Věstník MZd ČR, částka 8/2009
1 Cíl specializačního vzdělávání
Cílem specializačního vzdělávání v oboru dětské lékařství je získat teoretické znalosti a praktické dovednosti z dětského lékařství nezbytné k samostatné práci na dětských zdravotnických pracovištích/klinikách poskytujících péči dětem a dospívajícím hospitalizovaným nebo léčeným na ambulancích nemocnic.
2 Minimální požadavky na specializační vzdělávání
Podmínkou pro zařazení do specializačního vzdělávání v oboru dětské lékařství je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání lékaře ukončením nejméně šestiletého prezenčního studia na lékařské fakultě, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského povolání formou celodenní průpravy v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době podle ustanovení §83 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Specializační vzdělávání může probíhat jako rozvolněná příprava, to je při nižším rozsahu, než je stanovená týdenní pracovní doba. V tomto případě celková délka, úroveň a kvalita nesmí být nižší než v případě celodenní průpravy.
Podmínkou pro získání specializované způsobilosti v oboru dětské lékařství je zařazení do oboru, absolvování základního pediatrického kmene (24 měsíců), specializovaného výcviku (36 měsíců) a úspěšné složení atestační zkoušky. Celková doba specializačního vzdělávání je minimálně 5 let, z toho
2.1 Základní pediatrický kmen - v délce minimálně 24 měsíců
Specializační vzdělávání pro absolvování základního pediatrického kmene se uskutečňuje pouze na akreditovaném pracovišti (pracovištích) pro obor dětské lékařství s odborným zaměřením na problematiku dětí a dospívajících v lůžkové a ambulantní péči. Požadavky vzdělávacího programu je možné splnit na více akreditovaných pracovištích, pokud je nezajistí v celém rozsahu mateřské pracoviště.
Část I.
a) všeobecná povinná praxe
|  
			 Akreditované pracoviště 
			 | 
			 
			 Počet měsíců 
			 | 
		|
|  
			 20 
			 | 
		||
|  
			 z toho 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		|
|  
			 pracoviště intenzivní péče v dětském lékařství (JIP) 4) 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		|
|  
			 1 
			 | 
		||
|  
			 3 
			 | 
		||
Je to období, během kterého lékař pracuje na dětském lůžkovém pracovišti, slouží ústavní pohotovostní služby a podílí se na lůžkové péči o všechny věkové skupiny dětí a dospívajících i na práci na všeobecné dětské ambulanci.
2.2 Vlastní specializovaný výcvik - v délce minimálně 36 měsíců
Postup do specializovaného výcviku je podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro výcvik v rámci základního pediatrického kmene a úspěšným absolvováním povinného kurzu po základním pediatrickém kmeni a písemného testu. Vlastní specializovaný výcvik se uskutečňuje na akreditovaném pracovišti (pracovištích) pro obor dětské lékařství s odborným zaměřením na problematiku dětí a dospívajících v lůžkové a ambulantní péči.
Část II.
b) povinná praxe - v délce minimálně 31 měsíců
|  
			 Akreditované pracoviště 
			 | 
			 
			 Počet měsíců 
			 | 
		|
|  
			 28 
			 | 
		||
|  
			 z toho 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		|
|  
			 pracoviště intenzivní péče v dětském lékařství (JIRP) 6) 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		|
|  
			 3 
			 | 
		||
|  
			 z toho 
			 | 
			 
			 perinatologické centrum (neonatální intenzivní a resuscitační péče v neonatologii) 7) 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
c) povinná doplňková praxe - v délce minimálně 5 měsíců
|  
			 Akreditované pracoviště 
			 | 
			 
			 Počet měsíců 
			 | 
		
|  
			 1 
			 | 
		|
|  
			 1 
			 | 
		|
|  
			 odborná dětská ambulance 11) - dle výběru a nebo jiné akreditované pracoviště s pediatrickou problematikou (je období, během kterého lékař navštěvuje odborné dětské ambulance nebo pracoviště s odborným zaměřením na problematiku dětí a dorostu v lůžkové nebo ambulantní péči) 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
V průběhu vlastního specializovaného výcviku v oboru dětské lékařství může být část přípravy věnována výcviku v některém pediatrickém oboru (maximálně v rozsahu 12 měsíců) dle příslušného vzdělávacího programu - dětská a dorostová psychiatrie, dětská gastroenterologie a hepatologie, dětská kardiologie, dětská nefrologie, dětská onkologie a hematologie, dětská pneumologie, dětská revmatologie, dorostové lékařství a neonatologie, pokud tato praxe probíhá na specializovaných dětských lůžkových odděleních. Tato absolvovaná odborná praxe se může započítat při dalším vzdělávání v jiném oboru specializace nebo v certifikovaném kurzu (nástavbovém oboru), pokud odpovídá její obsah příslušnému vzdělávacímu programu (dle ustanovení §5 odst. 8 zákona č. 95/2004 Sb.), pokud od jejího ukončení neuplynulo více než 10 let.
Část III.
d) účast na vzdělávacích aktivitách - povinná
|  
			 Kurzy, semináře 
			 | 
			 
			 Počet dní 
			 | 
		
|  
			 kurz Lékařská první pomoc 12) 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
|  
			 kurz Základy lékařské etiky, komunikace, managementu a legislativy 12) 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 kurz Prevence škodlivého užívání návykových látek a léčba závislostí 12) 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 kurz Radiační ochrana 13) 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 kurz Základy dětského lékařství 14) 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		
e) účast na vzdělávacích aktivitách - doporučená
|  
			 Kurzy, semináře 
			 | 
			 
			 Počet dní 
			 | 
		
|  
			 předatestační kurz Dětské lékařství 14) 
			 | 
			 
			 2x5 
			 | 
		
|  
			 odborné akce: oficiální specializační vzdělávací akce pořádané Českou lékařskou komorou (dále jen „ČLK“) nebo Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (dále jen „IPVZ“) nebo lékařskými fakultami nebo jinými akreditovanými institucemi a garantovanými příslušnou odbornou společností, aj. 
			 | 
			 
			 v rozsahu min. 20 hod. 
			 | 
		
3 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností
Nedílnou součástí vzdělávacího programu je vedení záznamu o provedených výkonech (logbook) a průkazu odbornosti lékaře (specializační index). Potvrzené výkony musí být doložitelné ve zdravotnické dokumentaci. Počet výkonů uvedený v logbooku je stanoven jako minimální. Předpokládá se absolvování nebo asistence u takového počtu výkonů, aby školenec zvládl danou problematiku jak po teoretické, tak i po praktické stránce.
3.1 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností prokazatelných na konci výcviku v rámci základního pediatrického kmene
Teoretické znalosti
U nozologické jednotky:
definice, etiopatogeneze, klinický obraz a průběh onemocnění, vyšetřovací postupy, diferenciální diagnóza, léčba, prognóza.
U dovedností:
znalost postupů a vyšetřovacích metod a pomůcek.
Požadované minimální teoretické znalosti po absolvování povinného pediatrického kmene
Růst a vývoj dítěte v jednotlivých věkových obdobích.
Psychická onemocnění.
Sociální problematika v pediatrii.
Dítě se „zvláštními zdravotními potřebami“.
Výživa.
Patofyziologie tělesných tekutin a rehydratační terapie.
Akutně nemocné dítě.
Lidská genetika.
Metabolická onemocnění.
Plod a novorozenec.
Zdravotní problémy v adolescenci.
Imunitní systém a jeho poruchy.
Alergická onemocnění.
Revmatologie.
Infekční onemocnění.
Onemocnění trávicího traktu.
Onemocnění respiračního traktu.
Kardiovaskulární onemocnění.
Onemocnění krve.
Maligní a benigní nádory.
Onemocnění ledvin a vývodných cest močových.
Urologická onemocnění kojenců a dětí.
Gynekologické problémy v dětství.
Endokrinologická onemocnění.
Neurologická onemocnění u dětí.
Muskuloskeletální onemocnění.
Onemocnění očí.
Onemocnění uší.
Kožní choroby.
Onemocnění kostí a kloubů.
Rizika životního prostředí.
Laboratorní vyšetření-indikace, interpretace.
Klinická farmakoterapie v dětském lékařství.
Prevence v dětském věku.
Zobrazovací metody v dětském lékařství.
Praktické dovednosti
Minimální počet výkonů
|  
			 Výkony 
			 | 
			 
			 Počet 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, odběr krve 
			 | 
			 
			 30 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení infúze 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Plánování a rozpis infúzní léčby 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Transfúze krve 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		|
|  
			 Cévkování 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Odběr biologického materiálu na mikrobiologické vyšetření 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení žaludeční sondy: 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 z toho 
			 | 
			 
			 u kojence 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		
|  
			 dítěte staršího než 1 rok 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Lumbální punkce 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Výplach žaludku 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Postupy při neodkladné resuscitaci - praktický nácvik, záznam o absolvování 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Otoskopie 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Vyšetření per rectum 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Účast na ústavních pohotovostních službách (minimálně) 
			 | 
			 
			 50 
			 | 
		|
|  
			 Ošetření a vyšetření novorozence 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Popis RTG snímků nemocného dítěte 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
Aspirace kostní dřeně - znalost postupu a potřebných pomůcek
Vedení zdravotnické dokumentace v primární péči i jiných zdravotnických zařízeních
Výkony je požadováno provést pod odborným dohledem školitele.
Ovládání uvedených dovedností a počet ústavních pohotovostních služeb jsou zaznamenávány v logbooku.
Školitel lékaře v přípravě pro absolvování základního pediatrického kmene bude pravidelně kontrolovat logbook včetně možné kontroly uváděných dovedností a postupů (např. při neodkladné resuscitaci).
Kompetence z dětského lékařství po absolvování kmene
Absolvent základního kmene z oboru dětské lékařství může po úspěšném získání certifikátu vykonávat pod konzultačním vedením lékaře se specializovanou způsobilostí tyto činnosti a výkony.
Činnosti
Provádět základní diagnostické a léčebné výkony na dětských lůžkových odděleních nemocnic.
Provádět základní diagnostické a léčebné výkony na ambulancích dětských odděleních nemocnic.
Vykonávat ústavní pohotovostní služby na dětských lůžkových odděleních nemocnic.
Provádět základní diagnostické a léčebné výkony na dětských lůžkových a ambulantních odděleních dle níže uvedeného seznamu.
Výkony
Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, odběr krve
Zavedení infúze
Plánování a rozpis infuzní léčby
Transfúze krve
Cévkování
Odběr biologického materiálu na mikrobiologické vyšetření
Zavedení žaludeční sondy
Lumbální punkce
Výplach žaludku
Vyšetření per rectum
Kardiopulmonální resuscitace
Ošetření a vyšetření novorozence
3.2 Rozsah požadovaných teoretických znalostí a praktických dovedností na konci specializovaného výcviku
Teoretické znalosti
Komplexní znalost problematiky etiopatogeneze, klinických projevů, laboratorní diagnostiky, široké diferenciální diagnostiky, terapie, následné péče a prognózy v oboru dětské lékařství. Specializační vzdělávání v dětském lékařství je předpokladem pro vstup do dalšího vzdělávání v pediatrických oborech.
Praktické dovednosti
Je požadováno provést pod konzultačním vedením školitele
|  
			 Výkony 
			 | 
			 
			 Počet 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení periferního žilního katetru, péče o centrální žilní katetr, odběr krve 
			 | 
			 
			 30 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení infúze 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Plánování a rozpis infuzní léčby 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Transfúze krve 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		|
|  
			 Cévkování 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Odběr biologického materiálu na mikrobiologické vyšetření 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Zavedení žaludeční sondy: 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 z toho 
			 | 
			 
			 u kojence 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		
|  
			 dítěte staršího než 1 rok 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Lumbální punkce 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Výplach žaludku 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Postupy při neodkladné resuscitaci - praktický nácvik, záznam o absolvování 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Otoskopie 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
|  
			 Ošetření nekomplikovaného poranění 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		|
|  
			 Vyšetření per rectum 
			 | 
			 
			 5 
			 | 
		|
|  
			 Účast na ústavních pohotovostních službách (minimálně) 
			 | 
			 
			 50 
			 | 
		|
|  
			 Popis RTG snímků nemocného dítěte 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		|
Aspirace kostní dřeně - znalost postupu a potřebných pomůcek
Vedení zdravotnické dokumentace v primární péči i jiných zdravotnických zařízeních
Praktické dovednosti, které je nutno absolvovat pod odborným dohledem či jako asistenci během stáže v perinatologickém centru (2 měsíce)
|  
			 Výkony 
			 | 
			 
			 Počet 
			 | 
		
|  
			 Postupy při neodkladné resuscitaci předčasně narozeného novorozence - praktický nácvik 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
|  
			 Umělá plicní ventilace, základní nastavení, praktický nácvik 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
|  
			 Příprava totální parenterální výživy pro předčasně narozeného novorozence 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		
|  
			 Kanylace periferní žíly u předčasně narozeného novorozence 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
|  
			 Zavedení centrálního žilního katetru u předčasně narozeného novorozence 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Zavedení periferní arteriální kanyly 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Kanylace umbilikální vény a arterie 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Vedení zdravotnické dokumentace v perinatologickém centru 
			 | 
			 
			 | 
		
|  
			 O všech provedených výkonech i asistencích u uvedených výkonů bude záznam v logbooku. 
			 | 
			 
			 | 
		
4 Všeobecné požadavky
Absolvent specializačního vzdělávání:
dosáhne potřebné úrovně schopností pro komunikaci s pacienty, příbuznými i spolupracovníky,
má základní znalosti lékařské etiky, zdravotnické legislativy, organizace zdravotnické služby a zdravotnické ekonomiky,
osvojí si provozní a administrativní činnosti a management týmové práce,
osvojí si základy počítačové techniky jako prostředku pro ukládání a vyhledávání dat, odborných informací a komunikace.
5 Hodnocení specializačního vzdělávání
Specializační vzdělávání probíhá pod vedením přiděleného školitele na akreditovaném pracovišti.
a) Průběžné hodnocení školitelem
pravidelné hodnocení školitelem a písemný zápis v průkazu odbornosti - hodnocení nejméně jednou za 12 měsíců (s identifikací školence a datem zápisu na každé straně),
celkové hodnocení školitelem na konci základního pediatrického kmene se záznamem do průkazu odbornosti,
závěrečné hodnocení školitelem na konci specializovaného výcviku formou záznamu v průkazu odbornosti.
b) Kritéria pro vydání certifikátu o absolvování základního pediatrického kmene vzdělávacího programu
potvrzení o absolvování všeobecné povinné praxe všemi školiteli s příslušnou specializovanou způsobilostí na akreditovaném pracovišti (viz tab. Část I.), v rozsahu stanoveném vzdělávacím programem, v délce minimálně 24 měsíců,
předložení potvrzení o provedených výkonech v logbooku,
absolvování povinného kurzu Základy dětského lékařství po základním pediatrickém kmeni,
úspěšné absolvování testu na závěr povinného kurzu Základy pediatrie po základním pediatrickém kmeni.
c) Předpoklad přístupu k atestační zkoušce
absolvování specializovaného výcviku,
předložení potvrzení o provedených kompletních požadovaných výkonech v loogbooku,
absolvování povinných školicích akcí,
písemné doporučení školitele,
publikační a přednášková činnost: v průběhu přípravy školenec přednese 2 odborné přednášky na úrovni minimálně ústavního semináře a navrhne
a obhájí postup při rozboru kazuistiky (připraví písemné zpracování kazuistiky podle pokynů pro autory časopisu Česko-slovenská pediatrie), která bude u zkoušky předmětem diskuze (tuto část zkoušky lze nahradit vlastní publikací v recenzovaném časopise - první nebo referující autor),
absolvování praxe potvrzené všemi školiteli se specializovanou způsobilostí nebo se zvláštní odbornou způsobilostí,
potvrzení o absolvování kurzů, vědeckých a vzdělávacích akcí (viz tab. Část III.).
d) Vlastní atestační zkouška
praktická část - vyšetření pacienta, diagnostika, diferenciální diagnostika,
vyšetřovací postup, navržená léčba,
teoretická část - 3 odborné otázky.
6 Charakteristika činností, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost
Absolvent vzdělávacího programu v oboru dětské lékařství získává specializovanou způsobilost v oboru dětské lékařství, která ho opravňuje k samostatnému výkonu činnosti jako dětského lékaře působícího v dětské péči u lůžka, na všeobecné dětské ambulanci a v některých specializovaných ambulancích pod dohledem příslušného lékaře specialisty.
7 Charakteristika akreditovaných pracovišť
Pracoviště zajišťující výuku školenců musí být akreditováno (ustanovení §15 odst. 1 zákona č. 95/2004 Sb.). Pracoviště musí zajistit školenci absolvování vzdělávacího programu. K tomu slouží řádné a plné zapojení školence do práce včetně účasti na ústavních pohotovostních službách a dále umožnění studia a pobytu na jiném akreditovaném pracovišti poskytujícím část přípravy, která není dostupná na vlastním pracovišti. Vzhledem k rozdílnému rozsahu poskytované odborné péče a výuky se rozlišují následující typy pracovišť. Minimální kritéria akreditovaného pracoviště jsou dána splněním odborných, provozních, technických a personálních předpokladů.
Nedílnou součástí žádosti o udělení akreditace je plán atestační přípravy školence.
7.1 Akreditovaná pracoviště (AP)
7.1.1 Akreditované pracoviště I. typu
Personální požadavky
- Vedoucí AP/školitel dětského oddělení (dále jen „DO“) má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře v oboru specializace nebo specializovanou způsobilost v oboru dětské lékařství, z toho min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s min. úvazkem 1,0.
- Školitel má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře v oboru specializace nebo specializovanou způsobilost v oboru dětské lékařství, z toho min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s min. úvazkem 1,0.
- Na DO působí minimálně jeden další lékař se specializovanou způsobilostí v oboru dětské lékařství nebo i s jinou pediatrickou specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí (např. neonatologie, dětská nefrologie, dětská kardiologie, atd).
- Poměr školitel/školenec - 1:2.
- Školitel dokládá svou způsobilost při žádosti o akreditaci pracoviště profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
- Spolu se žádostí je nutno předložit plán plnění povinností stanovených vzdělávacím programem. Pokud pracoviště zajišťuje více než jednu část, vždy výukový plán předkládá.
Organizační a provozní požadavky
|  
			 - Pracoviště je v rámci nemocnice dětským lůžkovým zařízením pro děti a dorost.  | 
			|
| 
			
			 - Počet přijatých dětí (bez novorozenců) na lůžka DO ročně  | 
			
			
			 ... min. 700.  | 
		
| 
			
			 - Počet dětí na všeobecné dětské ambulanci DO za rok  | 
			
			
			 ... min. 1750.  | 
		
| 
			
			 - Počet porodů na porodnici, která je součástí nemocnice, v níž DO působí, za rok  | 
			
			
			 ... min. 500.  | 
		
| 
			
			 - Přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení).  | 
		|
7.1.2 Akreditované pracoviště II. typu
Personální požadavky
- Vedoucí lékař dětského oddělení (dále jen „DO“) má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře v oboru specializace nebo specializovanou způsobilost v oboru dětské lékařství, z toho min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s min. úvazkem 1,0.
- Školitel má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let výkonu povolání lékaře v oboru specializace nebo specializovanou způsobilost v oboru dětské lékařství, z toho min. 5 let praxe od získání specializované způsobilosti a s min. úvazkem 1,0.
- Na DO nebo na neonatologickém oddělení, které je součástí nemocnice, v níž DO působí, pracuje minimálně 5 dalších lékařů se specializovanou způsobilostí v oboru dětské lékařství nebo se zvláštní odbornou způsobilostí v jiném pediatrickém oboru (z nich minimálně jeden v nástavbovém oboru neonatologie).
- Poměr školitel/školenec - 1:2.
- Školitel dokládá svou způsobilost při žádosti o akreditaci pracoviště profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
- Spolu se žádostí je nutno předložit plán plnění povinností stanovených vzdělávacím programem. Pokud pracoviště zajišťuje více než jednu část, vždy výukový plán předkládá.
Materiální a technické vybavení
- Pracoviště zajišťuje komplexní úroveň výukového pracoviště, je v rámci nemocnice dětským lůžkovým zařízením (dětské oddělení/klinika) pro děti a dorost a svou činností pokrývá celý obor dětské lékařství.
- Pracoviště je vybaveno technikou, která je nezbytná k provádění činností na požadované úrovni.
Organizační a provozní požadavky
|  
			 - Počet přijatých dětí (bez novorozenců) na lůžka DO ročně:  | 
			
			
			 ... min. 1 200.  | 
		
| 
			
			 - Obrat dětí na všeobecné dětské ambulanci a odborných ambulancích DO  | 
			 
			 | 
		
|  
			 za rok:  | 
			 
			 ... min. 7 500. 
			 | 
		
|  
			 - Počet porodů na porodnici, která je součástí nemocnice, v níž DO působí,  | 
			 
			 | 
		
|  
			 za rok:  | 
			 
			 ... min. 1000. 
			 | 
		
- DO provozuje minimálně I. typ intenzivní péče v pediatrii.
- DO nebo neonatologické oddělení, které je součástí nemocnice, v níž DO působí, provozuje min. I. typ intenzivní péče v neonatologii.
Vědeckovýzkumná činnost
- AP rozvíjí výzkumnou činnost, jeho pracovníci publikují odborná sdělení v domácích i zahraničních časopisech a podílejí se na řešení výzkumných úkolů. Školenec by se měl seznámit během své přípravy se zásadami vědecké práce, měl by mít možnost seznámit se s výzkumnou činností pracoviště, případně se i na ní podílet.
- Přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení).
7.2 Vysvětlivky - požadavky na pracoviště
8 Programy povinných vzdělávacích aktivit a personální a technické vybavení pro jejich realizaci
8.1 Charakteristika vzdělávacích aktivit
8.1.1 Program kurzu Lékařská první pomoc
|  
			 Předmět 
			 | 
			 
			 Minimální počet hodin 
			 | 
		
|  
			 Náhlá zástava krevního oběhu, incidence, diagnóza, základní a rozšířená neodkladná resuscitace včetně defibrilace (Basic Life Support a Advanced Cardiac Life Support). 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Bezvědomí nejasného původu, křeče, synkopa; náhlé cévní mozkové příhody, diagnostické postupy, terapeutické okno, trombolýza systémová, intraarteriální. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Dušnost, hlavní příčiny: respirační etiologie - astma bronchiale, status astmaticus, inhalační trauma atd., kardiovaskulární etiologie - kardiální selhávání, astma cardiale, edém plic, embolie plicnice, zvláštní stavy: tonutí a utonutí, strangulace atd., diagnóza, dif. dg., terapeutické postupy, principy umělé plicní ventilace. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Bolesti na hrudi, akutní koronární syndrom, principy a indikace trombolýzy, PTCA (Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty), závažné dysrytmie a terapeutické přístupy. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Traumatologie - těžké úrazy, úraz hlavy, páteře, hrudníku, dutiny břišní, končetin, polytrauma, poranění el. proudem, termická poranění, hlavní zásady ATLS (Advanced Trauma Life Support). 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Šok, diagnóza, klasifikace, příčiny, terapeutické přístupy. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Hromadný výskyt raněných, hlavní zásady BATLS (Battlefield Advanced Trauma Life Support). 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Integrovaný záchranný systém a krizová logistika. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Zvláštnosti urgentních stavů u dětí. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Extramurální porod, péče o novorozence a matku, gynekologické akutní stavy. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Praktická výuka. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Ověření znalostí testem. 
			 | 
			 
			 | 
		
|  
			 Celkem 
			 | 
			 
			 20 
			 | 
		
Personální a technické zabezpečení kurzu Lékařská první pomoc
Personální zabezpečení
- Lékaři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru urgentní medicíny a praxí nejméně 5 let v oboru, případně se specializovanou způsobilostí ve vyučované problematice.
- Garant kurzu má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let praxe výkonu povolání lékaře v oboru specializace.
- Účastníci kurzu obdrží současně s pozvánkou do kurzu na CD učební texty Lékařská první pomoc k seznámení s tématy, což umožní ve stanovené době probrat tak rozsáhlou a náročnou problematiku.
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením.
- Učebna pro praktickou výuku s vybavením: manekýn (dospělý, dětský a novorozenec) umožňující praktický nácvik základní i rozšířené neodkladné resuscitace se simultánním záznamem sledovaných vitálních funkcí (zejména respiračních a oběhových) k objektivizaci účinnosti prováděné resuscitace a možností uložení sledovaných dat do PC a závěrečné vyhodnocení.
Model musí umožnit nácvik:
- zajištění průchodnosti dýchacích cest pomocí vzduchovodů, Combi-tubusu, laryngeálního tubusu, laryngeální masky (včetně intubační) a různými technikami tracheální intubace,
- umělé plicní ventilace z plic do plic ústy, přes masku, ručním dýchacím přístrojem/ transportním ventilátorem,
- nácvik intubace dětí/novorozenců a umělou plicní ventilaci,
- zajištění průchodnosti dýchacích cest koniopunkcí, minitracheotomií (krikotomií),
- punkci pneumotoraxu,
- zajištění vstupu do krevního řečiště - punkci a kanylaci periferní žíly, centrální žíly (subclavia, jugularis int.), v. femoralis a různé techniky intraoseálního přístupu,
- diagnostiky simulovaných poruch rytmu na kardioskopu a volbu farmakoa elektroimpulzoterapie.
- Počítačová učebna pro závěrečné testování znalostí. Pro objektivní hodnocení je nezbytné pracovat alespoň s ověřeným kvazistandardizovaným testem.
8.1.2 Program kurzu Základy lékařské etiky, komunikace, managementu a legislativy
|  
			 Předmět 
			 | 
			 
			 Minimální počet hodin 
			 | 
		
|  
			 Lékařská etika (etické kodexy, etické chování zdravotníků). 
			Práva a povinnosti pacientů, informovaný souhlas. 
			Euthanasie aj. 
			 | 
			 
			 3 
			 | 
		
|  
			 Komunikace s problémovým pacientem. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Organizace a řízení zdravotnictví, financování zdravotní péče. 
			 | 
			 
			 8,5 
			 | 
		
|  
			 Informace o základních zákonných a prováděcích předpisech ve zdravotnictví. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Systém všeobecného zdravotního pojištění. Vztah lékař (zdravotnické zařízení) a pojišťovny. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Druhy, formy a právní postavení zdravotnických zařízení. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Základy kvality péče a bezpečí. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Personální řízení (Zákoník práce, komunikace s ekonomickými institucemi - daňové přiznání, evidence majetku, finanční toky). 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Povinnosti zdravotnických pracovníků, práva a povinnosti, vedení a nakládání se zdravotnickou dokumentací, zejména postup lege artis, mlčenlivost. 
			 | 
			 
			 1,5 
			 | 
		
|  
			 Právní odpovědnost ve zdravotnictví. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Nemocenské a důchodové pojištění. 
			 | 
			 
			 0,5 
			 | 
		
|  
			 Celkem 
			 | 
			 
			 16 
			 | 
		
Personální a technické zabezpečení kurzu Základy lékařské etiky, komunikace, managementu a legislativy
Personální zabezpečení
- Lektoři se znalostí zdravotnického práva a veřejného zdravotnictví, zejména osoby s právnickým vzděláním a profesní zkušeností v oblasti zdravotnického práva v délce alespoň 5 let.
- Součástí lektorského týmu mohou být i další osoby, zejména osoby, které mají praxi v oblasti řízení ve zdravotnictví nejméně 5 let, dále studovali management, ať již na vysoké škole nebo v MBA programu, popřípadě obdobných oborů vysokých škol či celoživotního vzdělávání.
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením; poskytnutí studijních textů Základy zdravotnické legislativy, event. jiné.
8.1.3 Program kurzu Prevence škodlivého užívání návykových látek (NL) a léčba závislostí
| 
			
			 Předmět  | 
			
			
			 Minimální počet hodin  | 
		
| 
			
			 Škodlivé užívání NL a závislostí na NL v ČR.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Přehled NL zneužívaných v ČR a jejich vlastností.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Zdravotní aspekty škodlivého užívání NL a závislostí na NL.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Problematika škodlivého užívání NL a závislostí na NL ve specifických podmínkách jednotlivých medicínských oborů, možnosti prevence.  | 
			
			
			 2  | 
		
| 
			
			 Přehled specifických léčebných modalit pro osoby škodlivě užívající NL a závislé.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Právní aspekty související se zneužíváním NL a závislostmi na NL.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Závěr kurzu, diskuse.  | 
			
			
			 1  | 
		
| 
			
			 Celkem  | 
			
			
			 8  | 
		
Personální a technické zabezpečení kurzu Prevence škodlivého užívání návykových látek (NL) a léčba závislostí
Personální zabezpečení
- Lektoři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru návykové nemoci a praxí nejméně 5 let v oboru, případně se specializovanou způsobilostí ve vyučované problematice.
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením.
8.1.4 Program kurzu Radiační ochrana
|  
			 Předmět 
			 | 
			 
			 Minimální počet hodin 
			 | 
		
|  
			 a) Účinky ionizujícího záření na živé systémy, charakter deterministických a stochastických účinků. Veličiny a jednotky používané pro potřeby radiační ochrany. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 b) Systém radiační ochrany, aplikace základních principů radiační ochrany do soudobé koncepce a legislativy EU a ČR. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 c) Radiační zátěž obyvatel z různých zdrojů ionizujícího záření. Specifický charakter lékařského ozáření, velikosti dávek pacientům pro typické radiologické postupy. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 d) Úloha lékařů indikujících vyšetření nebo léčbu s využitím zdrojů ionizujícího záření - význam indikačních kriterií (Věstník MZ ČR č. 11/03). 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 e) Zásady pro uplatňování požadavků radiační ochrany pacientů při provádění a řízení zdravotnických výkonů s použitím zdrojů ionizujícího záření - optimalizace radiační ochrany při lékařském ozáření (diagnostické referenční úrovně, princip ALARA „As Low As Reasonably Achievable“). 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 f) Praktické metody ochrany radiačních a ostatních pracovníků, ostatních pacientů a obyvatel při využívání zdrojů ionizujícího záření ve zdravotnickém zařízení (kontrolované a sledované pásmo, systém monitorování, vedení dokumentace, program zabezpečování jakosti). 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 g) Odpovědnost za zajištění požadavků radiační ochrany při využívání zdrojů ionizujícího záření v lékařství : úloha indikujícího lékaře, aplikujícího odborníka, radiologického fyzika. Význam soustavného dohledu dohlížející osobou a osobou s přímou odpovědností. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 h) Pracovně-lékařská péče o radiační pracovníky. Lékařská pomoc lidem ozářeným v důsledku radiační nehody. 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Celkem 
			 | 
			 
			 8 
			 | 
		
Personální a technické zabezpečení kurzu Radiační ochrana
Personální zabezpečení
- Lektoři se specializovanou způsobilostí v oboru radiologie a zobrazovací metody, specializací v oboru radiologický fyzik, případně se specializací v radiační ochraně (Státní ústav radiační ochrany (dále jen „SÚRO“), Státní úřad pro jadernou bezpečnost (dále jen „SÚJB“)) pro předměty v bodech a), b), c), e), f) a g).
- Lektoři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru radiologie a zobrazovací metody, neuroradiologie a dětská radiologie pro předmět v bodě d).
- Lektoři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru pracovní lékařství, radiologie a zobrazovací metody, případně se specializovanou způsobilostí v radiační ochraně (SÚRO, SÚJB) pro předmět v bodě h).
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením; poskytnutí výukových materiálů.
8.1.5 Program kurzu Základy dětského lékařství
|  
			 Předmět 
			 | 
			 
			 Minimální počet hodin 
			 | 
		
|  
			 Nemocniční pediatrie. 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		
|  
			 Sociální pediatrie a korespondující obory. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Praktické lékařství pro děti a dorost. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Dorostové lékařství. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Intenzivní péče v dětském lékařství. 
			 | 
			 
			 6 
			 | 
		
|  
			 Neonatologie. 
			 | 
			 
			 6 
			 | 
		
|  
			 Ověření znalostí testem. 
			 | 
			 
			 | 
		
|  
			 Celkem 
			 | 
			 
			 32 
			 | 
		
Personální a technické zabezpečení kurzu Základy dětského lékařství
Personální zabezpečení
- Lékaři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru dětské lékařství, dalších pediatrických specializacích a intenzivní medicíně.
- Garant kurzu má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let praxe výkonu povolání lékaře v oboru specializace.
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením.
8.1.6 Program nepovinného předatestačního kurzu Dětské lékařství (2 x 1 týden)
|  
			 Předmět 
			 | 
			 
			 Minimální počet hodin 
			 | 
		
|  
			 Kapitoly z dětského lékařství. 
			 | 
			 
			 | 
		
|  
			 Hematologie a klinická onkologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Neurologie. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Revmatologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Gastroenterologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Intenzivní péče. 
			 | 
			 
			 10 
			 | 
		
|  
			 Infekční onemocnění včetně AIDS. 
			 | 
			 
			 7 
			 | 
		
|  
			 Dermatologie. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Kardiologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Nefrologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Alergologie a klinická imunologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Diabetologie a endokrinologie. 
			 | 
			 
			 6 
			 | 
		
|  
			 Pneumologie a ftizeologie. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Psychiatrie. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Popáleninový úraz. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS). 
			 | 
			 
			 1 
			 | 
		
|  
			 Neonatologie. 
			 | 
			 
			 2 
			 | 
		
|  
			 Dorostové lékařství. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Sociální pediatrie a korespondující obory. 
			 | 
			 
			 4 
			 | 
		
|  
			 Celkem 
			 | 
			 
			 70 
			 | 
		
Personální a technické zabezpečení nepovinného předatestačního kurzu Dětské lékařství (2 x 1 týden)
Personální zabezpečení
- Lékaři se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oboru dětské lékařství, dalších pediatrických specializacích a intenzivní medicíně.
- Garant kurzu má nejvyšší vzdělání v oboru a nejméně 10 let praxe výkonu povolání lékaře v oboru specializace.
Technické zabezpečení
- Učebna pro teoretickou výuku s příslušným vybavením.