Animace načítání

Stránka se připravuje...


Věstník MZd ČR, částka 5/2020

Vzdělávací program specializačního vzdělávání v oboru

VŠEOBECNÁ SESTRA - PERIOPERAČNÍ PÉČE

KVĚTEN 2020

1 Cíl specializačního vzdělávání

2 Vstupní podmínky a průběh specializačního vzdělávání

2.1 Vstupní podmínky

2.2 Průběh specializačního vzdělávání

3 Učební plán

3.1 Učební osnova odborných modulů

3.1.1 Učební osnova odborného modulu 1

3.1.2 Učební osnova odborného modulu 2

3.1.3 Učební osnova odborného modulu 3

4 Hodnocení účastníka v průběhu specializačního vzdělávání

5 Profil absolventa

5.1 Charakteristika profesních kompetencí, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost

6 Charakteristika akreditovaných zařízení a pracovišť

6.1 Akreditovaná zařízení a pracoviště

7 Tabulka modulů

8 Seznam doporučených zdrojů

1 Cíl specializačního vzdělávání

Cílem specializačního vzdělávání v oboru Perioperační péče je získání specializované způsobilosti s označením odbornosti Všeobecná sestra pro perioperační péči, a to osvojením si potřebných teoretických znalostí, praktických dovedností, návyků týmové spolupráce i schopnosti samostatného rozhodování pro činnosti stanovené platnou legislativou.

2 Vstupní podmínky a průběh specializačního vzdělávání

2.1 Vstupní podmínky

Podmínkou pro zařazení do specializačního vzdělávání v oboru Perioperační péče je s odkazem na ustanovení §58 odst. 1 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 96/2004 Sb.) získání odborné způsobilosti k výkonu povolání všeobecné sestry.

2.2 Průběh specializačního vzdělávání

Vzdělávací program uskutečňuje akreditované zařízení. Akreditovaným zařízením je poskytovatel zdravotních služeb, jiná právnická osoba nebo fyzická osoba, kterým ministerstvo udělilo akreditaci v souladu s §45 odst. 1, písmeno a), zákona č. 96/2004 Sb. Udělením akreditace se získává oprávnění k uskutečňování vzdělávacího programu nebo jeho části.

Vzdělávací program obsahuje celkem 560 hodin teoretického vzdělávání a praktické výuky. Praktická výuka tvoří alespoň 50 % celkového počtu hodin, včetně odborné praxe na pracovištích akreditovaného, ale i neakreditovaného zařízení v rozsahu stanoveném tímto vzdělávacím programem.

Vyučovací hodina teoretické výuky trvá 45 minut, vyučovací hodina odborné praxe trvá 60 minut. Požadavky vzdělávacího programu je možné splnit ve více akreditovaných zařízeních, pokud je nezajistí v celém rozsahu akreditované zařízení, kde účastník vzdělávání zahájil.

Vzdělávací program specializačního vzdělávání se skládá z modulů. Modulem se rozumí ucelená část vzdělávacího programu s počtem hodin, který je stanoven vzdělávacím programem jako minimální, přičemž uzavření každého moduluje zakončeno hodnocením úrovně dosažených výsledků vzdělávání.

Optimální doba specializačního vzdělávání je 18 - 24 měsíců, kterou lze prodloužit nebo zkrátit při zachování kvality vzdělávání a počtu hodin vzdělávacího programu. Část specializačního vzdělávání lze absolvovat distanční formou studia, např. metodou e-learningu.

Průběh specializačního vzdělávání je evidován v tzv. Logbooku (deníku, studijním průkazu), do něhož provádí školitel akreditovaného zařízení záznamy o průběhu specializačního vzdělávání, omluvené absenci, průběhu odborné praxe a splnění předepsaných výkonů na neakreditovaném pracovišti nebo na pracovišti akreditovaného zařízení.

Seznam a počet výkonů uvedených v kapitole 3.1. Učební osnovy odborných modulů, je stanoven jako minimální, avšak tak, aby účastník specializačního vzdělávání zvládl danou problematiku nejen po teoretické, ale i po stránce praktické.

Podmínkou pro přihlášení k atestační zkoušce je:

a) získání počtu kreditů stanoveného tímto vzdělávacím programem,

b) absolvování modulů, které jsou v tomto vzdělávacím programu označeny jako povinné, a

c) prokázání výkonu povolání při poskytování zdravotních služeb v perioperační péči v délce minimálně 1 roku z období posledních 6 let v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo minimálně 2 let z období posledních 6 let v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby, a to pod odborným dohledem podle §56 odst. 6 ve spojení s §4 odst. 4 zákona č. 96/2004 Sb.

Specializovaná způsobilost všeobecné sestry v oboru Perioperační péče se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou, viz §55 odst. 1 zákona č. 96/2004 Sb.

3 Učební plán

Specializační vzdělávání v oboru

VŠEOBECNÁ SESTRA - PERIOPERAČNÍ PÉČE

Kód

Typ

Název

Rozsah

Teorie

Praxe

(počet hodin)

(počet hodin)

NZ

AZ

OM 1

P

Role všeobecné sestry specialisty v perioperační péči

120

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v neakreditovaném zařízení (tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

24

OM 2

P

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech I.

80

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v neakreditovaném zařízení (tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

88

P

Odborná praxe na pracovišti akreditovaného zařízení (tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

40

OM 3

P

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech II.

80

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v neakreditovaném zařízení (tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

88

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v akreditovaném zařízení (tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

40

280

280

Celkem

560 hodin

Vysvětlivky: OM - odborný modul, P - povinný, AZ - akreditované zařízení, NZ - neakreditované zařízení

3.1 Učební osnova odborných modulů

3.1.1 Učební osnova odborného modulu 1

Odborný modul - OM 1

Role všeobecné sestry specialistky pro perioperační péči

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

120 hodin teoretické výuky v rozsahu 15 dnů,

24 hodin odborné praxe v rozsahu 3 dnů (16 hodin na oddělení sterilizace, 8 hodin anestezie). Tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.

Cíl

Vybavit účastníky studia nejnovějšími poznatky, znalostmi a dovednostmi z vybrané problematiky veřejného zdraví, řízení lidských zdrojů, ekonomiky a financování poskytovatelů zdravotních služeb, krizového managementu, řízení kvality a bezpečí, výzkumu, psychologických aspektů, prevence dopadů negativních faktorů fyzické a psychické zátěže a role školitele/ky se zaměřením na operační sály. Vybavit všeobecnou sestru vědomostmi a dovednostmi a připravit ji pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče u pacienta, který podstupuje operační léčbu nebo vyšetření v perioperačním prostředí.

Téma

Rozpis učiva

Minimální počet hodin

Úvod do problematiky

Úvod do problematiky jednotlivých tematických celků OM 1.

3

Nejnovější poznatky v problematice veřejného zdraví

Podpora zdraví a zdravotní politika. Národní strategie zdraví. Vymezení problematiky veřejného zdraví, determinanty zdraví a jejich aktuální situace v ČR, aktuální zdravotní politika v evropském kontextu.

2

Problematika závislostí

Přehled návykových látek a jejich vlastnosti, zdravotní a právní aspekty související se zneužíváním návykových látek.

2

Hygienické požadavky na provoz zdravotnických a sociálních zařízení, ochrana zdraví při práci, ochrana před neionizujícím zářením

Radiační ochrana - ionizující záření, jeho základní druhy a vlastnosti, nepříznivé účinky ionizujícího záření, radiační zátěž obyvatel, způsoby ochrany před ionizujícím zářením, zásady pro pobyt v prostorách se zdroji ionizujícího záření, legislativa v oblasti radiační ochrany, odpovědnosti při využívání zdrojů ionizujícího záření. Radiační a cytostatická ochrana na operačních sálech. Ochrana zdraví při práci.

3

Lidské zdroje

Lidské zdroje, způsobilost k výkonu práce ve zdravotnictví, řízení lidských zdrojů, celoživotní vzdělávání, profesní etika.

1

Ekonomika a financování poskytovatelů zdravotních služeb

Ekonomika poskytovatele zdravotních služeb - obecná teorie systémů, ekonomika zdravotnictví, funkce státu. Zdravotní pojišťovny, funkce pojišťoven a úhradové mechanismy. Ekonomika poskytovatele zdravotních služeb, náklady, výnosy a hospodářský výsledek poskytovatele zdravotních služeb, kalkulace a rozpočty ve zdravotnictví, účetnictví a daňová evidence, mzdy a odměňování. Financování zdravotnictví. DRG a jiné systémy úhrad. Efektivita provozu operačního sálu - rozpočet, využití jednotlivých operačních sálů, přístrojů, náklady na spotřební materiál.

3

Krizový management ve zdravotnictví

Mimořádné události a katastrofy. Krizová připravenost. Hromadný výskyt zasažených. Evakuace zařízení lůžkové péče. Ochrana obyvatelstva. Mimořádné události na operačních sálech (dále jen OS).

3

Nové poznatky v řízení kvality a bezpečí v perioperační péči ve zdravotnictví

Systém řízené dokumentace, implementace platných právních předpisů a standardů kvality. Metody měření a hodnocení kvality - indikátory, audity. Příprava standardů specializovaných postupů. Využití dat o kvalitě. Certifikace, akreditace. Informovaný souhlas. Vyhodnocení rizik pochybení a návrh preventivních a nápravných opatření. Resortní bezpečnostní cíle. Řízení kvality a bezpečnosti na OS. Rizika na OS.

5

Psychologické aspekty práce specialisty/ky, komunikační dovednosti specialisty/ky v perioperační péči

Psychosociální dovednosti specialisty. Komunikace v týmu. Podpůrné techniky v komunikaci s problémovým pacientem, s agresivním pacientem, komunikace se znevýhodněnými pacienty (mentální nebo psychické postižení, autismus, handicap fyzický či smyslový, dlouhodobě nezaměstnaní, bezdomovci, apod.), komunikace s pacienty z jiných etnických skupin žijících na území ČR s ohledem na jejich zdravotní, sociální, náboženské, kulturní a společenské odlišnosti.

Problematika týraných a zneužívaných osob (dětí, žen, mužů). Domácí násilí.

Edukace pacientů přicházejících na operační sál. Etika perioperační péče - etický přístup k pacientům na operačním sále a interpersonální etika na operačním sále.

9

Prevence negativních dopadů psychické a fyzické zátěže související s výkonem zdravotnického povolání

Efektivní zvládání nadměrné psychické zátěže a prevence syndromu vyhoření. Prevence rizik nadměrné fyzické zátěže. Podpůrné techniky ke zvládání pracovní zátěže, interpersonální agrese, budování vztahů v zátěžových situacích, psychosociální hygiena zdravotnického pracovníka. Role PEER* podpory a péče. Zvyšování kvality komunikačních dovedností, prevence závislostí, vliv stresu na naše tělo, péče o duševní zdraví v povolání s vysokou úrovní stresu, upevnění profesionálních kompetencí, podpora ve složitých pracovních situacích, reflexe vlastní práce, poznání vlastního stylu práce a možných slabých míst, supervize.

5

Nejnovější trendy v metodologii výzkumu ve zdravotnictví

Charakteristika, specifika a význam výzkumu. Techniky výzkumu, výzkumný proces a jeho fáze, etapy výzkumné práce. Volba a způsob vyhledávání vhodných témat. Etika výzkumu. Prezentace výsledků, aplikace poznatků do praxe.

3

Role školitele ve vzdělávání dospělých

Zásady vzdělávání dospělých, zvláštnosti ve vzdělávání dospělých, cíle, formy a metody výuky, role školitele v celoživotním vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků.

2

Role sestry v perioperační péči

Obecně závazné předpisy ve zdravotnictví. Zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví. Právní odpovědnost zdravotnických pracovníků. Kategorie zdravotnických pracovníků v oboru perioperační péče, chirurgický tým. Vzdělání, kompetence a role perioperační sestry.

3

Organizačně provozní problematika operačního sálu

Umístění, prostorové uspořádání, stavebně technické a technologické vybavení operačních sálů, centrálních sterilizací a sterilizací při operačních sálech.

2

Organizace a řízení operačních sálů - organizační struktura, náplně práce a harmonogramy práce operačních sálů.

3

Zdraví a bezpečí pacienta a personálu na operačním sále - rizika perioperačního prostředí, provozu a perioperačního procesu a jejich prevence (bezpečnost pacienta - perioperační bezpečnostní procedura, perioperační bezpečnostní protokol, bezpečnost zdravotnických pracovníků - nemoci z povolání, pracovní úrazy a jejich prevence).

10

Dokumentace v perioperační péči a její význam.

2

Hygiena, mikrobiologie a epidemiologie v perioperační péči

Platné právní předpisy ve vztahu k hygienickým požadavkům na provoz zdravotnických zařízení.

1

Zdravotnické zařízení lůžkové péče jako ekologický systém. Manipulace s odpadem a jeho likvidace.

1

Čisté prostory v rámci operačních sálů - požadavky na pracoviště podle tříd čistoty a hygienicko- epidemiologických rizik.

1

Infekce spojené se zdravotní péčí a bariérové ošetřovací techniky jako prevence infekcí spojených se zdravotní péčí v perioperačním prostředí. Profesionální nákazy v perioperačním prostředí a prevence profesionálních nákaz (Imchv - infekce v místě chirurgického výkonu - vznik, prevence).

Vybrané infekční onemocnění se závažným průběhem. MRSA (meticilin - rezistentní Staphylococcus aureus), řešení septických komplikací, bariérový režim.

Klasifikace chirurgických ran (operačních výkonů) dle míry mikrobiální kontaminace.

5

Základy dezinfekce, dekontaminace a sterilizace zdravotnických prostředků

Transport kontaminovaných i dekontaminovaných zdravotnických prostředků (dále jen ZP), dezinfekce a čištění ZP, setování ZP a obaly a obalové systémy v předsterilizační přípravě.

4

Vyšší stupeň dezinfekce. Sterilizace ZP, transport a uložení sterilních ZP.

4

Základy anesteziologie a resuscitace

Farmakologie související s anestezií, kardiopulmonální resuscitací (dále jen KPR), zacházení s léčivými přípravky, skladování a odstraňování nepoužitých léčivých přípravků

1

Základy anesteziologie. Anesteziologický přístroj včetně příslušenství, jeho obsluha a údržba.

1

Perioperační proces anesteziologické péče - příprava pacienta na anestezii, zajištění průchodnosti dýchacích cest, udržování anestezie, ukončení anestezie. Dokumentace a hlášení v anesteziologii. Pooperační péče, šok a prevence pooperačních komplikací.

2

Základní a rozšířená neodkladná resuscitace (dále jen NR) v krizových situacích na operačním sále.

4

Základy ošetřovatelské péče při poskytování perioperační péče

Univerzální instrumentarium, základní technické vybavení, šicí materiál, chirurgické jehly, implantáty, chirurgické techniky, rouškovací systémy, ochranný oděv a další ZP, materiály a pomůcky v perioperačním procesu.

16

Pacient v perioperačním procesu - příjem pacienta na operační sál, bezpečnostní opatření, polohování a fixace pacienta, antisepse operačního pole, zarouškování pacienta, péče o operační ránu a drenáže bezprostředně po operačním výkonu, předávání pacienta na oddělení.

6

Odběry biologického materiálu v perioperačním prostředí a jejich transport.

2

Zdravotnický pracovník v perioperačním procesu - průchod filtrem, hygienické zabezpečení rukou v perioperační péči, včetně chirurgické dezinfekce rukou, oblékání operačních plášťů a operačních rukavic.

3

Role instrumentářky v perioperační péči, obíhající všeobecné sestry (cirkulující všeobecné sestry) a nástrojové (sterilizační) všeobecné sestry - zásady a činnosti. Příprava operačního sálu k operačnímu výkonu.

3

Ukončení modulu

Hodnocení, shrnutí, zpětná vazba.

5

ODBORNÁ PRAXE

Odborný modul - OM 1

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče

(tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

24 hodin v rozsahu 3 dnů (16 hodin v rozsahu 2 dnů sterilizace, 8 hodin v rozsahu 1 dne anestézie)

Seznam výkonů

Minimální počet výkonů

Transport a příjem kontaminovaných zdravotnických prostředků (dále jen ZP) na sterilizaci

1

Ruční dezinfekce a mechanická očista

1

Obsluha mycího a dezinfekčního automatu

1

Obsluha ultrazvukového přístroje k dočišťování instrumentaria

1

Kontrola, setování a balení ZP

1

Obsluha parního sterilizačního přístroje, včetně kontroly, vyhodnocení a vedení dokumentace sterilizačního procesu

1

Obsluha přístroje pro sterilizaci termolabilních ZP (etoxen, plazma), včetně kontroly, vyhodnocení a vedení dokumentace sterilizačního procesu

1

Distribuce, transport a předávání sterilních ZP, včetně kontroly a vedení patřičné dokumentace

1

Edukace pacienta před operačním výkonem v rámci svých kompetencí

1

Příprava a kontrola anesteziologického přístroje před operačním výkonem

1

Příjem pacienta na operační oddělení

1

Příprava pacienta k celkové anestezii

1

Příprava ZP, potřebného zdravotnického materiálu a pomůcek a asistence u endotracheální intubace

1

Péče o pacienta po celkové anestezii

1

Příprava ZP, potřebného zdravotnického materiálu, pomůcek a asistence u epidurální anestezie

1

Péče o pacienta po epidurální anestezii

1

Předání pacienta z operačního sálu na dospávací pokoj nebo JIP

1

Výsledky vzdělávání

Teoretické znalosti:

Absolvent bude znát:

  • nejnovější poznatky veřejného zdraví,
  • systém radiační ochrany, zásady pro uplatňování požadavků radiační ochrany a praktické metody ochrany, radiační ochranu na operačních sálech,
  • zdravotní a právní aspekty související se zneužíváním návykových látek,
  • význam neustálé potřeby zvyšování kvality práce a spolupráce v týmu,
  • ekonomiku zdravotnictví a efektivitu provozu operačních sálů
  • řízení kvality a bezpečnosti na operačních sálech a rizika na OS,
  • edukaci a etický přístup k pacientovi na OS,
  • organizační a provozní problematiku operačního sálu,
  • zdravotnickou dokumentaci na OS,
  • hygienu, mikrobiologii a epidemiologii v perioperační péči,
  • základy dezinfekce a sterilizace zdravotnických prostředků,
  • základy anesteziologie a resuscitace,
  • zdravotnické prostředky včetně zdravotnického technického vybavení používaného v perioperační péči,
  • roli perioperační sestry obíhající, instrumentářky a nástrojové,
  • univerzální instrumentárium, rouškovací systémy a ochranné oděvy pro OS,
  • proces pacienta v perioperační péči - bezpečnostní proceduru, příjem a předání pacienta na OS a zpět na oddělení,
  • proces průchodu zdravotnického pracovníka a jeho chování na operačním sále,
  • základy ošetřovatelské péče při poskytování perioperační péče na OS,
  • základní požadavky na operační stoly, přídavná zařízení, včetně zásad zacházení s nimi, popsat údržbu a bezpečnostní opatření při jejich použití,
  • požadované vlastnosti na instrumentárium, materiály, ze kterých jsou vyrobeny, druhy možných korozí, včetně příčin a preventivních opatření, pojmenovat a kategorizovat jednotlivé nástroje z různých hledisek a uvést jejich vhodné použití,
  • požadované vlastnosti na šicí materiály a chirurgické jehly, včetně jejich kategorizace z různých hledisek a uvést jejich vhodné použití,
  • základy operačních technik, možnosti stavění krvácení, preparaci a pronikání tkáněmi,
  • techniku šití a uzlení,
  • součásti ochranného oděvu (nesterilního, sterilního) určeného pro operační sál, požadované vlastnosti a jejich význam, včetně používaných materiálů ve zdravotnické praxi, jejich výhody a nevýhody,
  • fáze perioperační péče o pacienta v perioperačním prostředí, včetně stanovených zásad a důvody jejich dodržování v jednotlivých fázích perioperační péče,
  • fáze přípravy operačního týmu k operačnímu výkonu, včetně obecně uznávaných zásad a důvody jejich dodržování v jednotlivých fázích přípravy,
  • problematiku základů vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče poskytované pacientovi bezprostředně před, v průběhu a bezprostředně po operačním výkonu v roli instrumentářky a důvody dodržování bezpečnostních opatření a zásad asepse při jejím poskytování,
  • problematiku základů vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče poskytované pacientovi bezprostředně před, v průběhu a bezprostředně po operačním výkonu v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry a důvody dodržování bezpečnostních opatření a zásad asepse při jejím poskytování,
  • problematiku základů nepřímé specifické ošetřovatelské perioperační péče poskytované pacientovi bezprostředně před, v průběhu a bezprostředně po operačním výkonu v roli sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry a důvody dodržování bezpečnostních opatření a zásad asepse při jejím poskytování.

Praktické vědomosti a dovednosti:

Absolvent bude připraven:

  • orientovat se na podporu a udržování zdraví, prevenci, rehabilitaci, včetně ohledu na životní prostředí při poskytování ošetřovatelské péče,
  • vysvětlit rizika ionizujícího záření, jeho účinky na živý organismus,
  • rozpoznat své postoje, přístupy, způsob komunikace při personální práci, při efektivním hospodaření a při zjišťování potřeb a přání pacientů a jejich rodin,
  • koordinovat práci členů týmu,
  • rozeznat a posoudit neetické chování spolupracovníků,
  • uplatňovat postupy krizového managementu a podílet se na přechodu činnosti zdravotnického zařízení ze standardních podmínek do činností za podmínek nestandardních,
  • vysvětlit význam neustálé potřeby zvyšování kvality práce a spolupráce,
  • identifikovat existující rizika, vyhodnotit závažnost identifikovaných rizik, koordinovat činnost specifických týmů při řešení rizik, kontrolovat efektivnost nápravných opatření a řešit včas ty, které nedosahují očekávaných výsledků a odstraňovat potenciální rizika dříve, než způsobí škody,
  • dodržovat zásady prevence pochybení ve zdravotnické praxi,
  • uplatňovat vhodný přístup při komunikaci s problémovým pacientem a se znevýhodněným pacientem,
  • uplatňovat vhodné zásady komunikace s osobami týranými, zneužívanými,
  • zvládat multikulturní odlišnosti v ošetřování pacientů na vlastním pracovišti v rámci své specializace,
  • identifikovat faktory ovlivňující kvalitu života pacientů,
  • uplatňovat etický přístup k pacientům a jejich blízkým,
  • používat podpůrné techniky ke zvládání fyzické i psychické zátěže v povolání,
  • postupovat dle moderních a vědecky ověřených metod, podílet se na výzkumných šetřeních a projektech,
  • odborně vést méně zkušené zdravotnické pracovníky svého oboru, zdravotnické pracovníky způsobilé k výkonu povolání pod odborným dohledem nebo pod přímým vedením a účastníky studia specializačního vzdělávání oboru v roli školitele,
  • dodržovat zásady ve vzdělávání dospělých, respektovat význam, zvláštnosti, cíle a role školitele,
  • podílet se na kontinuálním zvyšování kvality a bezpečnosti péče,
  • připravovat standardy specializovaných postupů v rozsahu své způsobilosti,
  • hodnotit kvalitu poskytované ošetřovatelské péče, vyhodnocovat rizika pochybení,
  • koordinovat práci členů ošetřovatelského týmu v oblasti své specializace,
  • identifikovat faktory ovlivňující kvalitu života pacienta a jeho blízkých,
  • provádět výzkum v rozsahu své specializované způsobilosti, zejména identifikovat oblasti výzkumné činnosti, realizovat výzkumnou činnost a vytvářet podmínky pro aplikaci výsledků výzkumu do klinické praxe na vlastním pracovišti i v rámci oboru,
  • vést specializační vzdělávání v oboru své specializace,
  • orientovat se v právních předpisech, činnostech a kompetencích sestry pro perioperační péči,
  • orientovat se v požadavcích na efektivitu práce v perioperační péči,
  • dodržovat preventivní opatření na ochranu a bezpečnost pacienta, všech přítomných v perioperačním prostředí,
  • vést zdravotnickou dokumentaci v perioperační péči, charakterizovat dokumentaci perioperačního ošetřovatelského procesu a zdůvodnit pro koho a pro jaké oblasti má dokumentace v perioperační péči význam,
  • vyhledat potřebné informace v platných právních předpisech, které se vztahují k předcházení vzniku a šíření infekce spojené s poskytováním zdravotní péčí a k hygienickým požadavkům v perioperačním prostředí,
  • orientovat se ve vybraných infekčních onemocněních a uvědomit si důležitost bariérových ošetřovacích technik a dalších preventivních opatření v prevenci infekcí spojených se zdravotní péčí a profesionálních nákaz, klasifikovat chirurgické rány podle mikrobiální kontaminace, popsat jejich charakteristiku a vysvětlit význam členění chirurgických ran pro péči o pacienta v perioperačním prostředí,
  • řídit a podílet se na procesu předsterilizační přípravy a sterilizace ZP dle stanovených zásad a provozního řádu,
  • orientovat se v základech anesteziologické ošetřovatelské péče,
  • poskytnout základní neodkladnou resuscitací a orientovat se v problematice rozšířené neodkladné resuscitace.

Způsob ukončení modulu

Test, ústní zkouška, splnění odborné praxe a potvrzení výkonů daných pro odborný modul 1.

* Nabízení a přijímání pomoci založené na sdíleném porozumění, respektu a vzájemném posílení mezi lidmi v podobných situacích (Meadová a kol., 2001). Peer = kolega, vrstevník, rovnocenný člověk.

3.1.2 Učební osnova odborného modulu 2

Odborný modul - OM 2

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech I.

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

80 hodin teoretické výuky v rozsahu 10 dnů, tj.

88 hodin odborné praxe na pracovišti perioperační péče v rozsahu 11 dnů, z toho:

32 hodin na OS všeobecné chirurgie v rozsahu 4 dnů

8 hodin na OS hrudní chirurgie v rozsahu 1 dne

16 hodin na OS kardiochirurgie a cévní chirurgie a intervenční angiologie v rozsahu 2 dnů

8 hodin na OS urologie v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS ORL v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS oční chirurgie v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS dětské chirurgie v rozsahu 1 dne

Tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.

40 hodin odborné praxe na pracovišti akreditovaného zařízení v rozsahu 5 dnů. Tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.

Cíl OM 2

Připravit všeobecnou sestru pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče u pacienta podstupujícího operační léčbu nebo vyšetření ve vybraných oborech (všeobecné chirurgii, hrudní chirurgii, kardiochirurgii a cévní chirurgii, intervenční angiologii a radiologii, urologii, ORL, oční chirurgii a dětské chirurgii).

TEORETICKÁ VÝUKA

Téma

Rozpis učiva

Minimální počet hodin

Úvod do problematiky

Úvod do problematiky jednotlivých tematických celků OM 2.

2

Úvod do vybraných chirurgických oborů

Vymezení pojmů ve vybraných oborech (všeobecná chirurgie, hrudní chirurgie, kardiochirurgie a cévní chirurgie, intervenční angiologie a radiologie, urologie, ORL, oční chirurgie a dětská chirurgie) - operační postupy, techniky, technické principy.

3

Zdravotnické prostředky používané ve vybraných chirurgických oborech

Technické vybavení, klasické a miniinvazivní instrumentarium, šicí materiál, implantáty, staplery a další zdravotnické prostředky (materiály a pomůcky) používané ve vybraných oborech (všeobecné chirurgii, hrudní chirurgii, kardiochirurgii a cévní chirurgii, intervenční angiologii a radiologii, urologii, ORL, oční chirurgii a dětské chirurgii).

2

Specifika perioperační péče u vybraných operačních výkonů

Zvláštnosti anestézie, poloh pacienta, přípravy operačního pole, rouškování pacienta včetně bezprostřední předoperační a pooperační péče u vybraných operačních výkonů a nejčastější odběry biologického materiálu ve vybraných oborech (všeobecné chirurgii, hrudní chirurgii, kardiochirurgii a cévní chirurgii, intervenční angiologii a radiologii, urologii, ORL, oční chirurgii a dětské chirurgii). Vedení zdravotnické dokumentace v perioperační péči.

4

Operační výkony ve všeobecné chirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných ve všeobecné chirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě ve všeobecné chirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů a přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky ve všeobecné chirurgii.

2

Techniky v chirurgických oborech.

3

Operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů ve všeobecné chirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace na břišní stěně a tříselném kanálu - kýly, náhlé příhody břišní (akutní apendicitida, peritonitida, ileózní stavy, krvácení do zažívacího traktu), operace v oblasti hraničního hiátu a abdominálního jícnu, operace žaludku a duodena, operace na tenkém střevě a tlustém střevě, operace v oblasti anální krajiny, operace jater, žlučníku a žlučových cest, operace slinivky břišní a sleziny, operace mléčné žlázy, operace štítné žlázy, nejčastější minimálně invazivní operace v digestivní chirurgii.

13

Operační výkony v hrudní chirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v hrudní chirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v hrudní chirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v hrudní chirurgii.

1

Operace v hrudní chirurgii: hrudní punkce a drenáž, operace plic a tracheobronchiálního stromu, operace na hrudním jícnu, operace mediastina, nejčastější minimálně invazivní operace v hrudní chirurgii.

3

Vybrané operační výkony v kardiochirurgii a cévní chirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v kardiochirurgii a v cévní chirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v kardiochirurgii a v cévní chirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v kardiochirurgii a v cévní chirurgii.

1

Operace v cévní a transplantační chirurgii: nitrohrudní operace na vegetativních nervech a lumbální sympatektomie, operace varixů dolních končetin, operace na tepenném a portálním systému, multiorgánový odběr orgánů a transplantace ledviny.

2

Vybrané operační výkony v intervenční angiologii a radiologii

Úvod do oboru intervenční angiologie a radiologie.

1

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v intervenční angiologii a radiologii.

2

Vybrané operační výkony v urologii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v urologii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v urologii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů a přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v urologii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v urologii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace močových cest, operace močového měchýře, operace ledvin, operace prostaty.

4

Vybrané operační výkony v ORL

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v otorinolaryngologii (dále jen ORL).

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v ORL.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů a přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v ORL.

1

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v ORL - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace ucha, operace nosu a paranasálních dutin, operace hltanu, operace na krku.

3

Vybrané operační výkony v oční chirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v oční chirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v oční chirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů a přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v oční chirurgii.

1

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v oční chirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace katarakty, operace glaukomu, operace strabismu, enukleace oka, transplantace rohovky, operace při poranění oka.

3

Vybrané operační výkony v dětské chirurgii

Zvláštnosti operačních výkonů v dětské chirurgii, patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě.

2

Přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v dětské chirurgii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v dětské chirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace náhlých příhod břišních v dětské chirurgii, operace vrozených vad.

5

Ukončení teoretické části

Hodnocení, shrnutí, zpětná vazba.

6

ODBORNÁ PRAXE

Odborný modul - OM 2

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče

(tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

88 hodin v rozsahu 11 dnů:

32 hodin na OS všeobecné chirurgie v rozsahu 4 dnů

8 hodin na OS hrudní chirurgie v rozsahu 1 dne

16 hodin na OS kardiochirurgie a cévní chirurgie a intervenční angiologie v rozsahu 2 dnů

8 hodin na OS urologie v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS ORL v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS oční chirurgie v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS dětské chirurgie v rozsahu 1 dne

Seznam výkonů

Minimální počet výkonů

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu ve všeobecné chirurgii

3

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného miniinvazivního operačního výkonu ve všeobecné chirurgii

3

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu ve všeobecné chirurgii za asistence perioperační sestry

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného miniinvazivního operačního výkonu ve všeobecné chirurgii za asistence perioperační sestry

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v hrudní chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v hrudní chirurgii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v kardiochirurgii a cévní chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v kardiochirurgii a cévní chirurgii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v urologii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného miniinvazivního operačního výkonu v urologii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v ORL

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v ORL za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v oční chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v oční chirurgii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v dětské chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v dětské chirurgii

1

Odborný modul - OM 2

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v akreditovaném zařízení

(tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

40 hodin v rozsahu 5 dnů

Seznam výkonů

Minimální počet výkonů

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu ve všeobecné chirurgii

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v hrudní chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v kardiochirurgii a cévní chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v urologii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v ORL

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v oční chirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v dětské chirurgii

1

Výsledky vzdělávání

Teoretické znalosti:

Absolvent bude znát:

  • pojmy ve vybraných oborech všeobecná chirurgie, hrudní chirurgie, kardiochirurgie a cévní chirurgie, intervenční angiologie a radiologie, urologie, ORL, oční chirurgie a dětská chirurgie,
  • zdravotnické prostředky včetně speciálního technického vybavení pro jednotlivé obory používané na operačních sálech,
  • topografickou anatomii a funkci orgánů, patofyziologické stavy, názvosloví a charakteristiku základních typů operačních výkonů, specifity a operační výkony ve vybraných oborech všeobecná chirurgie, hrudní chirurgie, kardiochirurgie a cévní chirurgie, intervenční angiologie a radiologie, urologie, ORL, oční chirurgie a dětská chirurgie,
  • patofyziologické stavy a diagnostické metody, které se vztahují k jednotlivým patofyziologickým stavům ve vybraných oborech (všeobecné chirurgii, hrudní chirurgii, kardiochirurgii a cévní chirurgii, urologii, oční chirurgii, dětské chirurgii a ORL),
  • operační výkony a specifické aspekty konkrétních operačních výkonů ve vybraných oborech (všeobecné chirurgii, hrudní chirurgii, kardiochirurgii a cévní chirurgii, urologii, oční chirurgii, dětské chirurgii a ORL) a využívat tyto znalosti při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi, a to v roli instrumentářky, cirkulující (obíhající) a sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry,
  • operační postupy a techniky.

Praktické vědomosti a dovednosti:

Absolvent bude připraven:

  • orientovat se v organizaci, struktuře a provozu operačního traktu,
  • využívat znalosti kompetencí dětské sestry pro perioperační péči při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče jako člen chirurgického týmu,
  • uvědomovat si rizika perioperačního prostředí, provozu a perioperačního procesu a zajišťovat dle stanovených zásad ochranu a bezpečnost pacienta a všech přítomných v perioperačním prostředí ve spolupráci s víceoborovým týmem,
  • vést zdravotnickou dokumentaci o poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péči v souladu
  • s platnou právní úpravou a uvědomovat si význam zdravotnické dokumentace v perioperační péči,
  • orientovat se v technickém vybavení, instrumentariu, implantátech a dalších ZP, materiálech a pomůckách používaných na operačních sálech a systematicky je zajišťovat, volit a připravit k operačnímu výkonu dle potřeb operačního týmu, zásad asepse a ve vztahu k bezpečnosti a ochraně zdraví,
  • poskytovat přímou i nepřímou vysoce specializovanou ošetřovatelskou perioperační péči pacientovi efektivně a dle zásad asepse a zásad perioperační péče v roli instrumentářky, cirkulující (obíhající) a sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry,
  • orientovat se v krizových situacích souvisejících se zajištěním provozu na operačních sálech.

Způsob ukončení modulu

Test, ústní zkouška, splnění odborné praxe a potvrzení výkonů daných pro odborný modul 2.

3.1.3 Učební osnova odborného modulu 3

Odborný modul - OM 3

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech II.

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

80 hodin teoretické výuky v rozsahu 10 dnů,

88 hodin odborné praxe na pracovišti perioperační péče v rozsahu 11 dnů, z toho:

16 hodin na traumatologických OS v rozsahu 2 dnů

16 hodin na ortopedických OS v rozsahu 2 dnů

8 hodin na neurochirurgických OS v rozsahu 1 dne

16 hodin na gynekologicko-porodnických OS v rozsahu 2 dnů

8 hodin na stomatochirurgických OS v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS plastické chirurgie a popáleninách v rozsahu 1 dne

16 hodin na OS traumatologie dětského věku, dětské ortopedie a neurochirurgie v rozsahu 2 dnů

Tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.

40 hodin odborné praxe na pracovišti akreditovaného zařízení v rozsahu 5 dnů (tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.).

Cíl OM 3

Vybavit všeobecnou sestru vědomostmi a dovednostmi a připravit ji tak pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče u pacienta, který podstupuje operační léčbu nebo vyšetření v perioperačním prostředí.

TEORETICKÁ VÝUKA

Téma

Rozpis učiva

Minimální počet hodin

Úvod do problematiky OM 3

Úvod do problematiky jednotlivých tematických celků OM 3.

2

Chirurgické obory a disciplíny - úvod do problematiky

Klasifikace chirurgických výkonů z různých hledisek, operační indikace, základy operační techniky.

2

Použití zdravotnických prostředků - technické vybavení, instrumentarium, léčivé přípravky, šicí materiál implantáty a další zdravotnické prostředky a pomůcky používané ve vybraných oborech.

3

Vybrané operační výkony v traumatologii

Topografická anatomie a funkce pohybového ústrojí ve vztahu k operačním výkonům v traumatologii.

1

Klasifikace zlomenin, klasifikace poranění měkkých tkání, diagnostika a indikace k operační léčbě.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v traumatologii.

2

Zásady osteosyntézy, druhy a techniky jednotlivých druhů osteosyntéz, přehled a charakteristika operačních přístupů v traumatologii.

3

Komplikace léčení zlomenin - paklouby, infekty, defekty kostí.

1

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v traumatologii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace diafyzárních zlomenin - nitrodřeňová, osteosyntéza, LCP (Locking Compression Plates) dlahy, operace metafyzárních zlomenin, operace otevřených zlomenin, artroskopické operace a artroskopicky asistované, osteosyntézy, kompartment syndrom a jeho řešení.

6

Polytrauma, sdružené poranění, trauma břicha a hrudníku - specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, implantáty, léčivé přípravky a další zdravotnické prostředky.

4

Vybrané operační výkony v ortopedii

Topografická anatomie a funkce pohybového ústrojí ve vztahu k vybraným operačním výkonům v ortopedii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k vybraným operačním výkonům.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v ortopedii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v ortopedii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace vrozených a získaných deformit nohy, operace ramenního kloubu, operace kolenního kloubu, operace kyčelního kloubu, artroskopické operace a artroskopicky asistované operace v ortopedii.

5

Vybrané operační výkony v neurochirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v neurochirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v neurochirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v neurochirurgii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v neurochirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace mozku, operace na páteři a míše, operace periferních nervů, stereotaktické operace.

4

Vybrané operační výkony v gynekologii a porodnictví

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v gynekologii a porodnictví.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v gynekologii a porodnictví.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů a přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v gynekologii a porodnictví.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v gynekologii a porodnictví - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Laparotomické abdominální operace, laparoskopické operace, roboticky asistované operace, hysteroskopie, laparoskopicky asistovaná hysterektomie, operace na adnexech, operace na děloze, poševní operace, porodnické operace, operace v urogynekologii a v dětské gynekologii, císařský řez, extrakce (vybavení) plodu, operace v onkologické gynekologii a senologii, operace v léčbě neplodnosti a asistované reprodukci. Náhlé příhody břišní v gynekologii a porodnictví.

5

Vybrané operační výkony ve stomatochirurgii

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných ve stomatochirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě ve stomatochirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů, techniky ve stomatochirurgii.

1

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů ve stomatochirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Dentoalveolární výkony: chirurgická extrakce zubu, resekce kořenového hrotu. Maxilofaciální chirurgické výkony: stabilní osteosyntéza zlomeniny dolní čelisti, korekce předkusu dolní čelisti sagitální osteotomií, operace karcinomu dolního rtu, operace karcinomu spodiny ústní a jazyka.

3

Vybrané operační výkony v plastické a rekonstrukční chirurgii, na popáleninových sálech

Topografická anatomie a funkce orgánů operovaných v plastické a rekonstrukční chirurgii.

1

Patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě v plastické a rekonstrukční chirurgii.

1

Názvosloví a charakteristika základních typů operačních výkonů, přehled a charakteristika operačních přístupů, techniky v plastické a rekonstrukční chirurgii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v plastické a rekonstrukční chirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace v plastické chirurgii: autotransplantace kůže, přenos dermoepidermálního štěpu, přenos kůže v celé tloušťce, laloková plastika, operace obličejových rozštěpů, rhinoplastika, augmentace prsů, operace venter pendulus, operace Dupuytrenovy kontraktury ruky. Chirurgická terapie popálenin: příjmové ošetření těžce popáleného pacienta, léčba popáleninového šoku, převaz,

4

Vybrané operační výkony a specifika traumatologie dětského věku, v dětské ortopedii a neurochirurgii

Zvláštnosti operačních výkonů v traumatologii dětského věku, v dětské ortopedii a neurochirurgii, patofyziologické stavy, jejich diagnostika a indikace k operační léčbě.

2

Přehled a charakteristika operačních přístupů a techniky v traumatologii dětského věku, v dětské ortopedii a neurochirurgii.

2

Vybrané operační výkony a specifické aspekty jednotlivých operačních výkonů v traumatologii dětského věku, v dětské ortopedii a neurochirurgii - operační výkon, indikace, poloha pacienta, přístup, postup, komplikace, technické vybavení, specifické instrumentarium, léčivé přípravky, implantáty a další zdravotnické prostředky.

Operace úrazů dětí, operace vrozených vad.

5

Ukončení teoretické části

Hodnocení, shrnutí, zpětná vazba.

6

ODBORNÁ PRAXE

Odborný modul - OM 3

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče

(tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

88 hodin odborné praxe na pracovišti perioperační péče v rozsahu 11 dnů, z toho:

16 hodin na traumatologických OS v rozsahu 2 dnů

16 hodin na ortopedických OS v rozsahu 2 dnů

8 hodin na neurochirurgických OS v rozsahu 1 dne

16 hodin na gynekologicko-porodnických OS v rozsahu 2 dnů

8 hodin na stomatochirurgických OS v rozsahu 1 dne

8 hodin na OS plastické chirurgie a popáleninách v rozsahu 1 dne

16 hodin na OS v traumatologii dětského věku, v dětské ortopedii a neurochirurgii v rozsahu 2 dnů

Seznam výkonů

Minimální počet výkonů

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v traumatologii

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu v traumatologii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v traumatologii za asistence perioperační sestry

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu v traumatologii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v ortopedii

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu v ortopedii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v ortopedii za asistence perioperační sestry

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu v ortopedii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v neurochirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v neurochirurgii za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v gynekologii a porodnictví

2

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu v gynekologii a porodnictví

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v gynekologii a porodnictví za asistence perioperační sestry

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu ve stomatochirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného miniinvazivního výkonu ve stomatochirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v plastické a rekonstrukční chirurgii, na popáleninových OS

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli instrumentářky u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v plastické a rekonstrukční chirurgii, na popáleninových OS za asistence perioperační sestry.

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u méně náročného až středně náročného operačního výkonu v traumatologii dětského věku, dětské ortopedii a neurochirurgii

1

Odborný modul - OM 3

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče v akreditovaném zařízení

(tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

Typ modulu

povinný

Rozsah modulu

40 hodin v rozsahu 5 dnů

Seznam výkonů

Minimální počet výkonů

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v ortopedii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu traumatologii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v neurochirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v plastické a rekonstrukční chirurgii, na popáleninových OS

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v gynekologii a porodnictví

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v stomatochirurgii

1

Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi v roli cirkulující (obíhající) všeobecné sestry u velmi náročného operačního výkonu v traumatologii dětského věku, dětské ortopedii a neurochirurgii.

1

Výsledky vzdělávání

Teoretické znalosti:

Absolvent bude znát:

  • pojmy ve vybraných oborech traumatologie, ortopedie, neurochirurgie, gynekologie a porodnictví, stomatochirurgie, plastické chirurgie a popáleninách, traumatologie dětského věku, dětské ortopedie a dětské neurochirurgie,
  • zdravotnické prostředky včetně speciálního technického vybavení pro jednotlivé obory používané na operačních sálech,
  • topografickou anatomii a funkci orgánů, patofyziologické stavy, názvosloví a charakteristiku základních typů operačních výkonů, specifity a operační výkony ve vybraných oborech traumatologie, ortopedie, neurochirurgie, gynekologie a porodnictví, stomatochirurgie, plastické chirurgie a popáleninách, traumatologie dětského věku, dětské ortopedie a dětské neurochirurgie,
  • obecné zásady operování a význam těchto znalostí pro poskytování perioperační péče,
  • patofyziologické stavy a diagnostické metody, které se vztahují k jednotlivým patofyziologickým stavům ve vybraných oborech (traumatologie, ortopedie, neurochirurgie, gynekologie a porodnictví, stomatochirurgie, plastické chirurgie a popáleninách, traumatologie dětského věku, dětské ortopedie a dětské neurochirurgie).

Praktické vědomosti a dovednosti:

Absolvent bude připraven:

  • orientovat se v klasifikaci operačních výkonů z různých hledisek, v názvosloví základních operačních výkonů,
  • uplatňovat přehled o operačních výkonech a specifických aspektech konkrétních operačních výkonů v jednotlivých klinických oborech a disciplínách a využívat tyto znalosti při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi, a to v roli instrumentářky, cirkulující (obíhající) a sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry,
  • poskytovat přímou i nepřímou vysoce specializovanou ošetřovatelskou perioperační péči pacientovi efektivně a dle zásad asepse a zásad perioperační péče v roli instrumentářky, cirkulující (obíhající) a sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry,
  • využívat znalosti o specifických aspektech konkrétních operačních výkonů ve vybraných oborech traumatologie, ortopedie, neurochirurgie, gynekologie a porodnictví, stomatochirurgie, plastické chirurgie a popáleninách, traumatologie dětského věku, dětské ortopedie a dětské neurochirurgie) při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské perioperační péče pacientovi, a to v roli instrumentářky, cirkulující (obíhající) a sterilizační (nástrojové) všeobecné sestry,
  • zastoupit asistujícího lékaře dočasně nebo i trvale,
  • orientovat se v krizových situacích souvisejících se zajištěním provozu na operačních sálech.

Způsob ukončení modulu

Test, ústní zkouška, splnění odborné praxe a potvrzení výkonů daných pro odborný modul 3.

4 Hodnocení účastníka v průběhu specializačního vzdělávání

Školitel akreditovaného zařízení vypracovává studijní plán a plán plnění odborné praxe a praktických výkonů, které má účastník specializačního vzdělávání v průběhu přípravy absolvovat a průběžně prověřuje jeho znalosti, vědomosti a dovednosti.

Odborná praxe na akreditovaných i neakreditovaných pracovištích probíhá pod vedením přiděleného školitele, který je zaměstnancem daného pracoviště, má specializovanou způsobilost v oboru všeobecná sestra - Intenzivní péče a minimálně 3 roky praxe v oboru.

5 Profil absolventa

Absolvent specializačního vzdělávání v oboru Perioperační péče je připraven provádět, zajišťovat a koordinovat základní, specializovanou a vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči v perioperační péči. Je oprávněn na základě vlastního posouzení a rozhodnutí, v souladu s platnou legislativou zabezpečovat perioperační péči v rozsahu své specializované způsobilosti stanovenou činnostmi, ke kterým je připraven na základě tohoto vzdělávacího programu.

5.1 Charakteristika profesních kompetencí, pro které absolvent specializačního vzdělávání získal způsobilost

Všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí v oboru Perioperační péče je připravena:

  • zajišťovat předsterilizační přípravu a sterilizaci zdravotnických prostředků základními a specifickými způsoby a metodami,
  • rozhodovat o způsobu vytváření a udržování asepse v perioperačním prostředí ve spolupráci s orgány ochrany veřejného zdraví,
  • zajišťovat stálou pohotovost pracoviště, základního a speciálního vybavení, instrumentaria, implantátů a dalších zdravotnických prostředků, potřebného materiálu a pomůcek k plánovaným a neodkladným operačním výkonům,
  • zajišťovat, připravovat a doplňovat instrumentárium, implantáty, staplery a další zdravotnické prostředky, materiál a pomůcky bezprostředně před, v průběhu a bezprostředně po operačním výkonu dle potřeb operačního týmu,
  • zajišťovat přípravu, manipulaci a obsluhu operačních stolů, přístrojů a tlakových nádob,
  • zajišťovat základní polohy a fixaci pacientů na operačním stole, včetně prevence komplikací z imobilizace, a to ve spolupráci s lékařem a ostatními členy operačního týmu,
  • podílet se na specifickém polohování a fixaci (repozice a fixace) pacienta na operačním stole pod odborným dohledem a přímým vedením lékaře,
  • přikládat nebo zajišťovat přiložení inaktivní elektrody při použití monopolární koagulace u pacienta,
  • provádět antisepsi operačního pole u pacienta,
  • podílet se na rouškování operačního pole pacienta,
  • instrumentovat při operačních výkonech,
  • provádět ve spolupráci s chirurgickým týmem početní kontrolu nástrojů, břišních roušek a dalších použitých zdravotnických prostředků bezprostředně před, dle potřeb v průběhu a bezprostředně po operačním výkonu,
  • asistovat u méně náročných operačních výkonů.

6 Charakteristika akreditovaných zařízení a pracovišť

Vzdělávací instituce, poskytovatelé zdravotních služeb a pracoviště zajišťující teoretickou výuku účastníků specializačního vzdělávání musí být akreditovány dle ustanovení §45 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů Tato akreditovaná zařízení musí účastníkovi zajistit absolvování specializačního vzdělávání dle tohoto vzdělávacího programu.

6.1 Akreditovaná zařízení a pracoviště

Personální zabezpečení

Školitelem se rozumí zaměstnanec akreditovaného zařízení ve smyslu zákona č. 96/2004 Sb.

Školitelem teoretické části může být zdravotnický pracovník, který získal:

  • odbornou způsobilost všeobecné sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilostí v oboru Perioperační péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení specializované způsobilosti,
  • odbornou způsobilost k výkonu povolání dětské sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilost v oboru Perioperační péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení této specializované způsobilosti,
  • odbornou způsobilost všeobecné sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilostí v oboru Intenzivní péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení specializované způsobilosti,
  • odbornou způsobilost lékaře se specializovanou způsobilostí, která odpovídá zaměření tématu ve vzdělávacím programu,
  • další odborný pracovník s jinou kvalifikací (JUDr., Ing. Mgr. atd.), která odpovídá zaměření vzdělávacího programu (předměty jako je management, právní problematika, krizový management, atd.)

Školitelem odborné praxe může být zdravotnický pracovník, který získal:

  • odbornou způsobilost všeobecné sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilostí v oboru Perioperační péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení specializované způsobilosti.
  • odbornou způsobilost všeobecné sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilostí v oboru Intenzivní péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení specializované způsobilosti.
  • odbornou způsobilost k výkonu povolání dětské sestry podle zákona č. 96/2004 Sb., se specializovanou způsobilostí v oboru Perioperační péče a minimálně 3 roky praxe po ukončení této specializované způsobilosti.

Věcné a technické vybavení

Pro teoretickou část vzdělávacího programu:

  • standardně vybavená učebna s PC a dataprojektorem a s možností přístupu k internetu,
  • modely a simulátory potřebné k výuce praktických dovedností - modely a simulátory k výuce KPR u dospělých a dětí, které signalizují správnost postupu KPR,
  • přístup k odborné literatuře, včetně el. databází (zajištění vlastními prostředky nebo ve smluvním zařízení), možnosti podpory teoretické výuky pomocí e-learningu.

Pro praktickou část vzdělávacího programu:

  • pracoviště pro výuku odborné praxe v akreditovaném zařízení je vybaveno dle platných standardů personálního, věcného a technického vybavení.

Organizační a provozní požadavky

  • Pro praktickou část vzdělávacího programu je podmínkou poskytování zdravotních služeb dle příslušného oboru.

7 Tabulka modulů

Specializační vzdělávání v oboru VŠEOBECNÁ SESTRA - PERIOPERAČNÍ PÉČE

Kód

Typ

Název

Rozsah

Počet kreditů

OM 1

P

Role všeobecné sestry specialistky v perioperační péči

3 týdny T -120 hodin

60 (á 4 kredity/den)

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče

(tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

3 dny Pr - 24 hodin

3 (á 1 kredit/den)

OM 2

P

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech I.

2 týdny T - 80 hodin

40 (á 4 kredity/den)

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče (tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

11 dnů Pr - 88 hodin

11 (á 1 kredit/den)

P

Odborná praxe na pracovišti akreditovaného zařízení (tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

1 týden Pr AZ - 40 hodin

15 (á 3 kredity/den)

OM 3

P

Perioperační péče o pacienta ve vybraných oborech II.

2 týdny T - 80 hodin

40 (á 4 kredity/den)

P

Odborná praxe na pracovišti perioperační péče (tento poskytovatel nemusí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

11 dnů Pr - 88 hodin

11 (á 1 kredit/den)

P

Odborná praxe na pracovišti akreditovaného zařízení (tento poskytovatel musí být akreditovaným zařízením podle §45 zákona č. 96/2004 Sb.)

1 týden Pr AZ - 40 hodin

15 (á 3 kredity/den)

T - teorie Σ 280

Pr - praxe Σ 200

Pr - AZ Σ 80 hodin

Celkem 560 hodin, 195 kreditů

8 Seznam doporučených zdrojů

Doporučená literatura

ANTUŠÁK, E. a J. VILÁŠEK. Základy teorie krizového managementu. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2016. 130 s. ISBN 978-80-246-3443-2.

ASTL, J. Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku: pro bakaláře, obor ošetřovatelství. 2. nezměn, vyd. Praha: Karolinum, 2012, 138 s. ISBN 978-80-246-2053-4.

BULIK, O. a kol. Perioperační péče o pacienta ve stomatochirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2013. 109 s. ISBN 978-80-7013-556-3.

DUNGL, P. a kol. Ortopedie. 2. přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2014. 1168 s. ISBN 978-80-247-4357-8.

DYLEVSKÝ, I. Základy funkční anatomie. Olomouc: Poznání, 2011. 332 s. ISBN 978-80-87419-06-9.

FRANCŮ, M. a kol. Perioperační péče o pacienta v rekonstrukční chirurgii a léčbě popálenin. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011. 163 s. ISBN 978-80-7013-537-2.

HANKE, I. a kol. Perioperační péče o pacienta v hrudní chirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2013. 139 s. ISBN 978-80-7013-554-9.

HAŠKOVCOVÁ, H. Lékařská etika. 4. aktualiz. a rozš. vyd. Praha: Galén, 2015. 225 s. ISBN 978-80-7492-204-6.

JEDLIČKOVÁ, J. a kol. Ošetřovatelská perioperační péče. 2. rozšířené vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství anelékařských zdravotnických oborů, 2019. 330 s. ISBN 978-80-7013-598-3.

KALA, Z. a kol. Perioperační péče o pacienta v digestivní chirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010, 237 s. ISBN 978-80-7013-519-8.

KALA, Z. a kol. Perioperační péče o pacienta v obecné chirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010, 145 s. ISBN 978-80-7013-518-1.

KALA, Z. a kol. Perioperační péče o pacienta v cévní chirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011, 162 s. ISBN 978-80-7013-536-5.

KALÁB, M. a kol. Perioperační péče o pacienta v kardiochirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2013. 243 s. ISBN 978-80-7013-557-0.

KAPOUNOVÁ, J. a P. KAPOUN. Bakalářská a diplomová práce: od zadání po obhajobu. 1. vyd. Praha: Grada, 2017. 134 s. ISBN 978-80-271-0079-8.

KRŠKA, Z. a kol. Techniky a technologie v chirurgických oborech: vybrané kapitoly. 1. vyd. Praha: Grada, 2011, 262 s. ISBN 978-80-247-3815-4.

KUDLEJOVÁ, M. Inštrumentovanie: princípy, zásady, techniky a postupy. Martin: Osvěta, 2014. 699 s. ISBN 978-80-8063-423-0.

KUTNOHORSKÁ, J. Multikulturní ošetřovatelství pro praxi. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. 160 s. ISBN 978-80-247-4413-1.

MARKOVÁ, M. Determinanty zdraví. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2012, 54 s. ISBN 978-80-7013-545-7.

MARŤAN, A. a kol. Nové operační a léčebné postupy v urogynekologii: řešení stresové inkontinence moči, defektu pánevního dna a OAB u žen. 2. rozš. a přeprac. vyd. Praha: Maxdorf, 2013. 230 s. ISBN 978-80-7345-348-0.

MELICHERČÍKOVÁ, V. Sterilizace a dezinfekce. 2. dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, 2015. 174 s. ISBN 978-80-7492-139-1.

MĚŠŤÁK, J. a kol. Základy plastické chirurgie. 2. vyd. Praha: Karolinum, 2015. 176 s. ISBN 978-80-246-2839-4.

NAVRÁTIL, L. a kol. Neurochirurgie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2012. 165 s. ISBN 978-80-246-2068-8.

NOVOTNÝ, K. a kol. Ambulantní operace křečových žil: miniinvazivní a endovaskulární přístupy. Praha: Maxdorf, 2014, 155 s. ISBN 978-80-7345-363-3.

NÝDRLE, M. Pochopitelné texty z chirurgie, traumatologie a ortopedie. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2017. 245 s. ISBN 978-80-7013-586-0.

PAFKO, P. a kol. Základy speciální chirurgie. Praha: Galén, 2008. 385 s. ISBN 978-80-7262-402-7.

PAŘÍZEK, A. a kol. Analgezie a anestezie v porodnictví. 2. rozš. a přeprac. vyd. Praha: Galén, 2012, 427 s. ISBN 978-80-7262-893-3.

PAZDERA, J. a kol. Základy ústní a čelistní traumatologie. 2. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomoucí, 2017. 179 s. ISBN 978-80-244-5149-7.

PLEVOVÁ, I. a kol. Management v ošetřovatelství. 1. vyd. Praha: Grada, 2012. 304 s. ISBN 978-80-247-3871-0.

PRUDIL, L. Právo pro zdravotnické pracovníky. 2. dopl. a upr. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2017. 155 s. ISBN 978-80-7552-507-9.

ŘEPKO, M. a kol. Perioperační péče o pacienta v ortopedii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2012, 186 s. ISBN 978-80-7013-549-5.

ROZSÍVAL, P. a kol. Oční lékařství. 2. přeprac. vyd. Praha: Galén, 2017. 229 s. ISBN 978-80-7492-316-6.

SEDLÁŘ, M. a kol. Zlomeniny proximálního femuru: komplexní péče o pacienta. Praha: Maxdorf, 2017. 153 s. ISBN 978-80-7345-518-7.

SEIDLOVÁ, D. a kol. Perioperační medicína nejen pro praktické lékaře. 2. vyd. Praha: Mladá fronta, 2018. 251 s. ISBN 978-80-204-4857-6.

Sestra: odborný dvouměsíčníkpro zdravotní sestry. Praha: Strategie Praha, 1991-2014. ISSN 1210-0404.

SCHNEIDEROVÁ, M. Perioperační péče. 1. vyd. Praha: Grada, 2014. 368 s. ISBN 978-80-247-4414-8.

SYNEK, M., P. MIKAN a H. VÁVROVÁ. Jak psát bakalářské, diplomové, doktorské a jiné písemné práce. 3. přeprac. vyd. Praha: Oeconomica, 2011, 61, [8] s. ISBN 978-80-245-1819-0.

ŠLAPÁK, I. a kol. Dětská otorinolaryngologie. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2013. 333 s. ISBN 978-80-204-2900-1.

ŠPATENKOVÁ, N. a kol. O posledních věcech člověka: vybrané kapitoly z thanatologie. Praha: Galén, 2014, 315 s. ISBN 978-80-7492-138-4.

ŠRÁMOVÁ, H. a kol. Nozokomiální nákazy. 3. vyd. Praha: Maxdorf, 2013. 400 s. ISBN 978-80-7345-286-5.

ŠTÁDLER, P. a kol. Miniinvazivní přístupy v cévní chirurgii. Praha: Maxdorf, 2013. 200 s. ISBN 978-80-7345-296-4.

TOMOVÁ, Š. a J. KŘIVKOVÁ. Komunikace s pacientem v intenzivní péči. 1. vyd. Praha: Grada, 2016. 134 s. ISBN 978-80-271-0064-4.

TYLL, T. a kol. Neuroanestezie a základy neurointenzivní péče. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014. 310 s. ISBN 978-80-204-3148-6.

VAŠÁKOVÁ, M. a P. ŽÁČKOVÁ. Hrudní drenáže krok za krokem. Praha: Maxdorf, 2012. 234 s. ISBN 978-80-7345-278-0.

VENGLÁŘOVÁ, M. a kol. Sestry v nouzi: syndrom vyhoření, mobbing, bossing. 1. vyd. Praha: Grada, 2011, 184 s. ISBN 978-80-247-3174-2.

VESELÝ, R. a kol. Perioperační péče o pacienta v traumatologii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011, 202 s. ISBN 978-80-7013-539-6.

VÍCHA, I. a kol. Perioperační péče o pacienta v oční chirurgii. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011, 167 s. ISBN 978-80-7013-541-9.

VODIČKA, J. a kol. Traumatologie hrudníku. 1. vyd. Praha: Galén, 2015. 241 s. ISBN 978-80-7492-168-1.

VYMAZAL, T. a kol. Doporučené postupy pro podávání anestezie dětem a dospělým. 2. přeprac. a dopl. vyd. Praha: Mladá fronta, 2017. 199 s. ISBN 978-80-204-4710-4.

WAGNER, R. Kardioanestezie a perioperační péče v kardiochirurgii. 1. vyd. Praha: Grada, 2009. 336 s. ISBN 978-80-247-1920-7.

WENDSCHE, P, akol, Traumatologie, Praha: Galén, 2015. 344 s. ISBN 978-80-7492-211-4.

WENDSCHE, P., A. POKORNÁ a A. ŠTEFKOVÁ. Perioperační ošetřovatelská péče. Praha: Galén, 2012, 117 s. ISBN 978-80-7262-894-0.

WICHSOVÁ, J. a kol. Sestra a perioperační péče. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. 192 s. ISBN 978-80-247-3754-6.

ZÁHOREC, R. a kol. Anestézia a perioperačná starostlivost v onkológii. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2018. 463 s. ISBN 978-80-204-4688-6.

ZACHAROVÁ, E. Komunikace v ošetřovatelské praxi. 1. vyd. Praha: Grada, 2016. 121 s. ISBN 978-80-271-0156-6.

ZACHOVÁ, V, akol, Stomie. 1, vyd. Praha: Grada, 2010, 200 s. ISBN 978-80-247-3256-5.

ZEMAN, M. a kol. Chirurgická propedeutika. 3. přeprac. a dopl. vyd. [i.e. 4. vyd.]. Praha: Grada, 2011, 512 s. ISBN 978-80-247-3770-6.

ZEMAN, M. a kol. Speciální chirurgie. 3. dopl. a přeprac. vyd. Praha: Galén, 2014. 511 s. ISBN 978-80-7492-128-5.

ZLÁMAL, J. a kol. Základy managementu pro posluchače zdravotnických oboru. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014, 108 s. ISBN 978-80-7402-157-2.

ZLÁMAL, J. a J. BELLOVÁ. Ekonomika zdravotnictví. 2. upr. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2013. 249 s. ISBN 978-80-7013-551-8.