Animace načítání

Stránka se připravuje...


Na co čekáte? Nečekejte už ani minutu.
Získejte přístup na tento text ještě dnes. Kontaktujte nás a my Vám obratem uděláme nabídku pro Vás přímo na míru.

ROZHODNUTÍ XXXXXX (xx 2020/X, ex 2020/PN) 2022/1920

xx xxx 26.&xxxx;xxxxx 2022

x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx XX.59974 - 2021/C (xx 2020/X, xx 2020/XX), xxxxxx Rumunsko xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx Oltenia XX

(xxxxxxxx xxx xxxxxx X(2022) 553)

(Xxxxx xxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx)

(Xxxx x&xxxx;xxxxxxxx pro XXX)

XXXXXXXX XXXXXX,

x&xxxx;xxxxxxx xx Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx Xxxxxxxx unie, x&xxxx;xxxxxxx xx xx.&xxxx;108 xxxx.&xxxx;2 první xxxxxxxxxxx xxxx smlouvy,

s ohledem xx Xxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx na xx.&xxxx;62 xxxx.&xxxx;1 xxxx.&xxxx;x) xxxx xxxxxx,

xxxx, xx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxxx ustanoveními (1), x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx,

xxxxxxxx k těmto xxxxxxx:

1.&xxxx;&xxxx;&xxxx;XXXXXX

(1)

X&xxxx;xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxx oznámením (2) Xxxxxxxx xxx 4.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2020 xxxxxxxx xxxx záměr xxxxxxxxxx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxx Xxxxxxxxx Energetic Xxxxxxx X.X. (dále xxx „XX Xxxxxxx“).

(2)

Xxxxxx xxxxxxx xx xxx 5.&xxxx;xxxxx&xxxx;2021 xxxxxxxxxxx Xxxxxxxx, xx se xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx xx.&xxxx;108 xxxx.&xxxx;2 Smlouvy x&xxxx;xxxxxxxxx Xxxxxxxx xxxx (xxxx xxx „SFEU“), xxxxx jde x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx. Rumunsko xxxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxx 8.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021.

(3)

Xxxxxxxxxx Komise zahájit xxxxxx (xxxx xxx „xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx“) xxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxxx Xxxxxxxx unie (3) xxx 19.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021. Xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx strany x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx.

(4)

Xxxxx xxxxxxxxx xxxxx Komise xxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxx xx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx: Evropský xxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxx (XXX), Xxxxxxxxx Xxxxxxx / ClientEarth x&xxxx;Xxxxxxxxxx. Xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx Xxxxxxxx a poskytla xx xxxxxxxxxxx xx xx xxxxxxxx; jeho xxxxxxxxxx byly xxxxxxxx xxxxxxx xx dne 1.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021.

(5)

Xxxxxxxx zaslalo Xxxxxx xxxxx informace, x&xxxx;xx xx xxxxx 10.&xxxx;xxxxxx, 1. x&xxxx;24.&xxxx;xxxxxx, 14. září, 21.&xxxx;xxxxx x&xxxx;9., 14., 15., 20., 21., 22. x&xxxx;29.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 a ve xxxxx 20. x&xxxx;21.&xxxx;xxxxx&xxxx;2022.

(6)

Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xx xx xxxx xxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;342 XXXX ve xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx&xxxx;3 xxxxxxxx Xxxx x.&xxxx;1/1958&xxxx;(4) a že toto xxxxxxxxxx bude xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx s článkem 297 XXXX v angličtině. (5)

2.   PODROBNÝ XXXXX XXXXXXXX

2.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx

(7)

XX Oltenia je xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxx, xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx paliv x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx. Xxxxxx xxx xxxxxxx xxx 12.&xxxx;xxxxx&xxxx;2011 a zaregistrován xxx 31. května 2012 xx xxxxxxxx xxxx podniků: Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx Craiova XX, Complexul Xxxxxxxxx Xxxxxxx SA, Complexul Xxxxxxxxx Xxxxxxxx XX x&xxxx;Xxxxxxxxxx Nationala x&xxxx;Xxxxxxxxxx Xxxxxxx XX. Xxxxxx XX Oltenia nepatří x&xxxx;xxxxx obchodní xxxxxxx x&xxxx;xxxx řízen xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx veřejným xxxxxxxx. Xxxxx se x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxx. Dle xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx xxxx, xxxxxxxxxx ministerstvem xxxxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxx ve xxxx 77,15&xxxx;%. K dalším akcionářům xxxxx xxxxxxxxxx fond Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx SA (xxxxx drží xxxxx xx výši 21,56 %) (6) x&xxxx;xxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxx Xxxxxxxxxxxxxxx Xxxx XX (0,84&xxxx;%) a Inchidere xx Xxxxxxxxxx Xxxx (0,44&xxxx;%). Dozorčí xxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xx sedm členů, x&xxxx;xxxxx xxxx Fondul Xxxxxxxxxxxx může xxxxxxxx xxxxx xxx, x&xxxx;xxxxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxxxxxxx (xxx xxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxx výkonný xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx). Rozhodnutí týkající xx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx, xxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxx finanční x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx. Xxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx nemá xxxxx xxxx rozhodnutí blokovat xx xxxxxxx. Fond Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx typickými pro xxxxxxxxx akcionáře. Xxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxx xxxxxxxxx xxxxx upsaného základního xxxxxxxx, vyžadují 90&xxxx;% xxxxx obecného xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxxx tak souhlas xxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx. Xxxxxxx xxxxxxxxxx, že xxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx podílu x&xxxx;xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxx, xxxxxxxx rumunskému státu xxxxxxxxx účinnou x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx XX Xxxxxxx.

(8)

Xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx (Xxx-Xxxx Xxxxxxx) (xxx NUTS 2 XX41), ve xxxxx xxxxxx (Xxxxxxxx, Motru, Xxxx x&xxxx;Xxxxxxxxx) zaměstnává 12&xxxx;268 zaměstnanců x&xxxx;xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx se x&xxxx;xxxxxx Dolj xxxx Xxxx. Míra xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx činí 5,5 %, xxx je xxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx, který xxxx 3,4&xxxx;%, x&xxxx;xxxxxx xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxx nezaměstnanosti v zemi (7). Xxx xxxxxxx xxxxxxx 1, x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx míra nezaměstnanosti x&xxxx;xxxxxxx Jihozápad – Xxxxxxx (8,2&xxxx;% xx 5,5&xxxx;% x&xxxx;xxxxxx 2015 xx 2020) xxx xxxxxxxxxx mírou xxxxxxxxxxxxxxx (5&xxxx;% xx 3,4&xxxx;% xx stejném xxxxxx). Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxx mezi xxxxx Xxxxxxxxx&xxxx;(8) x&xxxx;xxxxxxxxx statistického xxxxx, xxxxx xxxxxxx, xx xxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx regionu xxxxxxx xxxxxxxxx vyšší xxx xxxxxxxxxx míra.

Tabulka 1

Míra xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxx

Xxx

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Xxxx xxxxxxxxxxxxxxx: %

%

%

%

%

%

%

Xxxxxxxxxx

5

4,8

4

3,3

2,9

3,4

Xxxxxx Xxxxxxxxx – Oltenia

8,2

8,3

7,3

5,9

5,2

5,5

Zdroj: XXXXXXXXXX NATIONAL XX XXXXXXXXXX

(9)

Xxx Xxxxxxxx xxxx xxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxxx nových xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx. Xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx pro župu Xxxx&xxxx;(9) xxxxxxx, že xxxx xxxxxxxx xx xxxx 45 xx 65 let, bývalými xxxxxxxxxxx v těžebně-energetickém xxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx x/xxxx vyrovnávacích xxxxxxxxx, existuje xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx si xxxxxx xxxxxxxxxx. Xxxxx xxxxxxxxx xxxxxx je xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx zmiňují xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxxx xxx.

(10)

Xxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxx elektřinu xx čtyřech elektrárnách. Xxxxx xx x&xxxx;xxxxxxxxxx Xxxxxxxx se xxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx kapacitou 1&xxxx;320&xxxx;XX, jejíž xxxxx xxxx více xxx 40&xxxx;xxx, xxxxxxxxxx Xxxxxxx (xxxxx xxxxxxxx, 1 320 MW, xxxxx 33 let), elektrárnu Xșxxxxțx (xxx xxxxxxxx, 630&xxxx;XX, stáří 50&xxxx;xxx) x&xxxx;xxxxxxxxxx Craiova II (xxx xxxxxxxx, 300&xxxx;XX xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx, xxxxx 30 let). Xxxșxxxx, xxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx 415&xxxx;XX, není xxxxxxx. Xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx trzích x&xxxx;xxxxxxxxxxx energií a rovněž xxxxxxx xxxxx xxxxx Xxxxxxx. Xxxx elektrárny xxxxxxxxx jako xxxxxx xxxxxx, a to xx xxx 99,5&xxxx;% xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx energie. Xxxxxx xxxx xx xxxxx vlastních xxxxxxxxxxx xxxx, a to xxx xxx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx&xxxx;(10). Xxxxxx rovněž xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx vodu xxx přibližně 300 000 obyvatel xxxxx Xxxxxxx.

(11)

Xxx národního xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx (Xxxxxxxxxxx Xxțxxxxxă xx Xxxxxxxxxxxx in Domeniul Xxxxxxxx) xx největším xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxxxxxxxxx (xxxxx xx trhu 31,3 %), xx které následuje xxxxxxxxxx Xxxxxxxxxxxxxxxx (18,09 %) x&xxxx;xx xxxxxx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx (14,08&xxxx;%)&xxxx;(11). Xxxxxxx tři xxxxxxxxxxx xxxx ovládány xxxxxxxxx xxxxxx.

(12)

Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxx XX Oltenia xxxxx xx xxxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx roli. Provoz xxxxxxx XX Oltenia xx xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx bezpečnosti a přiměřenosti xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxxx energetický xxxxxx xx xxxxxxx na xxxxxxxxx konci xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx systému x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xx hranicích x&xxxx;Xxxxxxxxxx, Xxxxxxx, Maďarskem x&xxxx;xxxxxxxxxxx částí Xxxxxxxx. Xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xx v dobách xxxxxxxxxx xxxxxxxx energetický xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx kapacity x&xxxx;xxxxx xxxxxxx zakázky xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx písemným xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx (PPS) na Xxxxxxxx. Kromě toho xx xxxxx xxxxxxx xxxx v regionu xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx energie, x&xxxx;xx jak xxx xxxxxxx xxxxx EU, xxx x&xxxx;xxx xxxx, xxxxx xxxxxx xxxxx XX. Xxxxx xxxxxxx xxxxx ve xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, jsou zdroje xxxxxxx rovněž v sousedních xxxxxxxxx.

(13)

Xxxxxxxx xxxxx, xx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx CE Oltenia xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxx přerušení xxxxxxxxxx xxxxxxx elektrické xxxxxxx, xxx by xxxxx xxxxxxxx narušení xxxxxxxxxxxx xx škodlivými xxxxxxxx pro Xxxxxxxx. X&xxxx;xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx&xxxx;(12) xxxxxxxxx xxxxxxxxx XXXXX&xxxx;(13) – xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx – xxxxxx xxxxxxx, že xxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia xx vedlo xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxx elektrické energie xx mezidenním xxxx x&xxxx;x&xxxx;70% xxxxx xxx xx centralizovaném xxxx xxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx.

(14)

Xxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021 provedl xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxx XXXXX Xxxxxxxxxxxxxx X.X. (dále xxx „Transelectrica“), xxxxxxx xxxxxxxxxxxx vnitrostátního energetického xxxxxxx xx předpokladu xxxxxxx uzavření energetické xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx v roce 2022 xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxx jednotek x&xxxx;Xxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2021. Xxxxx zněl, xx vnitrostátní xxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxx xxxxxxx xxxxxxxx s přiměřeností, xxxxxxx xx již xxxx xxxxx zdroje xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx elektrické xxxxxxx, x&xxxx;xx x&xxxx;xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx využití xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx pro dovoz.

(15)

Dle Xxxxxxxx by xxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxx k přímé xxxxxx xxxx než 12 000 xxxxxxxxxx míst a s ohledem xx xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx partnerů v hodnotovém xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx pracovních míst.

(16)

Rumunsko xxxx xxxxx, xx xxxxxx CE Xxxxxxx xx jedním x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx doplňkových xxxxxx xxx xxxxxx Xxxxxxxxxxxxxx, které xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx účasti xx aukcích organizovaných xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx. Xxxx takový xx xxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx doplňkových xxxxxx, xxxxxx kterých xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx soustavy xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx výrobců xxxxxxxxx, aby pokryl xxxxxx x&xxxx;xxxxxx a zajistil xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx.

(17)

Xxxxxxxx xx xxxxxxxxx elektrických xxxx x&xxxx;Xxxxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xx třetími xxxxxx xxxxxx Ukrajiny, xxxxx xx propojena x&xxxx;Xxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxx, zatímco Xxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxxxxx. Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxx energii. Xx xxxxxxxxx xxxx prováděno xxxxxxx projektů xxxxxxxxxx xxxxx pro Unii x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx s Bulharskem x&xxxx;Xxxxxxx.

(18)

Xxxxxxxx xxxx uvádí, že xxx údajů xx xxx&xxxx;2019 xxx xxxxxx XX Oltenia obchodní xxxxxx s přibližně 120 xxxxxxxxxxxx xx župy Xxxx. Xxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx za xxx&xxxx;2019 xxxxxx obrat xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx 1&xxxx;082 xxxxxxx XXX (přibližně 218&xxxx;xxxxxxx XXX). Xxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxx XX Oltenia x&xxxx;xxxx&xxxx;2019 xxxxx 3&xxxx;116&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX (xxxxxxxxx 630&xxxx;xxxxxxx XXX). Xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx Gorj x&xxxx;xxxx&xxxx;2019 xxxxxxxxx 9&xxxx;100&xxxx;xxxxxxx XXX (xxxxxxxxx 1 840 milionů XXX). Xxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx 120&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxxx hospodářství xxxx xxxxxx 50&xxxx;%. Xxxxx xxxx téměř xxxxxxxx xxxxxxxxxx partnerů podniku XX Xxxxxxx (xxxx xxxxxxxxx bezpečnostní xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxxx vybavení, xxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx) na podniku xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx 70&xxxx;% xx 90&xxxx;%. […]&xxxx;(*1).

(19)

Xxx Xxxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx XXXXX-19. Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxx xxxxx domácí xxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2020 x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxx klesl x&xxxx;xxxxxxxxx 4&xxxx;%. Nejpostiženějšími xxxxxxxxx byly xxxxxx, xxxxxxxxxxxx a průmysl. Dle Xxxxxxxxxxx energetické xxxxxxxx (XXX)&xxxx;(14) xxxxxxxx XXXXX-19 xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx po elektrické xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxx volného pohybu xxxx.

(20)

X&xxxx;xxxxxxx podniku CE Xxxxxxx Rumunsko xxxxx, xx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx snížila x&xxxx;12,4&xxxx;XXx xx 8,2&xxxx;XXx, x&xxxx;xx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxxxxxx dostupnosti xxxxxxxxx xxxxx a dočasné xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx. Snížení xxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxx, xxxxxxx na xxxxxxxxxx xxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx dosáhly xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxx xxxx xxx 20&xxxx;XXX/XXx. Xxxxx toho x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx XX Oltenia utrpěl xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, např. xxxxxxxx xx zrušení xxxxxxx xxxxxxxxxx dílů x&xxxx;xxxxxxxxx xx dodavatelů, xxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx zastavení. Po xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx došlo k obrovskému xxxxxxx jejich cen, xxx xxxxx ke xxxxxxx smluv. Například xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx se xxxxxxx x&xxxx;100&xxxx;% xx 300 %, xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx o víc xxx 700&xxxx;%. X&xxxx;xxxxxxxx xxxxx musel xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxx práci xxx dalšího přerušení xxxxxxxxx xxxxxxx. X&xxxx;xxxx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx 10 % xxxxxxxxxxx, xxx xx xxxxx xxxxxxxxx 192&xxxx;500&xxxx;xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx.

2.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx xxxxxxxx

2.2.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xx xxxxxxxx

(21)

X&xxxx;xxxxx&xxxx;2020 Rumunsko xxxxxxxx Xxxxxx svůj xxxx poskytnout xxxxxxx xx záchranu xx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx. X&xxxx;xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxx&xxxx;2019 xxxxxxxxx 1,1&xxxx;xxxxxxxx RON (232 milionů XXX)&xxxx;(15). Xxx Xxxxxxxx xxxx xxxx ztráty xxxxxxxxx xxxxxxx: x)&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxx xx státem xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx společností; xx) xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx; xxx) xxxxxxxxx xxxxxxxx cen xxxxxxxxx xx emise xxxxxxxxxxxx plynů („povolenky xx emise CO2“) (16). Xxxx xxxxxxxxxxx xx xxx 24. února 2020 (17) Xxxxxx xxxxxxxxx půjčku xx xxxxxxxx xx výši 251&xxxx;xxxxxxx XXX xx xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx, x&xxxx;xx na xxxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx. x) XXXX, xxx je vykládán x&xxxx;xxxxxxxx xxx státní xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx nefinančních xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx (xxxx xxx „xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx a restrukturalizaci“) (18).

2.2.2   Finanční xxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx

(22)

Xxxxxxxx xxxxx, xx XX Xxxxxxx xx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx pro xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx xxxx xxxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxxx xxxx xxxxxx CE Xxxxxxx splňoval xxxxxxx xxxxxxxx od xxxxx xxxx&xxxx;2019 a v době xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxx xxxxx 46 jeho xxxxxxxxxx požadovat xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx. Podnik XX Oltenia xxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx na xxxxxxxx xxxx úroky, a má xxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxx xx v souladu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx automaticky dostane xx xxxxxxxxx.

(23)

Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx pro finanční xxxxxx podniku XX Xxxxxxx. Xxxxx xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx, xx podnik CE Xxxxxxx provozuje xxxxx xxxxx elektrárny xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxx dolech. Xxxxxxxxxx xxxxxxxx nákladnou xxxxxxxxxxx xxxxxx a investice xx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx životního xxxxxxxxx. Xxxxx xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx nákladů xxxxxxxxxx xxx zajištění xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx (xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxx a strusky x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxx XX2, XXx x&xxxx;XX10). Xx xxxxxx splnění xxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xx ochranu xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx CE Xxxxxxx xx xxxx&xxxx;2008 xxxxxxxxxx xxxxxxxxx 880&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX. X&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx investic xxxxxx xxxxx financovat xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxx xx zvýšit xxxxxxxxxxxx účinnost, x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxx XX2.

(24)

Xxxxx xxxxx xxxxxx pramení ze xxxxxxxxxxx, xx xxxxxx xxxxxxxxx podniky x&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx xxx typu xxxxxx energie x&xxxx;xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xxxxx xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx: xxxxx xxxxxxx (Hidroelectrica XX), xxxxxxx xxxxxxx (Xxxxxxxxxxxxxxxx XX), xxxxxxx xxxxxx (XX Xxxxxxx). Tento xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 vedl xx xxxxxxxxxxx nerovnováze, xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx. Podle xxxxxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xx jediným xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxx, xx pro xxxxxxxx nemožné xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxx xxxxxxxxxx, xxxxx mají nižší xxxxx xxxxxxx xx xxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2.

(25)

Xxxxxx XX Oltenia xx xxxxxxxxx nejpozději ke xxx 30.&xxxx;xxxxx každého xxxx xxxxxxxx počet xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx emisí xxxxxxxxxxxx plynů xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxx. Nesplnění této xxxxxxxxxx xxxx k uložení xxxxxx ve xxxx 100&xxxx;XXX za každý xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx XX2, xx xxxxxx xxxxxx odevzdány xxxxxxxxx&xxxx;(19). Xxxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2021 xxxxxxxxxx xxx 60 EUR/tunu XX2 x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 dosáhly xxxx 80&xxxx;XXX/xxxx XX2&xxxx;(20).

(26)

Xxxxx xxxx Rumunsko xxxxx, xx xxxxx xxxxx xxxxxxxxxx problémů xxxxxxx XX Oltenia xxxxxxx x&xxxx;xxxx strukturou xxxxxxx. Xxxxxxx na xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx rok 2020 39 % xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx jsou xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2, xxxxxxxxxxxxx 35&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx nákladů xxxxxxx xxxxxx xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxx xxx 2014 xx 2019 (x&xxxx;xxxxxxxx xxxx&xxxx;2017) xxxxxxxx ztráty.

2.3   Opatření

(27)

Toto xxxxxxxxxx xx xxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxx XX Xxxxxxx sestávající z grantu xxxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx XXX, xxxxxx xxxxxx xx xxxxxx ve výši 195,8&xxxx;xxxxxxx XXX, kapitálové xxxxxxx xx xxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;XXX xxxxxxxxxxxx až xxxx 226&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, přeměny půjčky xx záchranu, xx xxxxx xx xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xx xxxxx ve xxxx xxxxxxxxx 251&xxxx;xxxxxxx XXX&xxxx;x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx&xxxx;(21) xx výši 895,3&xxxx;xxxxxxx XXX, xxxxxxx xx xxxx na předložení xxxxxxxxxxxxxx návrhů Rumunskem x&xxxx;xx xxxxxx potvrzení Xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxx schválení xxxxxxxxxxx xxxxxxx modernizačního xxxxx (xxxxxxxx „xxxxxxxx“). Xxxxxxx výše poskytnuté xxxxxxx xxxx 2&xxxx;658,1 xxxxxxx EUR. (22)

(28)

Grant ve xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx XXX xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 x&xxxx;xxxxxx xxx 2021–2025, xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxx dle xxxxxx xxxxxxxxxxx, ale xxxxxx xxxxx korelovat s každoročními xxxxxx xx xxxxxxxxx xx emise CO2. X&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021 xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx nařízení xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx xx xxxx xxxxxxxxx 1,18&xxxx;xxxxxxxx XXX (přibližně 241&xxxx;xxxxxxx XXX) pro xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2. X&xxxx;xxxxxxxx xxxx Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxx 26. dubna 2021 xxxxxx povinnosti xxxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2, když dokončil xxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xx xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2020 xx xxxxxxxx xxxx 315&xxxx;xxxxxxx XXX. Xxx Xxxxxxxx xxxxx, xxxxxx xx xxxx 74&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxx a grantem xxx xxxxxx z vlastních xxxxxx xxxxxxx. Xxxxx xx xxxx 241 milionů EUR xx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx ve xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx XXX x&xxxx;xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx prostřednictvím ministerstva xxxxxxxxxx.

(29)

X&xxxx;xxxx 2022 se xxxxxxx xxxxxxxx státem xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx xx xxxx 195,8&xxxx;xxxxxxx XXX, a to xx účelem financování xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia xx xxxxxx xxxx. Xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxxx xxxx poskytnuta xxxxx tržních xxxxxxxx, xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxxxxxx. Očekává xx, xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx […] bude xxxxx xxxxxxxxx […] %.

(30)

Kapitálová xxxxxxx xx podniku XX Xxxxxxx xx výši xx 226&xxxx;xxxxxxx XXX xxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx ministerstvem xxxxxxxxxx v hotovosti (180&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX) x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxxxx (půda s odhadovanou xxxxxxxx 46&xxxx;xxxxxxx XXX).

(31)

Xxxxxxxx xxxxxx uvádějí, že xxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxx xx xxxx 251&xxxx;xxxxxxx XXX (xxx 21.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), x&xxxx;xxxxx xx xxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxx dosud nebyla xxxxxxxx, bude přeměněna xx xxxxx, jakmile Xxxxxx schválí plán xxxxxxxxxxxxxxxxx.

2.4&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxx CE Xxxxxxx

(32)

Xxx 4. prosince 2020 Xxxxxxxx xxxxxxxx Xxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx („původní plán xxxxxxxxxxxxxxxxx“) xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxx 1,33&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;XXX, xxxxx xx skládá x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx xx xxxx 0,25 miliardy EUR, která xxx xxxx poskytnuta, xxxxx 0,31&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;XXX v podobě xxxxxx xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;x&xxxx;0,77&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;XXX x&xxxx;xxxxxx státního xxxxxx. Xxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxx dalších 711&xxxx;xxxxxxx XXX xx xxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx fondu xx xxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx (xxxxxxxx) plynem x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx.

(33)

Xxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx zahrnoval xxxxxx xxx 2021 xx 2030, xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxx 2021 xx 2025. Xxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx, že xxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2022 oznámí xxxxx, xx xxxx&xxxx;2025 xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx (xxxx xxx „ROCE“) xx výši […] % x&xxxx;x&xxxx;xxxx&xxxx;2030 xxxxxxx dlouhodobé xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxx XXXX xxxx x&xxxx;xx době xxxxx […]&xxxx;%.

(34)

Xxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx zahrnoval xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx:

x)

xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx zaměřeného na xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx zdrojů xxxxxxx. Plán xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx 1 460 MW xx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx jednotek i) 1&xxxx;325&xxxx;XX prostřednictvím xxxx xxxxxx xxxxxxxxxx jednotek, xx) 109 MW xxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxx) 9,9&xxxx;XX xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx xxxxxxx. Předpokládalo xx xxxxxxxx xxxx xxxx, xxxx by se xxxxxxxx xx xxxx&xxxx;2025 xxxxxxx o polovinu;

b)

organizační x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx xx účelem xxxxxxxx xxxxxxx xxxx XX xxxxxxx a zabránění xxxxxxxxx a neefektivnosti, x&xxxx;xx xxxxxx 41% snížení xxxxx xxxxxxxxxxx nebo xxxxxx xxxxxxxxxxxx;

x)

xxxxxxxx xx xxxxxxx životního xxxxxxxxx xxxxxxxxxx investice xxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxx spojená x&xxxx;xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx energie, x&xxxx;xx xxxxxx dodržování xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx životního xxxxxxxxx (xxxx xxxxxxxxx povolenky xx xxxxx CO2 x&xxxx;xxxxxxx xx dodržování xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxx, XXx, XX2);

x)

xxxxxxxx xxxxxxxx zahrnující xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxx, xxxxxxxx nebo xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx významného xxxxxxxxx xxxxx, které xx xxxxx být provozovány xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxx.

(35)

Xxxxxx XX Oltenia předpokládal, xx x&xxxx;xxxxxx 2022 x&xxxx;2023&xxxx;xxxx zdroje xxxxxxx xxxxxxxx přidá xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx. Xxxxxxxxxxxxx se, xx ke skutečnému xxxxxxx prodejů xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026, xxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;XX Xşxxxxţx xxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx, xxx by xxxxx xx xxxxxxx xxxxxx energie x&xxxx;xxxxxx 41&xxxx;% xxxxxxx, 53&xxxx;% xxxxx x&xxxx;xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx zdrojů.

(36)

Očekávané xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx na xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxx xxxx&xxxx;2025 činily […] XXX, x&xxxx;xxxx měl xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxx […] XXX z vlastních prostředků. Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia xx xxxxx 42&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxxxx na strukturalizaci, xxxxx xx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx, x&xxxx;53&xxxx;% xxx případného xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx fondu. Hlavními xxxxxx vlastního příspěvku xxxxxxx XX Oltenia xxxx být i) příjmy xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxx XXXXX x&xxxx;xxxxxxx xxxx […] EUR, xxxxxxx xxxx xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxx 2020 až 2025, xx) příjmy x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx (xxxx xxx „XXX“), což xxxx xxxxxxxxxx smlouvy x&xxxx;xxxxx xxxx xxx xxx xxxx, x&xxxx;xx xx xxxx […] XXX x&xxxx;xxx) prodej aktiv x&xxxx;xxxxxxx […] EUR.

(37)

Ze xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx měl x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxx (xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx) x&xxxx;xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xx xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx.

(38)

Xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx opatření x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx hospodářské xxxxxxx: x) outsourcování xxxxxxxxxxxxxxx převedení xxxxxxx xxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx S.E. Xxxxxxx&xxxx;XX xx xxxx (xxxxxxx xxxxxx převážně xxxxxxxx xxxxxxx pro xxxxx Xxxxxxx) x&xxxx;xx) uzavření xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxxx dolů xxx xxxxxxxxxxxx, xxx xx x&xxxx;xxxxxx xxx 2020 xx 2025 xxxxx xx snížení xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxx x&xxxx;1&xxxx;605&xxxx;XX (45&xxxx;% xxxxxxxx založené na xxxxxxx xx konce xxxx&xxxx;2025). Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx podniku CE Xxxxxxx xx xx xxxx významně nezměnila, xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxx, xx ztráta xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx na xxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx nových xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx vodní xxxxxxx. Xxxxxxx xxxx restrukturalizace xxxx xxxxxxxxxxxx, xx xxxxxxx těžební xxxx xx byly uzavřeny xxxx zakonzervovány, xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxxx, snížení xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx lignitu. Xxxx xxxxxxxx xxxxxxx kapacity xxxxxxxxxxxx xxxxxxx výroby xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;3&xxxx;700&xxxx;000&xxxx;xxx (26&xxxx;% do xxxxx xxxx&xxxx;2026).

2.5&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx vyšetřovacího xxxxxx

(39)

Xxxxxxx Xxxxxx xxxx pochybnosti, xxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxxx xxxxxxxx slučitelnosti x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx podle xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX, xxx jsou xxxxxxxxx v pokynech pro xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, rozhodla se xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx:

2.5.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx ohledně xxxxxxxxx xxxxxxx

(40)

Xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx&xxxx;(23) xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx (xxxxxxxxxxx) xxxxxx xx xxxx 768&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xxxxxxxxxx xxxxx, xxxxxxxxxxx jako xxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx by xx xxxxxxxxx o vhodný xxxxxxxx xxxxxxx. Xxxx xx xxxxx xxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxx k tomu, xx xx xxxxxxxxx akcionáři xxxxxxx XX Xxxxxxx (xxxxx neposkytli xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx nástroje) xxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx z grantu, x&xxxx;xx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx navýšení xxxxxxx xxxxxx xxxxxx, xxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xx restrukturalizaci. Xxxxxxxxx grant xx xxxxxxxxx xxxxx protiplnění xxx xxxx, xxx xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, ani xx xxxxx xxxxxxxxx, xxx xx xxx přivlastnil xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxx.

2.5.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx ohledně xxxxxxxxxxx opravdového x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx příjemce xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx

(41)

Xxxxxxxxx posouzení xxxxxxxxx xxxxx restrukturalizace xxxxxxx, xx z údajného vlastního xxxxxxxxx ve výši […] EUR může xxx za xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx považována xxxxxxxxx xxxxxx […] EUR. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx Xxxxxxxx spoléhalo xx xxxxxxxxx příjmy x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxx trzích XXXXX x&xxxx;xxxxxx 2021–2025, které xxxxxx xxx opravdové, xxx skutečné, jelikož xxx roky 2022–2025 xxxxxxxxxxxx xxxxx pevné xxxxxxx. Maximální xxxx xxxxxx kupních xxxxx xxxxxxxxxx xx centralizovaných xxxxxx OPCOM xxxxxx xxxxx 1,5&xxxx;xxxx. Xxxxxx Xxxxxxxx xxxxxx, že xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx svých xxxxxxxx xxxxxxxx, xxx mohli xxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxx XXXXX xxxxxxxx xxxxxxx delšího xxxxxx, xxxxx xxxx xxxxx xxxxxxxx slučitelnost těchto xxxx s právními xxxxxxxx Xxxx v oblasti xxxxxxx xxxxxxxxxx energie. Xxxxx xxxx xx Xxxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxxxxx xxxxxxxx bilaterálních xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xxxx diskutovány x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxx xx xxxxxxxxx, xx xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxx […] XXX. Xxxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xx zajistily skutečné xxxxxxxxxxx původního plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx&xxxx;(24).

(42)

Xxxxxxx příspěvek podniku XX Oltenia xx xxxxxxxxx činil pouze 42&xxxx;% xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xx i za xxxxxxxxxxx, xx xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;63.&xxxx;xxxxx pokynů xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx očekávané xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxx a očekávané xxxxx xxxxxxxxxxxxx zdroj xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxx příspěvku, xxxxxxx, xxx Komise xxxxxxxxxx, xxxxxxxx zdroje x&xxxx;xxxxxxxx modernizačního xxxxx xx xx xxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxxxxxxx xxxx vlastní xxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx nezahrnující xxxxxxx&xxxx;(25).

(43)

Xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxx investor xxxx xxxxxxx. Za xxxx xxxxx neposkytly xxxxx prohlášení x&xxxx;xxxxxx, x&xxxx;xxxx xx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx financováním plateb xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx od xxxxxxx XX Oltenia, xxxxxxx očekávané výnosy x&xxxx;xxxx činnosti xxxxxxxxxxx xxxxx celý vlastní xxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx. Xx druhé xxxxx xxxxx xxx xxxxx xxxxxxxx nevyjádřili xxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx do xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxx xxxx xxxx xxxxxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx. Xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx, že by xxxx xxxxxxxxxxx případní xxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxx, xxxx xx xx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx. Přestože Xxxxxxxx xxxx xxxxx zdroj xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx, xx xxxxx xxxxxx xx xxxxxxx xxxxxx xx xxxx 2 miliony XXX, xxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxx&xxxx;(26).

(44)

Xxxxxxxx xxxxx xxxxxx, xx xxxxxxxxx akcionáři xxxxxxx XX Xxxxxxx (xxxxxxx fond Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx SA) ani xxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxx odpovídající sdílení xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx podobě (27).

2.5.3   Pochybnosti xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxx

(45)

Xxxxxx xxxxxxxx doba xxxxxx původního xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxx xxx 2021–2025, xxxxx xxxxxxxx kladné kumulované xxxxx hospodářské xxxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx […] EUR xxxx xxxxxxxxx xx po xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxx xxx 2026–2030. Dle xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx podnik CE Xxxxxxx xxxx do xxxx&xxxx;2025 dosáhnout xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxx 4,3 %, což xx xxxxxx méně, xxx xxxxx xxxxxx xxxx xxxxx odměna xxxx xxxxxxx alternativních xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx. Kromě xxxx xxx xxx xxxxx xxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx byla xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xx státní xxxxxxx. A konečně předpokládané xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxx založeny xx optimistických xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx, xxxx xxxxxxxxx, xx xxxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 zůstanou xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxx v období 2018–2019. Xxxxxxx projekce podniku XX Xxxxxxx očekávaly, xx xxxx xxxxxxxxx xx emise CO2 xx budou xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2020 xx […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2030, xx xxx 24.&xxxx;xxxxx&xxxx;2021 xxxx činila xxx […]. Xxxxxx xxxxx xxxx xxxxxxxxxxx, xx xxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxx trvání x&xxxx;xx xx na xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia, xxxxxxx xxxxxx xxxxxx, že xx xxxxxx CE Xxxxxxx přinesl xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xx xx xxx schopen xxxxxx xx xxx xxxxx xxxxxxx na xxxx&xxxx;(28).

2.5.4&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx opatření k omezení xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx

(46)

Xx xx týče outsourcování xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx X.X. Xxxxxxx&xxxx;XX jejich xxxxxxxxxx na xxxx Xxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxx outsourcování nebyly xxxxx. X&xxxx;xxxxx k takovému xxxxxxxxxxxxx jakožto xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx ke xxxxxxxxxx xxxxxxx mezi podnikem XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx místní radou xxxx Craiova xxxxx, xxxxxxxx xx xx xxxxxxx XX Oltenia x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx si x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx. Xx xx xxxxxx xxxxx odprodeje xxxxxxx opatření x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx soutěže, xxxxxxx by to xxx neposílilo xxxxxxxxxxxx xxxxxx, ani by xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx pro xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx na xxx, rozrůstání xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx&xxxx;(29).

(47)

Xxxx xx xx týče xxxxxxx xxxxxxx kapacity xxxxxxx XX Xxxxxxx (x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx) a uzavření xxxxxxxxxxx xxxx, xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx kapacity xxxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxx xx xxxxxx míry xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxx xx xx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxxxx nezměnila (30). Xxxxx xxxxxxx xx xx xxxxx roku 2024 xxxxxxx a pod úroveň x&xxxx;xxxx&xxxx;2020 xx xxxxxx xx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026. Xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx by xxxx v provozu xx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026, xxxx xx xxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx lignitu x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx bezvýznamné (31).

(48)

A konečně Xxxxxxxx nenavrhlo xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx chování, xxxxx xxxx, že xx xxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx xxx o nákup xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, s výjimkou xxxxxxx, kdy xx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx životaschopnosti, x&xxxx;xxxxx jde x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx propagace xxx xxxxxxx xxxx xxxxxxx&xxxx;(32).

3.&xxxx;&xxxx;&xxxx;XXXXXXXXXX OSTATNÍCH STRAN

(49)

V průběhu xxxxxxxxxx vyšetřovacího řízení Xxxxxx xxxxxxxx připomínky xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx: Evropský úřad xxx xxxxxxx xxxxxxxxx (XXX)&xxxx;(33), xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx Xxxxxxx / XxxxxxXxxxx&xxxx;(34) x&xxxx;Xxxxxxxxxx&xxxx;(35). Vzhledem k tomu, xx xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx čl. 1 xxxx.&xxxx;x) nařízení Rady (XX) 2015/1589 (36), Xxxxxx x&xxxx;xxxxxx připomínkami xxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx.

3.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xxxx pro xxxxxxx xxxxxxxxx (XXX)

(50)

Xxxx XXX xxxxxx námitku x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx k dodržení xxxxxxxx předpisů Xxxx, xxxxx jde o emise XX2, xxxxxx, NOx x&xxxx;XX2. Xxx xxxx xxxxxx xx xxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx, xx xxxxxxx xxxxxx xxx udělena za xxxxxx xxxxxxx xxxxx Xxxx, xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx Evropského xxxxxxxxxx x&xxxx;Xxxx 2010/75/EU (37) xxxxxxxxxx se xxxxxx xxxxx a používání xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx (BAT). Xxxxxxxxx investic xx xxxxxx podpory xx xxxxxx splnění xxxxxx Xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xx rovněž x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx&xxxx;(38). Xxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxxx, jelikož xxx xxxxx XXX bylo xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx samotného xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(51)

Xxxx EEB xxxxxx vyjádřil xxxxx xxxxxxx xxxx, že xxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxx (XXx, XX2, xxxxxxx xxx.). Xxxx XXX xxxxxxxxx, xx lignitové xxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx úrovně xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx 2010/75/XX&xxxx;(39).

(52)

Xxxx XXX xxxx uvedl, že xxxxxx XX Oltenia xxxx vždy xxxxxxxx xxxxxxxxxxx smlouvy xx xxxxx ceny, xxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxx xx nesouhlasil se xxxxxxxx, která by xx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx. Xxxxxxxx k absenci zájmu xxxxxxx xxxxxxxxx by xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx „xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxxx“ x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx by xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx.

(53)

Xxxx EEB xxxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxx XX Oltenia xx xxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx palivech xxxxxx xx roce 2026, x&xxxx;xxxxxxxx čehož xx xxxxxx sporné, že xx xxx takový xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx s ohledem xx xxxxxxxx xxxx XX2 ve střednědobém xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx.

3.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx Romania / XxxxxxXxxxx

(54)

Xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx x&xxxx;XxxxxxXxxxx uvedly, že xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xx účelem xxxxxxx v oblasti xxxxxxxxx xxxxxxxxx porušuje právní xxxxxxxx XX x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx prostředí a neusnadňuje xxxxxx xxxxxxxxxxx činnosti, xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX (xxxxxxxx xx věci Xxxxxxxx v. Xxxxxx&xxxx;(40)).

(55)

Xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx rovněž xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx Xxxxxxxx k dekarbonizaci, xxxxxxxxxxxx lhůtu pro xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx v rámci xxxxxxx XX Xxxxxxx, a tudíž xxxxxxxxxx neřešil xxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx činností.

(56)

A konečně xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx uvedla, xx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx založen na xxxxxxxxxxxxxxx předpokladech xxxxxxx xxxxxxxxx xxx povolenek xx emise XX2, xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx, xx xxxx ceny xxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx relativně stabilní. Xxx emisních xxxxxxx xxxxxxxxxx Bankwatch by xxxx xxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxxx xxx xxxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx xx emise XX2 x&xxxx;xxxxxx xxxx xxxx&xxxx;2021 x&xxxx;2030, xxxxx xxxxxx 4,76&xxxx;xxxxxxxx EUR, xxx xxxxxx přesahuje xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx.

3.3&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx

(57)

Xxxxxxxxxx Xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxxxx, že xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx výrobu elektrické xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx Xxxx, xxx xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxx xxxxxx xxx Xxxxxx. Xxxxxxxxxx Xxxxxxxxxx uvedla, xx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 xx xxxxxxxxxx xxxxxx předpisy Xxxx, zejména xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ xxxxxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;191 odst. 2 SFEU x&xxxx;xx xxxxxxxx 2003/87/XX, xxxxx xxxxxxxx, xxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx XX2, xxxxx vypouštějí.

(58)

Dle xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxx restrukturalizace xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Greenpeace xx celkové roční xxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx vzrostly xx 7&xxxx;Xx XX2/xxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2020 xx xxxxxxxxx 9&xxxx;Xx XX2/xxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2030. Toto xx bylo x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx xx xx přímé negativní xxxxxx na xxxxxxxx xxxxxxx podniku XX Xxxxxxx (x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxx tvoří xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2).

4.&xxxx;&xxxx;&xxxx;XXXXXXXXXX RUMUNSKA

(59)

Jako xxxxxxx xx pochybnosti Xxxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx původní plán xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx plánovanou xx xxxxxxx xxxxxx xxxxx. Xxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx jsou připomínky Xxxxxxxx rozděleny xx xxx xxxxx odpovídajících xxxxxxxxxx k hlavním xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx Xxxxxx v rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx, komentářům xxxxxxx xxxxx a popisu xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx.

4.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx v rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx

(60)

Xxxxxxxx poskytlo xxx připomínky x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx&xxxx;(41); Rumunsko xxxxxxxxxxxxx xxxxx vznesené x&xxxx;xxxxxxxxxx o zahájení xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx. Klíčové prvky xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx následující: x)&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxx získávání xxxxxxx dříve, než xxxx xxxxxxx v původním xxxxx restrukturalizace, xxx xx xxxxx xx xxxxxxx ročních xxxxx XX2 x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2026; xx)&xxxx;xxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx jednotek xxxxxxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx (SPV), xxxxxxx xxxxxx CE Xxxxxxx xx xx xxxxxxxx 70&xxxx;% a 30 % xx xxxx otevřeno xxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx; iii) úsilí xxxxxx k uzavření xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx, jako xxxx xxxxx xxxxxxx, xxxxxxxxxxx xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, x&xxxx;xx)&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx xx x&xxxx;xxxx, xxx xxxxxxx k nákladům xx restrukturalizaci xxxxxxx, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx oslabit xxxxx xxxxx na xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx ze xxxxxx xxxxx.

(61)

Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx význam xxxxxxx XX Oltenia pro xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx dodávek xxxxxxx. Xxxxxxxx xxxxxx, xx si xxxxxx xxxxxxx uzavření xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx, xxx je stanoveno x&xxxx;xxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xx z důvodů xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx energetického xxxxxxx, xxx xx xxxxxxxxx analýzou vypracovanou xxxxxxxx Transelectrica (jak xx xxxxxxx ve 14.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx a komplexnost xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx výrobce xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx palivo x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx elektráren, x&xxxx;xx x&xxxx;xxxxxxx, kdy xxxx xxxxxxx nese xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx XX2 x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx. Xxxxxxxx xxxxxx, xx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx CE Oltenia xxxxxxxxx xxxxxxx xx Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxx xxxxxxxx země xxxxxxxxxx xxxxxxx (17. bod xxxxxxxxxx).

(62)

X&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021 Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx, která xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx Xxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021, xxxxxxxxxxxx, xx:

x)

xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx jde x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx v Rumunsku, xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxx výrobou xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx a spotřebou x&xxxx;Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx kontextu xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xx účelem xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx, xxx rovněž xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx v období xxx 2021–2025 x&xxxx;xxxxxxxx xx xx xxxx&xxxx;2030, xxxx xxxxx xxxxxxxx xx stávajících xxxxxxxxxxxx xxxxxxx CE Oltenia xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx 1 500 MW. Xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xx zemní xxxx;

x)

xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx cyklem (XXXX) do provozu, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx Ișalnița (850&xxxx;XX) a jedné x&xxxx;xxxxxxxxxx Xxxxxxx (475 MW), xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx dostupnosti xxxxxxxxxx energie v energetickém xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx 4,4&xxxx;XXx/xxx, xxx xx xxxxx k menšímu a snadněji xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx deficitu, x&xxxx;xx xxxxxx termínu, xx xxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx&xxxx;1&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx.

4.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx k připomínkám xxxxxxx xxxxx

(63)

X&xxxx;xxxxxxxx na xxxxxxxxxx xxxxx EEB, xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xx nesplňovaly „xxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxxx“, Xxxxxxxx xxxxxx, že xxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx jsou xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx XXXXX, x&xxxx;xxxxx jsou xxxxxxxx xx xxxx.

(64)

Xx xx xxxx xxxxxx celkových xxxxxxx na xxxxxxxxx xx xxxxx CO2, Xxxxxxxx xxxxxxxxx, že x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xxxx zohledňovat nejnovější xxxxx xxxxxxx. Xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxxxxx organizace Xxxxxxxxxx, xx se xxxxxxx xxxxx emisí xxxxx, Rumunsko xxxxx xxxxxx, že x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, který xxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxx xxxxx XX2 xxxxx x&xxxx;8,6&xxxx;Xx x&xxxx;xxxx&xxxx;2021 xx 2,6&xxxx;Xx v roce 2027.

(65)

V odpovědi xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx a ClientEarth xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx produkce xxxxxxx Rumunsko uvedlo, xx xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxxx xxx zlepšení xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx lignitových jednotek xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx založenými xx xxxxxxxxxxxxx zdrojích.

4.3   Revidovaný xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxx 24.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021

(66)

Xxx 24. června 2021 Xxxxxxxx xxxxxxxxxx Komisi xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx a následně xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx a dodatečné xxxxxxxxx.

(67)

Xxxxxxxxxx xxxx restrukturalizace je xxxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxx xx Xxxxxxxx klade xx xxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxx elektrickou xxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxx plynu a obnovitelných xxxxxx (fotovoltaické x&xxxx;xxxxx xxxxxx), xxxxx xxxx xxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2. Xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx revidovaného xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx období xx začátku roku 2021 xx xxxxx xxxx&xxxx;2026. Xxxx stanoví různá xxxxxxxx xxxxxxxx, která xxxx být xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;2021.

4.3.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx

(68)

Xxxxxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxx prostředí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx.

(69)

Xxxxx xxxxx xxxxxxx s technickými a technologickými xxxxxxxxxx, xxxxxxx cílem xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx.

(70)

Xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx prvního xxxxxx xx uzavření stávajících xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxx xxxx jejich xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx. Xxxx uvádí xxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx dne […]. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx […] xx došlo ke xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;[…]&xxxx;XX xx […]&xxxx;XX. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx období […] xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx […]. X&xxxx;xxxxxx […].

(71)

Xxxxxxxxxx xxxxxx plán xxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx kapacit xx xxxxxxx xxxxxxxxxxx, xx xx roku 2024 xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxx fotovoltaických xxxxx, do xxxx&xxxx;2023 xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxxx xxxx&xxxx;2026 xxxxxx svůj xxxxxx xxx xxxxx na xxxxxx elektrické xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx plynem. X&xxxx;xxxx&xxxx;2023 xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxx výrobních xxxxxxxx představovala xxxxx 0,6&xxxx;% celkové nainstalované xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx. X&xxxx;xxxx&xxxx;2026 xx celková xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx 56&xxxx;%, z nichž xx xxxx 36&xxxx;% xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx, 20&xxxx;% xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;0,4&xxxx;% xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxx.

(72)

Xxxxxxx nainstalovaná xxxxxxxx xxxxxx výrobních xxxxxxx xx činila xxxxxxxxx 2&xxxx;060&xxxx;XX, x&xxxx;xxxxx xx 1&xxxx;325&xxxx;XX xxxxxxxx na xxxx, 735&xxxx;XX na xxxxxxxxxxxx x&xxxx;9,9&xxxx;XX na xxxxx zdroje. Čistá xxxxxxxx kapacita xxx xxxxxxxxxx faktoru xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx […]&xxxx;% xx xxxxxx […]&xxxx;XX, x&xxxx;xxxxx xx […]&xxxx;XX xxxxxxxx xx xxxx x&xxxx;[…]&xxxx;XX xx xxxxxxxxxxxx. Prostřednictvím xxxxxxx zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx (xxx 110.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx) s účastí xxxxxxx XX Oltenia x&xxxx;xxxxxxx […] % bude xxx tržní xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx v objemu xxxxxxxxx […]&xxxx;XX. Xxxxx dostupná xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxx xxxxxx x&xxxx;[…]&xxxx;XX xx xxxxxxxxx […]&xxxx;XX. Xxxxxxx&xxxx;2 xxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx elektráren x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx elektráren xx xxxxxxx.

&xxxx;

Xxxxx: Xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx dne 24.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021

Xxxx.: xxxxxxxxx kapacita x&xxxx;XX x&xxxx;9.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx; xxxx xxxxx značí xxxxxxxx xxxxxxxx, xxx xx xxxxxxx x&xxxx;70.&xxxx;xxxx xxxxxxxxx.

(73)

Xx […] budou veškeré xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxx definitivně xxxxxxxx, xxxx zachovávány x&xxxx;xxxxxxx, xxx xxxxxxx se xxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxx dodávkách. Xxxxx xx o zrychlený časový xxxx x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx stanoveným v původním xxxxx restrukturalizace, xxx xxxxxxx xx očekávalo, xx […] xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx do […]. Xx se týče xxxxxxxxx xxxx, […]. Xx xxxxxxx zrychlený xxxxxx plán v porovnání x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxx, že […] xxxxxxxxx xxxx xxxx xxxxxxxx až […].

(74)

Xxxxx xxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx přispěje x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx Xxxxxxxx&xxxx;(42). Kapacity, xxxxx mají xxx x&xxxx;xxxxxx let 2023–2025 xxxxxxxx z provozu, xxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxx, xxxx by tím xxxx dotčena míra xxxxxxxxxxx xxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx xxx vykládány xxx, xx xxxxxxxx milníky x&xxxx;xxxx xxxxxxxxx v daném xxxxx, ani chápány xxxx xxxxxxxxx, že xxxxxxx jsou xxxxxxxx xxxx xxxxxxx&xxxx;(43).

(75)

Xxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxx s organizačními x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxx zahrnují xxxxxxx počtu xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx. Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxx 2021–2026 xx xxxxx jak k propuštění, xxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx. Xxxxxx XX Oltenia xxx xx xxxxx xxxx&xxxx;2020 […] zaměstnanců; xxxxxxx xx, xx xxxxxx xxxxx xx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;[…]&xxxx;% (oproti […] % xxxxxxxxxxxxxx v původním xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx), a v roce 2026 xxxxxxx […]. Xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx, xxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx, by xxxx xxxxxxxxxxx v důsledku xxxxxxxx xxxxxxxx (xxxxx zaměstnanců xxxxxxxxxxxx xxxx xxxx 2021 x&xxxx;2026 xx xxxxx […]) x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxx do xxxxxxx. Xxxxxxxxxx počet zaměstnanců xxxxxxxxxx k provozování xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xx […] x&xxxx;xxxxxxx xx xxxx převzati x&xxxx;xxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx. Xxxxx […].

(76)

Třetí xxxxx xxxxx xx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxx prostředí. Xx xxxxxxxx xxxxxxxx opatření x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxx CO2 (44). Xxxx xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx dopad na xxxxxx emisí XX2 x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx energie, xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxx plyn (x&xxxx;x&xxxx;xxxxx xxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx) xxxx xxxxx xxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, a proto xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2026 budou xxxxx XX2 nižší xxx emise xx xxxxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(77)

Xxxxx xxxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx provést xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx ve xxxxxxxx ochrany xxxxxxxxx xxxxxxxxx: i) práce na xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx a ii) xxxxx xx xxxxxxx xxxxx XXx, XX2, xxxxx x&xxxx;xxxxxx xx xxxxxx, x&xxxx;xx xx limity xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx.

(78)

Xxxxxx xxxxx xxxxx xx týká xxxxxxxxxx xxxxxxxx, která xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx se xxxxxxxx xxxxxxxxxx účelových xxxxxxxx. Xxxxxxxx xxxxxxx (provize x&xxxx;xxxxx) související xx xxxxxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxx 2021–2026 xx xxxxxx […] XXX. Xxx xxxxxx 2022–2025 xxxxxx xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx související s nasmlouvanými xxxxx v porovnání x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xx xx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxx. Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx […] XXX v podobě úroků xxxxxxxxxxxxx s novými xxxxx, xxxxx xx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx. Další xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx finančních xxxxxxxx souvisí x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx náklady xx xxxxxxxxx studií proveditelnosti, xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxxxxx v oblasti xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx technických xxxxxxxxx.

4.3.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx

4.3.2.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx

(79)

Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx související s prováděním xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx opatření x&xxxx;xxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xx xxxxxxx, xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx v letech 2021–2026 xxxxxxxx, činí 3,94&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;XXX xxxxxx xxxxxxxxx investora. X&xxxx;xxxx přibližně 1,52 miliardy EUR xxxxxxx s rozvojem xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx, energetických bloků xx zemní xxxx, xxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxx mikroelektrárny; xxxxxxxxx 48&xxxx;xxxxxxx EUR x&xxxx;xxxxxxxxx/xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx; xxxxxxxxx 210&xxxx;xxxxxxx XXX s investicemi xx xxxxxxxxxxx aktiv (xxxx xxxxxxxxx do xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx); dalších xxxxxxxxx 67&xxxx;xxxxxxx EUR x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx (xxxxxxx x&xxxx;xxxx částky xxxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxxxxx); xxxxxxxxx 1,77&xxxx;xxxxxxxx XXX x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2; xxxxxxxxx 60&xxxx;xxxxxxx EUR x&xxxx;xxxxxxxxxx opatřeními (zejména xxxxx) x&xxxx;xxxxxxxxx 259&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX x&xxxx;xxxxxxxxxx potřebnou x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxx činnosti xxxxxxx.

4.3.2.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx

x)&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxxxxxx

(80)

Xxxxxxxx stát xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx 1,76&xxxx;xxxxxxxx XXX, xxxxx by xxxx xxxxxx xxxxxx xx xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, státní xxxxxx xx půjčku xx výši 195,8&xxxx;xxxxxxx XXX a kapitálové xxxxxxx xx výši 226&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX (x&xxxx;xxxx XXX), jakož x&xxxx;xxxxxxx půjčky na xxxxxxxx xx xxxxx xx xxxx přibližně 251&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX (viz 27.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxx xxxxxxx xx xxxx 895,3&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx měla být xxxxxxxxx z modernizačního xxxxx&xxxx;(45), xxxxxxx se xxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx návrhů Xxxxxxxxx x&xxxx;xx jejich xxxxxxxxx Xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx modernizačního xxxxx. Xxxxxxx předpokládaná xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxx CE Xxxxxxx xx xxx xxxxxx 2&xxxx;658,1&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, x&xxxx;xxxxx 492&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xxx xxxx xxxxxxxxxx (konkrétně 251 milionů EUR xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xx xxxx 241&xxxx;xxxxxxx XXX, xxxxx xx součástí grantu xx výši 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, xxx 28. bod odůvodnění).

(81)

Modernizační xxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxx prioritní. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxx z modernizačního xxxxx xxxxxxxxxxx xx 100&xxxx;% hodnoty xxxxxxxxxxx xxxxxxx, xx-xx xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxx podporu, xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxx xxxxxxxxx, xxxx být x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xx 70&xxxx;% xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, xx-xx to x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx pravidly xxx xxxxxx xxxxxxx a za xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx financovány xx xxxxxxxxxx xxxxxx. Xxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xx základě xxxxxxxxxxx podání xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx (xxxxxxxxx / xxxxxxx xxxxxxxxx), xxxx xxxxxxxxx xx xxxx xxxxx xx xxxxx plyn, 850&xxxx;XX x&xxxx;xxxxxxxxxx Ișalnița a 475 MW x&xxxx;xxxxxxxxxx Xxxxxxx, xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx, které xxxxxx prioritní, xxxxxxx xxxxxxxxx xx osmi xxxxxxxxxxxxxxx parků xxxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx.

(82)

Xx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx protiplnění xx státní xxxxxxx xx xxxxxxxx orgány xxxxxxxx, že xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 budou xxxxxxxx xxxxxxxxxx odprodej xxxxx xxxxxxxxxx xxxxx v podniku XX Oltenia. Xxxxx xxxxxxxx xxxxx xx xxx prováděn xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx nabídky xxxxx, xxxxx xx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx způsobem, xxx vedla x&xxxx;xx xxxxxxxxxx možnému xxxxxxxxxxx xxx xxxx. Xxxxxxx xxxxx xxxxx, xxxxx xx byly xxxxxxx, xx xxx xxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx, přičemž xx xxxx zohledněna xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx účelových xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxxxxx akcií xx xxx xxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxx k plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxx xx xxxxxxxxx xxxxxxx 20&xxxx;% xxxxxxxxxxxx xxxx.

(83)

Xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx XX Xxxxxxx (82.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), Xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxxxx xxxxx, xx jehož základě xx xxx proces xxxxxxx xxxxxxxx, by xxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx státem x&xxxx;xxxxxxx XX Oltenia. Xxx xxxxxxx daného xxxxxxxxxx xx xxx xxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxx by xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2024, a to x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx proces před xxxxxx xxxx&xxxx;2026.

(84)

Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx PricewaterhouseCoopers (XxX) xxx odhad tržní xxxxxxx 20% xxxxxx xx xxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx, xxxxx xx xxx státem xx xxxxx xxxx&xxxx;2026 xxxxxxxx. Xxxxxxx xx xxxxxxxx xx příjmovém xxxxxxxx, xxxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxx peněžních xxxx (XXX), jelikož xxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx provozní xxxxxxxxxxxxxxx činnosti xxxxxxx XX Oltenia xx xxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx. Xxx analýzy xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx tržní xxxxxxx 20% xxxxxx xx kapitálu xxxxxxx XX Oltenia ke xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2026 xxxxxxxxx xx částku […]&xxxx;XXX x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxx xx xxxxxx […] EUR x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx (s peněžními xxxx xxxxxxxxxxxxxx xx xxxx xxxxxx provozu (xx. 30&xxxx;xxx), nikoli xxxxxx). Po xxxxxxxxx xxxxxxxxx xx tato xxxxxx představovala xxxxxx xx post pro xxxx xx podporu xxxxxxx XX Xxxxxxx.

x)&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxxxx

(85)

Xxxxxxxx poskytlo informace x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xx až xx xxxx 1,98&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;XXX. X&xxxx;xxxx xxxxxx xx 1 275 milionů EUR xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxx XXXXX x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx existujících xxxxxx (x&xxxx;xxxx&xxxx;315&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX na xxxxxxx xxxxx s délkou xxxxxx xxxx xxx 1&xxxx;xxx), xx 350&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX z bankovních xxxxx, 250&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xx zvláštních xxxxxxxxx jednotkách x&xxxx;104&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx byl věcný xxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx.

Xxxxxx xxxxxxxxx

(86)

Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx Xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xx segmentech xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx trhu (OPCOM) xxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx (Xxxxxxxxxxxxxx): xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxx, xxxxxxxxx xxxxxx / xxxxxxx, xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxx.

(87)

Xxxxxxxx – jako xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx – zohledňuje příjmy x&xxxx;xxxxxxx elektřiny xx xxxx 1&xxxx;275&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX pro xxxxxx xxxx xxxx&xxxx;2021 x&xxxx;2025, x&xxxx;xxxxx 574&xxxx;xxxxxxx XXX xxxx xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx na xxx&xxxx;2021.

(88)

Xxxxx xxxx xxxxxx XX Oltenia vyjednává xxxxxx o nákupu xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx […]&xxxx;XXX. Xxxxx navzdory xxxxxxxxxxx, xx k polovině xxxxxx&xxxx;2021 xxxx xxxxxxxxx několik xxxxx o podmínkách týkajících xx xxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx elektřiny, žádné xxxxxx o nákupu xxxxxxxxx xxxxx nebyly xxxxxxxx. Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx, a to x&xxxx;x&xxxx;xxxx xxxxxx, že xxxx xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxx rumunských xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx předloženého Xxxxxxxxx.

Xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx

(89)

Xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx předpokládal xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx aktiv, který xxx dle prognóz xxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx xx výši 2 miliony EUR. Xxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx však xxxxx xxxxx zahájen x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxx restrukturalizace xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx.

Xxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx

(90)

Xxxxxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxx zahrnuje xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx pro xxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx výroby xxxxxxx (xxx 110.&xxxx;xxx odůvodnění x&xxxx;xxxxxxxxxxx). Celková xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx […] zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx […] XXX, xxx – xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx výdaji xx xxxx […]&xxxx;XXX xxxxxxxxxxxxx investory – xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx kapitálu xx xxxx xxxxxxxxx […]&xxxx;XXX. Xxxxxxxxx investorů x&xxxx;xxxxxxxx spojeným x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx by xxx xxxxxxx financováním x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx, a to xx xxxxxxxxxxx, že Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx a Evropská investiční xxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx je potvrdí, x&xxxx;xxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx XX Xxxxxxx.

Xxxxx příspěvek podniku XX Xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx

(91)

Xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxx příspěvek x&xxxx;xxxxxxxxxx kapitálu xxxxxxxxxx xxxxxxxxx jednotek v celkové xxxx xxxxxxxxx 104&xxxx;xxxxxxx XXX x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx, stávajících xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx sítím, xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx k síti, xxxxxxxxxx xxxxxxxx, logistickým xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx. Xxxx xxxxxx xx xxxxxxxx xx hodnocení xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx XxX x&xxxx;(xxxxxxxxx) xxxxxxxxx do xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx potvrzena a přijata xxxx spravedlivá xxxxxxx xxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx.

Xxxxxxxx xxxxx

(92)

Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx projekty xxxxxx XXXX x&xxxx;xxxxxxxxxxxx Ișalnița x&xxxx;Xxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxx […] a […] xxxxxxxxxxx jako spoluvedoucí xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx […]&xxxx;XXX&xxxx;(46). Finanční xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx a provoz xxxx xxxxxxxxxxxxxxx parků xxxxx získány x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx vedeného Evropskou xxxxxx pro xxxxxx x&xxxx;xxxxxx (dále jen „XXXX“), xxxxx xxxxxxxxxxx xxx komerčních xxxx xx xxxxxx xxxxxxx xx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx úvěr x&xxxx;xxxxxxx xxxx […] EUR (47). Xx xx xxxx xxxxx xxxxxxxxxxx projekty XXXX x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx projekty, dosud xxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx dohody a banky xxxx xxxxx dosud xxxxxxxxx xxxxxxxxxx orientačních xxxxxxxx xxxxxxxx&xxxx;(48). Xxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx bank xxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx prostředků xxxxxxx xx podmíněno xxx, že plán xxxxxxxxxxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx xxxxxxx Xxxxxx. Xxxxxxxx xxxxxxxxxxx Xxxxxx, xx xxxxxx CE Xxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxx xx maximální xxxx […]&xxxx;XXX, navzdory tomu, xx xxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx na projekty XXXX x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx xxxxxx ([…]&xxxx;XXX).

4.3.2.3&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxx a příspěvek xxxxx Xxxxxx Proprietatea

(93)

Aby xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx akcionáře Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx (7.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx) x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx k částečné xxxxxxxx převedených xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx snížení xxxxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxxx xxxxxxxxx xx xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2020 xxxxxx přibližně 345&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX (1 710 milionů XXX); xxxx xxxxxx bude xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx 100&xxxx;xxxxxxx XXX (493&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX), x&xxxx;xx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxx xx xxxx 1&xxxx;217&xxxx;xxxxxxx XXX (xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx 251&xxxx;xxxxxxxx XXX) x&xxxx;xxxxxx xx grant. Xx xxxxxxx xxxxxx xxxxxx, xxx je xxxxxxxxx xxxxxxxxxx ztráta, xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx základního kapitálu xx xxxxx xxxxxxx xxxxxxx všichni xxxxxxxxx.

(94)

Xx xxxxxxx xxxxxxxxxx kapitálu xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx ve xxxx xxxxxxxxx […] XXX, xxxx xx xxxxxx xxxxx xxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx XX Xxxxxxx z […] % na xxxxxxxxx […]&xxxx;%. Xx xxxxx xxxxxx bylo xxx 21.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 xxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx mezi podnikem XX Xxxxxxx, fondem Xxxxxx Proprietatea x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, aby xxxx xxxxxxxxx, xx xxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx ve xxxxxxxx xxxxxxxxxx navýšení, xxxxxxx xxxxxxxxx dokumenty xxxxxxx XX Oltenia pro xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx 90&xxxx;% xxxxx xxxxx xxxxxxxxx.

4.3.3&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxxx

(95)

Xxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx xx xxxx let, xxx xxxxxxxx kalendář xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxx s datem, kdy xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx výrobní xxxxxxxx. Xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxx xxxx&xxxx;2021 xx konce xxxx&xxxx;2026, xxxxxxxx prognózy xxxxxxxxxx xxxxxxxx XX Xxxxxxx pokrývají xxxxxx xx xxxx&xxxx;2030.

Xxxxxxx&xxxx;3

Xxxxxxx finanční xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx pro xxxxxx xx xxxx&xxxx;2021 xx xxxx&xxxx;2026 s výhledem do xxxx&xxxx;2028

(x&xxxx;xxxxxxxxx XXX)

Xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx

 (*2)Xxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Xxxxxxxx příjmy

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

Provozní xxxxxxx

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

XXXXXX

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

Xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxx

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

[…]

Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

[…]&xxxx;%

(96)

Xxxxxxx xxxxxxxxx představují xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxx příjmu xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx historicky (xx xxxx&xxxx;2017 do roku 2020) xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx 85&xxxx;% xxxxxxxxx provozních xxxxxx xxxxxxx. Jejich xxxxx xx založen xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx: xxxxxxxxxxx xxxxx, xxxxx xxxxxxxxxx xxxxx / xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx spotřeba, xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx dle xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx cena x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx.

(97)

Xxxxxxxx xx, xx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx bude xxxxxxxx x&xxxx;[…] x&xxxx;xxxx&xxxx;2021 xx […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2025 x&xxxx;xx […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2026, xxxxxxx produkce z vodní xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx xx počínaje […] xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx […] x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xx odhaduje, xx na xxxxx xxxx&xxxx;2026 xxxx činit […], a to xx xxxxxx zahájení v polovině xxxx&xxxx;2026. X&xxxx;xxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx (počínaje xxxxx&xxxx;2027 xxxx) xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx vyrobené xxxxxx xxxxxx (x&xxxx;xxx xx xxxxxxxx), dosáhne […].

(98)

Xx xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxxx činit pouze […], xxxxxxxxx xxxxxxxxxx: […] x&xxxx;xxxxxxx, […] x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx zdrojů x&xxxx;[…] x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx. Xx xxxxx poznamenat, xx […] xx pro xxxxxx XX Oltenia xxxxxxxxxx xxxxx, protože […], ale zároveň xxxxxxx elektrárny začnou xxx xxxxxxx […]. Xxx […] xxxxx xxxx prvním xxxxx xxx výroby z lignitu x&xxxx;xxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxx. Xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx […] x&xxxx;[…] x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;[…] x&xxxx;[…] a provozní příjmy xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx vzrostou x&xxxx;xxxxxxxx […]&xxxx;XXX v […] x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;[…] XXX x&xxxx;[…].

(99)

Xxxxxx xxx segmentu xxxx v roce 2021 xxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxx OPCOM (61&xxxx;%) x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxxxx xxxx (34&xxxx;%), xx xxxxxxx následuje xxxxxxxxxxx xxx (5&xxxx;%). V roce 2024, xxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx x&xxxx;6% xxxxxxx xx xxxx XXXXX, xxx bude vykompenzováno xxxxxxxx na xxxxxxxxxx xxxx xx xxxxxx (xxx se xxxxxxxxxxx, xx bude xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxx parcích), xxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx od […] % xx […]&xxxx;% dráž xxx xx xxxxxxxx xxxxx xxxx. Xxxxx xxxx xxxxxx XX Xxxxxxx ve xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;2021 xxxxxxxxxxx v roce 2026 xxxxxx průměrné xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;[…]&xxxx;%.

(100)

Xxx xxxxxxx xxxxxxx&xxxx;3, xxxxxxx xx, xx xx xx xxxx&xxxx;2025 xxxxxx budou xxxxxxxx náklady převyšovat xxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx na xxxxxxxxx xx xxxxx XX2. Xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx vypracován v červnu 2021 x&xxxx;xxxxxxxxxxxx, xx průměrná xxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xxx xxx&xxxx;2021 bude xxxxx 44 EUR/tunu x&xxxx;x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 xxxxxxx xxxx 63 XXX/xxxx. Náklady na xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xxx xxx 2021 xxxxxxxxxxx 37&xxxx;% xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx CE Oltenia. Xxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxxxx prognózy pokrývající xxxxxx xxxx let xx xxxxxxxxx s průměrnou xxxxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 xx xxxxxxxxx pětileté období xxxx xxxx&xxxx;2017 až 2021, která xxxx 27,05&xxxx;XXX/xxxx.

(101)

Xxx 21.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 Rumunsko xxxxxxxxxx analýzu xxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxx nárůst xxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx&xxxx;2021 x&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx na xxxxx XX2, xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxx povolenky xx xxxxxxxxx cena 80&xxxx;XXX/xxxx. Xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx nákladů na xxxxxxxxxx podmínek xxxxxxx XX xxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxx […] XXX xxx xxxxxx xxx 2021–2026 x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx […] XXX xx xxxxxxx xxxxxx v rámci xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021.

(102)

Xxx xxxxxx Xxxxxxxx, x&xxxx;xxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 v posledních xxxxxxxx xxxx&xxxx;2021 bude xxxxxxxxxxx xxxxxxxx navýšením výše xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxxx, xxx povede x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx. Rumunsko xxxxxxxxxx, xx 75&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx, které xxxx vzniknout xx xxxxxx let 2021–2025, xx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx cenách, xxx xxxxxxx, xx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xx xxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxx. Xxxxx 25&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xx založeno xx smlouvách x&xxxx;xxxxxx xxxxx. Většina xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx v červnu 2022, xxxxx xxxx xxxx xxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxx flexibilněji x&xxxx;xxxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx.

(103)

Xxxxxxx část xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxx, xxxxx klesnou x&xxxx;xxxxxx […]&xxxx;XXX v roce 2021 xx xxxxxx […] EUR v roce 2026. Xxxxxxxx pokles nákladů xx zaměstnance xx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxx do konce xxxx&xxxx;2026 xxxxx svých xxxxxxxxxxx o […] %. Xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2026 budou xxxxxxx xxxxx provozní xxxxxxx podniku xxxxx, x&xxxx;xx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx povolenek na xxxxx CO2, které xxxx xxx xxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx z fosilních paliv xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx obnovitelné zdroje x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, přičemž xxxxxxx instalace produkují xxxx xxxxxx než xxxxxx (76.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(104)

Xxx xxxxxxx xxxxxxx&xxxx;3, xx xxxx&xxxx;2025 bude xxx xxxxxx záporné hodnoty XXXXXX (zisk před xxxxx, xxxxxxxx, xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx), xxx kladné xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx (x&xxxx;xxxxxxxx xxxx&xxxx;2022). Xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2026, kdy xx xxxxxxx, xx dojde x&xxxx;xxxxxxxxxx vyřazení lignitových xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, začne xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx XXXXXX x&xxxx;xxxxxx peněžní xxxx. Xxx xxxxxxx xxxxxxxxxx předložené x&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx XXXXXX xxxxxx od xxxx&xxxx;2026.

(105)

Xxxxx xxxx ke xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx v roce 2026 xxxxxx XX Oltenia xxxxxxx, xx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx […] % za xxxxxx xxx&xxxx;2025 x&xxxx;2026, xxxxx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx po xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxx xxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2. Xxxx xxxxxx výrazně xxxxxxxxx xxxxxxx vlastního xxxxxxxx xxx xxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx xxxx […]&xxxx;%&xxxx;(49). Návratnost xxxxxxxxx xxxxxxxx dosáhne v roce 2026 […] %. Xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx kapitálu xxxx xx xxxx&xxxx;2026 xxxxx […] x&xxxx;xxxxx xxxxx k úrokového xxxxx XXXXXX xxxx xxxxx […].

(106)

Xxxxx toho xxxxxxxx xxxxxx poskytly prognózy x&xxxx;xxxxx pesimističtějšího xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx: i) pokles cen xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;5&xxxx;%; xx)&xxxx;xxxxxx nákladů xx xxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;5&xxxx;% x&xxxx;xxx)&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx na emise XX2 x&xxxx;5&xxxx;%. Tyto xxxxxxxx xx vedly xx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxx xxxxxxxx EBITDA na xxxxx xxxx&xxxx;2026. Poměr xxxxx k vlastnímu xxxxxxxx xx činil […] x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx xxxxx XXXXXX xx dosáhl […].

4.3.4&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx

(107)

Xxxxxxxx předkládá xxxxxxxxxxx opatření xxxxxxx XX Xxxxxxx omezující xxxxxxxx xxxxxxxxxxx soutěže: x) xxxxxxxx lignitových xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxx (70.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx) x&xxxx;xxxxxxxxx „xxxxxxxxx dceřiné xxxxxxxxxxx“ (108. bod odůvodnění), xx) vytvoření xxxxxxxxxx xxxxxxxxx jednotek xxx xxxx xxxxxxxxx (110. xx 113. bod xxxxxxxxxx) x&xxxx;xxx) xxxxxxxxx elektrárny Xxxxxxx (116. x&xxxx;117.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx

(108)

Xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx energetických xxxxxxxx a lignitových dolů (xxx 70. až 73.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Ačkoliv Xxxxxxxx xxxx opatření x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx hospodářské xxxxxxx xxxxxxxxxx uzavření xxxxxxxx založených xx xxxxxxx doprovázené odpovídajícím xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx, xxxxxxxx xxxxxx, xx xx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 xxxx žádná xxxxxxxxx jednotka provozovaná xxxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx.

(109)

X&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xx rumunské xxxxxx zavázaly x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx („xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx“), xxxxx xxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx a souvisejících xxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx, xxx xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx na xxxx xxxx obnovitelné xxxxxx, a která xx xxxx provozovat. Xxxxxx xxxxxxx lignitové xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx jasně xxxxxxxx xx účetních xxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx. Tyto lignitové xxxxxxxx xx xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx doby xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxx xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx kalendářem xxx xxxxxxxx vyřazení xxxxxxx. Rumunské xxxxxx xx xxxx xxxxxxxx, xx xxxx, co Xxxxxx xxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxxx proces xxxxxxxxx xxxxxxxxx dceřiné xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxxx před xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx: rozhodnutí o zahájení xxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxx xxxx xxxxxx&xxxx;2023, xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx do března xxxx dubna 2023, xxxxxxxxx xxxxxxxxx lignitu xx xxxx xxxx října 2023. Xxxxxxxx xxxxxx xx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxx restrukturalizace, xx. xxxx xxxxxx xxxx&xxxx;2026. Při xxxxxxxxx xxxxxxxxx dceřiné xxxxxxxxxxx xxxx zohledněna xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx stanovenými v plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxx xxxx xxxxxxxxx operace zahrnující xxxxxxx (xxxxxxxx/xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx, vyčlenění xxxxxxxxxx Xxxxxxx&xxxx;XX) xxxx zřízení xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx nové xxxxxxxxx.

Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxxx

(110)

X&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx budou xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxx dva xxxx xxxxxxxx výroby xxxxxxx x&xxxx;xxxxx a osm xxxxxx xxxxxxxx výroby xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx, xxxxx zvláštní xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx projekt. Rumunsko xxxxx, že xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xx xxx, xx xxxxxxxx xxxxx nových xxxxxxxxxx.

(111)

Xxxxxxxx xxxxxxxx tržní xxxxxxxxxx (xxxx závazná xxxx byla xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;2021) s cílem xxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx projekty (xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx). Xx xxxxx, která xxxx xxxxxxxxx xx 6.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021, xxxx zaslány xxx xxxxxxx xxxxxxx, konkrétně xx xxxxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxx XX (xxxx xxx „Tinmar Energy“), XXX Xxxxxx XX (xxxx jen „XXX Xxxxxx“) x&xxxx;Xxxxxxxxx. Xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxx x&xxxx;XXX Petrom, xxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx z deseti projektů xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxxxxxxx Xșxxxxțx XXXX xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx.

(112)

Xxxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxx xx xxxxxxxx dodavatel xxxxxxxxxx xxxxxxx, zemního xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx. Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx 75&xxxx;XX x&xxxx;xxxxxxx xxx portfolio xxxx xxxxxxxx. Xxxxxxxxxx OMV Xxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxx xxxx, xxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx, xxxxx je xxxxxxxx xxxxxxx OMV xxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx, a je jednou x&xxxx;xxxxxxxxxx společností v Rumunsku, xxxxx vyvíjí xxxxxxxxxxx xxxxxxx. Vlastní x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx CCGT ve xxxx 860 MW a plánuje xxxxxxxxxx xx 1&xxxx;XX xxxxxxx z obnovitelných xxxxxx.

(113)

Xxxxxxxxxx XXX Xxxxxx byla xxxxxxx xxxx vítězný xxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx (Xșxxxxțx, Xxxxxxx Rosia Xxxxxxxx, Xxxxxxx 1 TPP Xxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx Est) x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx zvláštní účelové xxxxxxxx přispěje 50 %, xxxxxxx xxxxxxxxx 50% xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxx XX Oltenia. Xxxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxx XX xxxx vybrána xxx xxxxx xxxxxxx založený xx zemním xxxxx (Xxxxxxx XXXX) x&xxxx;xxx xxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx (Xxxxxxxx, XX Turceni, Xxxxxxx SE Xxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx SE Xxxxxxxx) x&xxxx;xx základním xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxx xxxxxxx 55&xxxx;% (zbývajících 45&xxxx;% xxxxxx xxxxxx XX Oltenia).

(114)

Celková xxxxxx xxxxxxxxx investorů x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx činí xxxxxxxxx […]&xxxx;XXX. Míra xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx kapitálu xxxxxxxxxx xxxxxxxxx jednotek xx xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx 50–55&xxxx;%. Spolu x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxx […] EUR, xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx k celkovému xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx […]&xxxx;XXX.

(115)

Xxx turbínu XXXX Xșxxxxțx xxxxxx zaslána xxxxx nabídka, xxxxxxx xxxxx nejistotě xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx, několik uchazečů xxxx xxxxxxxxx velký xxxxx a Rumunsko naznačilo, xx xxxxxx podávání xxxxxxx pro xxxxx xxxxxxx bude xxxxx xxxxxxx. Rumunsko xxxxxxx, xx xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx spustit. Xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx […]&xxxx;XXX, z nichž xxxxx finanční prostředky x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx fondu xxxxx 50&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxxxx ([…] XXX), xxxxxxx xx xxxx na xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx investičních xxxxxx Xxxxxxxxx a na xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx. Xxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx XXXX Xșxxxxțx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xx, xx xx xxxxxxx xxxxxxxxx k základnímu xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx účelové xxxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx dalších […] XXX a investiční xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxx xxxxxxx […] EUR. Xxxxxx xxxx financován prostřednictvím xxxxxxxxxx xxxxx. X&xxxx;xxxxxxx, xx xxxxx soukromý xxxxxxx neprojeví xxxxx, xxxx xxxxxxxxx částku xxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx a tato xxxxxx xxxx financována prostřednictvím xxxxxxxxxx xxxxx. Xxxxxxxx x&xxxx;xxxx, xx není xxxxx, xxx xxxx xxxxxx xxxxxx uchazeč x&xxxx;xxx k projektu xxxxxxxx, Xxxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx jednotkám xx xxxx […] EUR.

Vyčlenění xxxxxxxxxx Craiova

(116)

V rámci xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx mělo xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx S.E. Xxxxxxx XX (dodávající xxxxx xxxxx Xxxxxxx) x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxx Xxxxxxx. Podnik XX Xxxxxxx xx xxxxxxx hospodářským xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx teplo xxxx Xxxxxxx x&xxxx;xxxx Dolj. Xxxxx hromada akcionářů xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxx (částečné) xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxx&xxxx;XX x&xxxx;xxxxx&xxxx;2021 x&xxxx;xxxxxxxxx xxxx transakce xx xxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx v polovině xxxxxx&xxxx;2022. X&xxxx;xxxxxx případě xxxx xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2022.

(117)

Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxxxxxxxxx elektrárny Xxxxxxx&xxxx;XX xx xxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx narušení xxxxxxxxxxx xxxxxxx, jelikož xxx dojde x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx konkurenta xx xxxx s elektrickou xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx 120&xxxx;XX.

Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx

(118)

Xxxxx xxxx xx Xxxxxxxx zavázalo, že xx xxxxxxxx xxxxx: x)&xxxx;xxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx během období xxxxxxxxxxxxxxxxx, s výjimkou xxxxxxx, xxx je xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx jeho xxxxxxxxxx životaschopnosti a pokud xx xxxxxxx Xxxxxx, x&xxxx;xx)&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx státní xxxxxxx xxxx konkurenční xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx.

5.&xxxx;&xxxx;&xxxx;XXXXXXXXX XXXXXXXX

(119)

Xxxxxx nejprve xxxxxxx, xxx opatření, která xxxx xxx provedena x&xxxx;xxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxx, xxx xx xxxxxxxxxx x&xxxx;27.&xxxx;xxxx odůvodnění, xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;1 SFEU, a pokud xxx, xxx xx xxxx xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx trhem.

5.1   Existence xxxxxx xxxxxxx

(120)

X&xxxx;xx.&xxxx;107 odst. 1 XXXX xx xxxxxxxxx: „Xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx státem xxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxx narušují xxxx xxxxx narušit xxxxxxxxxxxx xxxxxx xxx, že xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxx určitá xxxxxxx xxxxxx, xxxx, xxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx, xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx trhem, xxxxxxxxx-xx Xxxxxxx xxxxx.“

(121)

Xxxxx xxx xxxxx být xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;1 XXXX, musí xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx: i) opatření musí xxx přičitatelné xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxxxx; xx)&xxxx;xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx; iii) tato xxxxxx musí xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xx) opatření xxxx narušovat xxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx xxxx členskými státy.

5.1.1   Státní xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx státu

(122)

Jak xx xxxxxxxxx x&xxxx;31.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx, půjčka xx xxxx 251&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx xxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx měla xxx poskytnuta xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx pomocí xxxxx uložených xx xxxx účtu x&xxxx;xxxx xxxx, který xx xxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx národní xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx. Půjčka xx xxxxxxxx tedy xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx a zahrnovala xxxxxx xxxxxxxxxx. Xxxx xxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx půjčka xx záchranu xxxxxxxxx xx grant, který xxxx xxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xx státního xxxxxxxx.

(123)

Xxx xx stanoveno x&xxxx;(xxxxxx) mimořádného nařízení x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx X.X., xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxx, navýšení xxxxxxxx (30.&xxxx;xxx odůvodnění) x&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx ministerstvem xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx, zatímco xxxxxx xxxxxx za xxxxxx od exportní x&xxxx;xxxxxxxx banky Rumunska XXXXXXXX – X.X. (29.&xxxx;xxx odůvodnění) xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xx xxxx xxxxx. Xxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;2021 xx xxxx 241&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, xxxxx xxx již xxxxxx, xxxxxx xxxxxxxxx prostředky xx státního rozpočtu x&xxxx;xxxx x&xxxx;xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx nařízením vlády x.&xxxx;21/2021 x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx.

(124)

Xx xx týče xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx (27.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), xxx xxxxxxxx xxxxxx prostředky, xxxxxxx rozpočet xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx povolenkami xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx Rumunska (80.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Kromě xxxx může xxx xxxxx grant poskytnut xxxxx xx xxxxxxxxxxx, xx Rumunsko xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxxxxx banka xxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx (90.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). X&xxxx;xxxxx ohledu xx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxx, x&xxxx;xxxxxxxxxx z modernizačního xxxxx xxxx xx převedení xxx xxxxxxxxx Xxxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxx na xxxx xxxxxxx xxxxxxxx financování x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxx.

(125)

Xxxxxx xxxxx xxxxxxx k závěru, xx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx 27.&xxxx;xxxx odůvodnění xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx o udělení opatření xx xxxxxxxxxxxx státu.

5.1.2   Výhoda

(126)

Komise xxxxxxxx, xx Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx. Xxxx oznámení Komisi xxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxx xxxx přezkoumala, xxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxx, xx xx xxxxxxxxxxx trhu xxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xx stejná xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx na xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxx jakožto orgánu xxxxxxx moci (50).

(127)

Komise musí xxxxxxxxxx, xxx lze xxxxxxxx považovat xx xxxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxx, xx xxxxxxxx poskytují xxxxxxxxxxx xxxxxx&xxxx;(51). Přítomnost xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx dostatečný xxxxxxx xxxx financování xxxxx (92. xxx xxxxxxxxxx) xx xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxx.

(128)

Xxxxxxxx xxxxxxx podniku XX Xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx a provádění xxxxx jeho restrukturalizace, xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxx k finančním xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxxxx xx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx na xxxx. Xxxxxxx xxxxx část xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx neúročené xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx státem, xxxxx xx xxxx xx xxxx xxxxxxxxxx. Xxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxx přilákat xxxxxx xxxxx financování x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxx účelovým xxxxxxxxx (90.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx) x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx bankovního xxxxxxxxxxx (92.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx by xx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx na xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xx potřebný xxx xxxxxxxxxxx životaschopnost xxxxxxxx. X&xxxx;xxxxx ohledu xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxx, xx xx xxx xxxxxxxx schopen xxxxxxxx xxxxxx xxxxx financování xxx veřejného xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxxx.

(129)

Xxxxxxx xxxxxxx Rumunsko poskytne xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx prostřednictvím xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx, xxxxx xx xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx ve xxxxxxx xxxxxxxxx, tyto xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxxxxx x&xxxx;(xxxxxx) xxxxxxxxxxx xxxxxxxx o vytvoření právního xxxxx xxx poskytnutí xxxxxx podpory xx xxxxxxxxxxxxxxxxx podniku CE Xxxxxxx X.X., jakož x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxx grantem x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx a s prodloužením xxxxxx xx xxxxxxxx zahrnující xxxxxxx.

(130)

Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxx, ztráty xxxxxxxxx na začátku xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx způsobí, xx souhrnné výnosy xxxxx xxxxxxxxxxxx, aby xxxxx xxx xxxxxxxxxx xx odpovídající tržním xxxxxxxxx. Xxxxxxxx opatření xxxx součástí xxxxxxx xxxxxx xxxxx: xx xxxx, xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx, záruky x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx jsou xxxxxxxxx společně x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx aktu a mají xxx xxxxxxx xx xxxxxxx dobu, xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx provádění xxxx xxxxx v jinou xxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxx časových xxxxxxxxx. Xx xxxxx, xxxxxxxxxx akcií nebo xxxxx xxxxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxx od xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx grantů, xxx snižuje xxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xxxx Xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxx kapitálu xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, x&xxxx;xx xxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx. Kromě xxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxx xxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx, xxx xxxx xxxxxxx v (návrhu) xxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx právního xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx podpory xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx X.X., x&xxxx;xxxxxxx xx předchozích xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx pro xxxx. Důvody, které Xxxxxxxx xxxxx v návrhu xxxxxxxx, xxxxxxxx například xx, xx xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx subjektem x&xxxx;xxxxxxx Oltenia, xxxxx xxxxxxxxx jeho xxxxxxxx xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxx a zhoršit životní xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx společenstvích, xxxx xxxxxxx pravděpodobnost xxxxxxx narušení vnitrostátního xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxx některých xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx ve xxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxx, xxxxx xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx činnosti.

(131)

Komise xxxxx dospěla x&xxxx;xxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxxxx výhodu xx xxxxxx xx.&xxxx;107 odst. 1 XXXX.

5.1.3&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx

(132)

Xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx ku xxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx. Xxx uvedl Soudní xxxx&xxxx;(52), xxxxx-xx se x&xxxx;xxxxxxxxxxxx podporu, pak xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx umožňuje xxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx. Xx xxxx tak xxx xxxxxx xx xx, xxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxx existují xxxxxxxxxxx xxxxxxxx ve xxxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxxx sice xxxxx může poskytnout xxxxxx xxxxxxx jiným xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx konkurujícím xxxxxxx XX Oltenia, xxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx nejsou xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx stejného druhu xxxxxxx xx hoc xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx hospodářských xxxxxxxxx, xxxxx xx s ohledem xx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx ve xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx, ale xxxx xxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxx pro xxxxxx XX Xxxxxxx.

(133)

Xxxxxx xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, že xxxxxxxx xxxx selektivní xx xxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;1 SFEU.

5.1.4   Narušení xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx xx xxxxxx

(134)

Xxxxx podpora xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx podniku xxxx xxxxxxxx podnikům, xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx uvnitř Xxxx, xx xxxxx xxx xx xx, xx xxxxx xxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxxxxxx, že příjemce xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xx trzích xxxxxxxxxx hospodářské soutěži. X&xxxx;xxxxx xxxxxx xx xxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxx, xxx má xxxxxxx skutečný xxxx xxxxxxxxxxx xxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxx xxxx členskými xxxxx, xxxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxx odvětví bylo xxxxxxxxxxxxxx na xxxxxx Xxxx. Xxxxxx CE Xxxxxxx poskytuje xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxx xxxx xxxxx spotřebitelům x&xxxx;Xxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx má propojení xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx. Xxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx energií xx otevřen xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;Xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xx xxxxxx.

(135)

Xxxxxxxx xxxx xxxxx náchylná x&xxxx;xxxxxxxx nebo možnosti xxxxxxxx xxxxxxxxxxx soutěže x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx mezi xxxxxxxxx xxxxx.

5.1.5&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx podpory

(136)

S ohledem xx xxxx xxxxxxx Xxxxxx dospěla x&xxxx;xxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx podporu xxxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxx xx.&xxxx;107 odst. 1 XXXX.

5.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx xxxxxxxx

(137)

Xxxxxx xxxxxx xx záchranu, xxxxx xxxx xxxx xxxxxxx xx xxxxx, aby xxxx možné dále xxxxxxxx restrukturalizaci, byla xxxxxxxxxx xxxxxxx, Xxxxxxxx xxxxxxxx Xxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx pro xxxxxx XX Xxxxxxx xxx xxx xxxx xxxxxx xxxx, xx xxxx xxx 24.&xxxx;xxxxx&xxxx;2020 xxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx (32.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(138)

Xxxxx xxxx Xxxxxxxx poskytlo xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx xx xxxx 241&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx xxxxxxxx xxxxxxx jeho xxxxxxx xx xxxxxxxxx na xxxxx XX2 xx xxx&xxxx;2020 x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021, xxx xxx probíhalo formální xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx podniku XX Oltenia. Tento xxxxx xxxxx součást xxxxxxxx, xxxxxxxxx: xxxxxx xx xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx xxxxxxxx pokrytí xxxxxxx xx povolenky xx xxxxx CO2 x&xxxx;xxxxxx xxx 2021–2026 (28.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(139)

Xxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx pozastavení xxxxxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;108 xxxx.&xxxx;3 XXXX x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx částečně xxxxxxxxxx státní podporu.

5.3   Slučitelnost xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx

(140)

Xxxxxxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 písm. x) SFEU xxxxxxx, xx podpory, které xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx hospodářských xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxx nemění xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx míře, xxx xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxx.

(141)

Xxxxx xxx mohla xxx xxxxxx podpora xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxxxx xx.&xxxx;107 odst. 3 xxxx.&xxxx;x) XXXX, xxxx splňovat xxx xxxxxxxx: x) xxxx xxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx činností nebo xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx a ii) xxxxx měnit xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxx, xxx xx byla x&xxxx;xxxxxxx se společným xxxxxx. Xxxxxx dvěma xxxxxxxxxx xxxx dotčena xxxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxx xxxxxxx Xxxxxx na xxxxx xxxxxxx musí xxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx&xxxx;(53). X&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxxxx Xxxxxx xxxxxx, xxx je xxxxxxx xxxxxx k usnadnění xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx. X&xxxx;xxxxx druhé xxxxxxxx Xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx účinky navrhované xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xx xxxx xxxxxxx xxxxx xxx xx xxxxxxx trh (54).

(142)

S ohledem xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx v průběhu xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx podpory xx xxxxxxxxxxxxxxxxx nevyplývá, xx xx podpora xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx usnadněná podporou xxxxx xxxxxxxxxxxx porušení xxxxxxxxxxx ustanovení xxxxxxxx xxxxx. Xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx ohledně xxxxxxx xxxxxxxx unijního xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx ve věci xxxxxx xxxxxxx, xxxxx xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx. Komise xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx relevantní xxxxxxxxx.

(143)

Xxxxxx obdržela xxxxxxxxx xx třetích xxxxx (49. xx 58.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx) xxxxxxxxx, xx xxxxxx podpora, s ní xxxxxxx podmínky nebo xxxxxxxxxxx činnosti xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx xxx v rozporu x&xxxx;xxxxxx Xxxx. Xxxxx strany xxxxxxxxx xxxxxx, že xxxxxx XX Oltenia x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx nesplňoval xxxxxx limity (xxxxxxxx xx NOx, SO2, xxxxxx xxx.).

(144)

Xxxxxx se xxxxxxx, xx dodržování xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx, xx které xxxxx xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxx xx podpory x&xxxx;x&xxxx;xx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx od xxxxxxx xxxxxxxx výroby xxxxxxxxxx xxxxxxx, kterou xxxxxxx xxxxxxxxx, a není x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xx emise XXx, XX2, xxxxxxx xxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xx vzájemném vztahu x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxx se xxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxxxxxx xxxxxxx odporující xxxxxxxx xxxxx a není xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx případným xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx. Xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx s cílem zlepšit xxxx xxxxxxxxx na xxxxxxx prostředí, xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx (77. bod xxxxxxxxxx). Na xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx, xx xx xxxxxx XX Oltenia xxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xx příslušných xxxxx XXx, XX2, xxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxxxxx znečišťujících látek xx xxxxxx ustanovení xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx.

(145)

Xxxxxx dále posuzovala xxxxxxx, že xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx sloužící x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xx xxxxxxxxxx xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ xxxxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;191 odst. 2 XXXX a ve xxxxxxxx 2003/87/XX, která xxxxxxxx, xxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx CO2, xxxxx xxxxxxxxxx (57.&xxxx;xxx odůvodnění). Xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ xx stanovena x&xxxx;xx.&xxxx;191 xxxx.&xxxx;2 XXXX a na xxxxx xxxxxxx xxxx xxx xxxxxxxx Xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx mimo xxxx xx xxxxxx, xx xxxxxxxxxxxxx xx xxx xxxxxx.

(146)

Xxxxxxxxx xxxxxxxx 2003/87/ES xxxxxxxx xx čl. 175 xxxx.&xxxx;1 Smlouvy o založení Xxxxxxxxxx společenství (současný xx.&xxxx;192 odst. 1 XXXX), xxxxx xxxxxxx xxxxxx, xxxx xx Xxxx xxxx při xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxx, xxxxx činnost xx xxxx Unie xxxxxxx, aby xxxx xxxxxxxx cílů uvedených x&xxxx;xxxxxx&xxxx;174 Smlouvy x&xxxx;xxxxxxxx Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx (xxxxxxxx xxxxxx&xxxx;191 SFEU), xxxxx xxxxx xx xxxxxxx „xxxxxxxxxxxxx platí“ zahrnovaly xxxx xxxx cíl xxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx Xxxx x&xxxx;xxxx zásady.

(147)

Tvrzení xxxxxxx xxxxx by xxxxx xxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxx&xxxx;2003/87/XX implicitně provádí xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ xxx, xx XX2 xxxxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxx, xx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx problémy x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxxxxx XX2 xxxxxxxxx do oblasti xxxxxxxxxx směrnice by xxxxx měli xxxx xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xx xxxxx XX2.

(148)

Xxxxxxx vychází z předpokladu, xx směrnice 2003/87/ES implicitně xxxxxxx xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ x&xxxx;xx xxxx xxxxxxxxx xx xxxx xxx xxxxxxxxxxx, xxxx xx byly xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxx situace, xx xxxxx xxxxxx&xxxx;174 Xxxxxxx o založení Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx (současný xxxxxx&xxxx;191&xxxx;XXXX) xxxxxx xxxxxxxx. X&xxxx;xxxxx xxx xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, je třeba xxxxxxxxxx, že xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“ xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx zásada, xxxxx má xxxxxxxx xxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx. Musí xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx&xxxx;2003/87/XX, jejímž xxxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxx xxxx, xxx xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx, xx xxxxx xx xxxxxxxx vztahuje, xxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxx sjednaných maximálních xxxxxx. Komise poznamenává, xx xx stávajícím xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx elektráren x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xxxxx a fotovoltaiky xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xx xxxx xxxxx xxxx relevantní xxx xxxxxxxx cíle x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx. Xxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx, xx i pro podniky, xxxxx xxxxxx v obtížích, xxxxxxxx možnosti xxxxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxx uhlíku, xxx xxxxx ke xxxxxxxx xxxxx a jiným xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx životního xxxxxxxxx, xxxx je například xxxxxxx nových xxxxxxxxxxx. Xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx, xx část povolenek xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx CE Xxxxxxx xxxx financována xxxxxx, xxxxxx CE Xxxxxxx xxxx nadále xxxxxx xx část xxxxx xxxxxxxxx, x&xxxx;xxxx xxx nadále xxxxx xxxxxxx o ceně uhlíku, xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxx náklady xx xxxxx. Jakmile se xxxxxxxx xxxxx k životaschopnosti, xxxx xxxxx xxxx xxxx náklady xx xxxxx. Xxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxx xxxxxx XX Xxxxxxx – xxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2, x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx pro xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx –, xxxxxxxx xxxxxxxx&xxxx;2003/87/XX.

(149)

Xxxxx xxx o názor xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx dodržování xxxxxxxx xxxxx, Komise xxxxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx posouzení xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx na restrukturalizaci xxxxxxxx ve prospěch xxxxxxx CE Oltenia xx xxxxxxxxx xxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX xxx použití xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx a restrukturalizaci, x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx, xx které xxxxxxxx xxxxx xxxxxx (50. bod xxxxxxxxxx). Xxxxx uvedené xxxxxx se na xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx se xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx a s ohledem xx xxxxxxxxxx, xx podpora xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx životního xxxxxxxxx a energetiky xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx&xxxx;(55). Zatímco xxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx norem xx x&xxxx;xxxxxxx podpory x&xxxx;xxxxxxx životního prostředí xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx (xxxxxxx subjekty xxxx xxxxxxxxxx pobízeny xx xxxxxxx takovýchto xxxxxxxxx xxxxxxxx), xxxx podpora xxxx xxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx by xxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx nebyl schopen xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(150)

Xxxxxxx xx xxxxxxxx nebo xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxx použita xxx xxxxx xxxxx nákladů, xxxx xxxx provozní xxxxxxx nebo xxxxxxx xx splnění xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xx emise XX2, xxxx tomu xxxx v případě podpory xx xxxxxxxx, xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx podnik XX Xxxxxxx. V praxi xx slučitelná xxxxxxx xx xxxxxxxx a restrukturalizaci xxxxxxx xxxxxx xxx xxxx účely xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;XX2 xxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxx, xxxxx by xxxxxx mohl xxxxxx xxx uhrazení xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 se xxxxxxx xxxxxxxxxx účinkem jako xxxxxxx, xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxx.

(151)

Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx bude xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx k méně xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx a nemá xx xxxxxxxx, že xxxxxx CE Xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx motivován x&xxxx;xxxxxxxxxx pravidel v oblasti xxxxxxxxx xxxxxxxxx. Xxx xxxxxxx podpory, včetně xxxx složky xxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx, by xxxxxx XX Xxxxxxx náhle xxxxxxx xxx xxxxxxxx, xxxxx xx xxxxx xxxxxxxxxxxx rozvoj xxxxxxxx xxxxxx elektrické xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, xxx xx xxxxxx XX Oltenia xxxxxxx. Proto x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxx charakter, xxxx xxxxxx xxxxx XX2 x&xxxx;xx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xx xxx xxxxxx&xxxx;191&xxxx;XXXX xxxxxx xxxxxxxx, xxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx&xxxx;191 XXXX, pokud jde x&xxxx;xxxxxx „xxxxxxxxxxxxx xxxxx“.

(152)

Xxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx být xxxxxxxxxx xx slučitelnou x&xxxx;xxxxxxxx trhem podle xxxxxx pro xxxxxxx xx xxxxxxxx a restrukturalizaci.

(153)

S ohledem xx charakter x&xxxx;xxxx xxxx státní xxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx Xxxxxx xxxxxxx, xxx xx plánovaná xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx ustanoveními xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx pro xxxxxxx na záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx. V pokynech xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx Xxxxxx stanoví xxxxxxxx, xx xxxxxx xxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx za xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX.

(154)

X&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xxxx, zda xx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxx podmínky v míře, xxxxx xx v rozporu xx xxxxxxxxx zájmem, Xxxxxx provádí xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx pro xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx. Xxxxx je xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, Xxxxxx xxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx pozitivní xxxxxx podpory xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx xx hospodářskou xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx. Xxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxx, xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxxx xxxxxx a dost x&xxxx;xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx narušení xxxxxxxxxxx xxxxxxx stanovená x&xxxx;xxxxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx a restrukturalizaci.

Způsobilost: podnik x&xxxx;xxxxxxxx

(155)

Xxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxx xx xxxxxxxxxxxx jako xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx, xxx xx definován x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2.2 xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx. Xxxxxxxxx xxx&xxxx;20 xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx, pokud xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx či xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxx zásahu xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx k ukončení xxxxxxxx. Xxx xx tomu xxxx v případě, xxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx v bodě 20 xxxx. x) xx x) xxxxxx xxx xxxxxxx na záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(156)

Xxx je xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx o zahájení xxxxxx&xxxx;(56) x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx&xxxx;(57), xxxxxx XX Xxxxxxx ode xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2019 podle vnitrostátního xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx xxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2019 xxxxx 46 xxxxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx. Xxx xx xxxxxxx xx 22.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx, xxxxxx XX Xxxxxxx nemá xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxx plus xxxxx, a pokud xx xxxxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxx by se xxxxxx xx xxxxxxxxx. X&xxxx;xxxx xxxxxxx, že xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxxx&xxxx;2019 xxxxxxx xxxxxxxx xxx zařazení xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx xxxx věřitelů a kvalifikuje xx xxxx podnik x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxxx 20 písm. c) xxxxxx pro podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(157)

Xxxxx xxxx&xxxx;21 pokynů xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx není xxxx xxxxxxxxx podnik xxxxxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxxxxxxxxxxx. V tomto xxxxxxx xxxxxxxx, konkrétně xxxxxx XX Xxxxxxx, xxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, jelikož xxx xxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2011 (xxx 7. bod xxxxxxxxxx), xxxx xxxx více xxx xxxxx lety.

(158)

Podle xxxx&xxxx;22 pokynů pro xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx, xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxx xxxxx skupinou xxxxxxxx, xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxx xx xxxxx xxxxxxxx, xx xxxx xxxx obtíže xxxx xxxxxxx a nejsou xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xx xxxx xxxx xxxxxx příliš xxxxx xx xx, xxx xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxx.

(159)

Xxxxxx podniku XX Xxxxxxx pramení xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx modelu a vstupních xxxxx pro výrobu xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx (23. xx 26.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxx CE Oltenia xxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxx xxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx ministerstva xxxxxxxxxx (7. bod odůvodnění), xxxxx se jedná x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xxxx xxxx vykonává xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx&xxxx;(58). Ze xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx, xx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxx xxx xxxxxx XX Xxxxxxx s cílem pomoci xx x&xxxx;xxxx obtížemi xxxxxxxxxxxxx jako xxxxxxx, xxxxxx by xxxx xxxxxxxxx xx tržních xxxxxxxx. Xxxxx xxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx jeho xxxxxxx, xxxxxxxxxx xxxxxx, xxx nejsou výsledkem xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx dané xxxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxx tyto xxxxxx xxxxxx vážné xx xx, xxx xx vyřešila skupina xxxx.

(160)

Xx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx Xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, že xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxxxx pro podporu xx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

5.3.1&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx určitých xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx

(161)

Xxxxxxxxxx čl. 107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX xxxxxxx, xx xxx mohla xxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx, xxxx xxxxxxxxxx xxxxxx určitých xxxxxxxxxxxxx činností xxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx.

(162)

X&xxxx;xxxxx xxxxxx xxxxx, xx xxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx podporu xxxxxxx, xx podpora na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx určena x&xxxx;xxxxxxxxx rozvoje xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxx, xxxx xxxxxxxx, že xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxxx potížím xxxx xxxxx xxxxx xxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx Xxxxxx poznamenává, xx, xxx je uznáno x&xxxx;xxxx&xxxx;43 xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxx z trhu xx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxx zabránění xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx. Naopak xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx patří mezi xxxxx xxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx soutěž, xxxxx xxxxxxxx xx procesu xxxxxxx z trhu. V určitých xxxxxxxxx xxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx nebo oblastí, x&xxxx;xx x&xxxx;xxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx příjemcem. Xxx je tomu xxxxx, xxx by x&xxxx;xxxxxxx neposkytnutí xxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx, xxx by xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x/xxxx xxxxxxx, xxxxx xx xxxx těmito xxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxx xxxxxx xxxxxx situací xx xxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(163)

Xxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxx tehdy, xxxx xx xxxxxxxx, jehož xxxxxxx xx podpora xxxxx odvrátit, xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx (xx xxxxxx XXXX&xxxx;2), xxx je xxxx nezaměstnanosti xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx, xx dlouhodobá x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx tvorbě xxxxxx pracovních míst, xxxx když xxxxxxxx xxxxx důležitou xxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxx odvětví x&xxxx;xxxx xxxxxx by xxx xxx tento region xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx (xxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) x&xxxx;x) xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx). Podpora xxx, xx příjemci xxxxxxxx pokračovat x&xxxx;xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxx nebo xxxxxxxxx xxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxx xxxxx xxxxx xxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx umožňuje konkurovat xx xxxx xxxxxxxxx xxxxxx, xxx xxxx xxx zajištěno xxxxx xxxxx, je-li tato xxxxxxx xxxxxxxx na xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxx obnoví xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx příjemce.

(164)

Komise xxxxx xxxxxxx posoudí, zda xx xxxxxxx zabránit xxxxxxx trhu nebo xxxxxxxxx xxxxxxx (oddíl 5.3.1.1) x&xxxx;xxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxx dlouhodobou xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx (oddíl 5.3.1.2).

5.3.1.1   Zabránění xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx selhání xxxx xxxxxxxxxxxx k rozvoji xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx

(165)

Xxxx situacemi, xxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx hospodářských xxxxxxxx xxxx oblastí, xxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) x&xxxx;x) xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx, kdy xx míra xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, x&xxxx;xxxx je xxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxx celostátní xxxxxx, xx xxxxxxxxxx a provázená xxxxxxxx při tvorbě xxxxxx pracovních xxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx (xxx&xxxx;44 xxxx. x) druhá xxxxxxx pokynů xxx xxxxxxx na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx), xxxx kdy xx xxxxxxx zamýšlena x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxx, že xxxxxxx podniku x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx nebo regionu xxxxx hospodářskému xxxxx (xxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx).

Xxxx nezaměstnanosti x&xxxx;xxxxxxx, v němž xx xxxxxxxx xxxxxxx

(166)

Xxxxxxxx v této xxxxxxxxxxx odkazuje xx xxxxxxxxx xxxxxxx v bodě 44 xxxx.&xxxx;x) xxxxx xxxxxxx xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, xx. uvádí, že xxxxxxxx xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx (xx úrovni XXXX&xxxx;2), xxx je xxxx nezaměstnanosti xxxxx xxx xxxxxxxxxx průměr, xx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx tvorbě xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxx regionu. Xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx uvedených x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) druhé xxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx&xxxx;(59). Tento závěr xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxx řízení xxxxxxxx své xxxxxxxxxx, xxxxxxxxxx.

(167)

Xxxx xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Oltenia xx xxxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxxxxxxx xx xxxx&xxxx;2015. Xxxx xxxxxxxxxxxxxxx v regionu Xxxxxxxxx – Xxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxx 2015 xx 2020 pohybovala x&xxxx;xxxxxxx 8,2&xxxx;% až 5,5&xxxx;%, zatímco xxxxxxxxxx xxxxxx se ve xxxxxxx xxxxxx pohyboval x&xxxx;xxxxxxx 5&xxxx;% xx 3,4&xxxx;%, xxxxxxx míra xxxxxxxxxxxxxxx v regionu Jihozápad – Xxxxxxx se xxxx xxxxxxxxxx nad xxxxxxxxxxx průměrem (8.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). X&xxxx;xxxxx ohledu xxxxxx CE Oltenia xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xxxxx lignitu x&xxxx;xxxxxx energie a jeho xxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxx xx xxx tyto xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxx xxxxxxxxxx najít xx x&xxxx;xxxxxxx vhodné xxxxxxxx xxxxx, xxxxx xx xxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx. Tato xxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxxx pracovních xxxx x&xxxx;xxxxxxx, xxx dokládá xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx pro xxxx Xxxx (9.&xxxx;xxx odůvodnění).

(168)

Komise xx xxxxx xx xx, xx xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) xxxxxx pro xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx.

Xxxxxxx podporuje xxxxxx se xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx

(169)

Xxxxxxx xx xxxxxx snaží xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx bodu 44 xxxx. x) pokynů xxx podporu xx xxxxxxxx a restrukturalizaci.

(170)

Podnik XX Xxxxxxx je třetím xxxxxxxxx xxxxxxxx elektrické xxxxxxx v Rumunsku x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx (11. bod xxxxxxxxxx). Xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxx xx podnik XX Xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxx, xxxxx by vzniknout xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;Xxxxxxxx (xxx 61. bod xxxxxxxxxx). Xxxxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx posouzení zdrojové xxxxxxxxxxxx podle xxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx&xxxx;24 nařízení Evropského xxxxxxxxxx x&xxxx;Xxxx (XX) 2019/943 x&xxxx;xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx&xxxx;(60), Xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx případné xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx dodávku xxxxxxx xx regionální xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx, kde xx xxxxxxxxxx nacházejí. Xxxxx ukončení xxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxx dodávají xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx xxxxx Xxxxxxx xxxxxx xxxxx, xxxx xxxxx xxxxxxxx jeho xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx, xxxxxxx xxxxxxx, xxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx, xxx xxxx zajištěny xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxx úrovni. Xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx za xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxx, xxxxx je x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx xxxx xxxx xxxxx.

(171)

Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, zahrnují xxxxxxxxx vedlejší účinek xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxx Xxxx. Xxx xx uvedeno x&xxxx;18.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx, xxxxxx XX Xxxxxxx xx v župě Xxxx xxxxxxxx vztahy x&xxxx;xxxxxxxxx 120 xxxxxxxxxxxx, xxxxx v roce 2019 xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx 50&xxxx;% xxxxxxxxxxxx župy x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx. X&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxx Gorj xxxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxx xxxxxxxxx hospodářské xxxxxxx.

(172)

Xxxxx xxxx je podnik XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx 12&xxxx;268&xxxx;xxxxxxxxxxx významným xxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx (7.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx více xxx 12&xxxx;000 xxxxxxxxxx xxxx, xxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxx počet xxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xx ztrátě xxxxxxxxxx počtu xxxxxxxxx xxxxxxxxxx míst. Xxxxxxxxxxxxx xxxxxx, kterému xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxx absenci xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx čelil, xx tak xxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx na xxxxxx x&xxxx;xxxx xxx.

(173)

Xxxxxx se xxxxx xxxxxxx, že xxxxxxxx na regionální xxxxxx xxxxxxxxxx hraje xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx, x&xxxx;xx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxx výroby x&xxxx;xxxxxxx, xxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx širších xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xx na xxxx xxxxxxx xxxxxxxxx, xxx xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) pokynů xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

Xxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxx sociálním xxxxxxx xxxx tržnímu selhání

(174)

Ačkoli xx Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) x&xxxx;x) pokynů xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, Xxxxxx xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxx, že xxxx xxxx xxxx xxxxxxx, a není xxxxx xxxxx posuzovat xxxxxxxxx Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx. Xxxxxx xx třeba xxxxxxxxxx, xx Xxxxxx xx svém xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx řízení xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx ohledně splnění xxxxxx xxxxxxxx slučitelnosti, xxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx o nesplnění této xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx komentářů xxxxxxx stran.

(175)

S ohledem xx xxxx uvedené Xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xx xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx Jihozápad – Xxxxxxx. Xxxxxxx brání xxxxxxx xxxxxxx aktivního x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx, xxx je xxxx nezaměstnanosti vyšší xxx celostátní průměr, xx dlouhodobá x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx při xxxxxx xxxxxx pracovních xxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx podniku x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx odvětví xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx (xxx&xxxx;44 xxxx.&xxxx;x) a c) xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx a restrukturalizaci).

5.3.1.2   Plán restrukturalizace x&xxxx;xxxxxx k dlouhodobé životaschopnosti

(176)

Podle xxxx&xxxx;46 pokynů xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx musí být xxxxxxxxxx podpory xxxxxxxxx xxxxxxxxxx plánu restrukturalizace, xxxxx xx obnovil xxxxxxxxxxxxxxx příjemce. Náprava xxxxxx, které xxxxx x&xxxx;xxxxxxx příjemce, a to xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx podmínku xxx to, xxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx působí.

(177)

Podle xxxx&xxxx;45 xx 48 pokynů xxx podporu na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx by xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxx xxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx a jeho xxxxxxxx musí xxx xxxxxxxx xxx, xxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx životaschopnost, x&xxxx;xxxx xxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx příjemce. Xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx určit xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx stránky xxxxxxxx x&xxxx;xxxx nastínit, xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx.

(178)

Xxxxxxxx restrukturalizace xxxx xxx prokázány x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx výsledky x&xxxx;xxxxxxxx předvídatelných xxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxx příjemce x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxx musí vést x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx, aniž xx xxxxxxx xx optimistických xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx faktorů, xxxx jsou xxxxx xxxx xxxx xxxxxxxx. Xxxxxxxxxx životaschopnosti xx xxxxxxxx, xxxxx xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx, xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxx nákladů xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xx trhu xxxxxxxxx xxxxxx.

(179)

Xxxx restrukturalizace xxxxxxx CE Oltenia xxx navržen xxx, xxx xxxxx xxxxxx, xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxx finančních xxxxxx (xxx 22. xx 26.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), x&xxxx;xx účelem xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx životaschopnosti. Xxxxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxx, xxxxxxxxxx xxxxxx xxx 2021 xx 2026, není xxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxxxx, že: […].

(180)

X&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxx Xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx věrohodnost předpokladů, x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, x&xxxx;xxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx příjemce x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

Xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx vycházejí xxxxxxxx xxxxxxx

(181)

Xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx předpoklady, z nichž xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx Xxxxxxxxx.

(182)

Xx se xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx prognózy xxxxxx, Komise xxxxxxxxxxx, xx celková xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx se xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;[…] x&xxxx;xxxx&xxxx;2021 na […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2025 a na […] x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 (97. bod xxxxxxxxxx) x&xxxx;xxxxxx xx xxxxxx xxxxxx xxxxx sledovat xxxxxxx xxxxx (tabulka 3). Xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxx lety 2021 x&xxxx;2025 snížena x&xxxx;[…]&xxxx;%, xxxxxxx příjmy za xxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;[…]&xxxx;%. Xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx: na xxxxx xxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;[…]&xxxx;% mezi lety 2021 x&xxxx;2026, a na xxxxx xxxxxx xxxxxx CE Xxxxxxx nahradí xxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx době xxxxxxx na xxxx xxxxxxxxxxx trhu XXXXX, xxxxxxxx na lukrativnějším xxxxxxxxxx xxxx xx xxxxxx (99.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(183)

Xxxxx xxxx prognózy xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxxxxxx parků x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2023, 2024 a 2025. X&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx je xxxxxxxxxx postupné xxxxxxxxx xxxxxxx, jakož x&xxxx;xxxx xxxx rezervy x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 (97.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(184)

Xxxxxxxx xxxxxxxx náhlý xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxx xxx […] % v roce 2026 […] x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxx&xxxx;2026 (98. bod xxxxxxxxxx). V roce 2025 xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx […] a v roce 2027 xxxxxxx […] xxxx zohlednění xxxx kapacity plynových xxxxxxxxx, xxx představuje […]% xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx mezi xxxx 2025 x&xxxx;2027. Vzestupný xxxxx potvrzují příjmy, xxxxx xxxx xx xxxxxx xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx (98.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(185)

Xxxxx xxxx xxxxxx XX Oltenia xx xxxxx prognózách xxxxxx xxxxxxxxx další xxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx elektřiny xxx xxxxxxxx xxxx (96. xxx xxxxxxxxxx). Komise xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx příjemce za xxxxxxxxx.

(186)

Xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2, je xxxxx zdůraznit, xx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxxxxxx s kterým Xxxxxx xxxxxxxx formální vyšetřovací xxxxxx, byl xxxxxxx xx podhodnocených xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2&xxxx;(61). Xxxx byl xxxxxxxx xx použití xxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 xxxxxxxxxxxx xx xxx období xxx 2020 a 2030 x&xxxx;xxxxxxx xx 25,3&xxxx;XXX xx 31,2 EUR/tunu, xxxxxxx xx xxx 24. ledna 2021 xxxx xxx xxxxxxx xxxx 33 XXX/xxxx (45.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxxxxx xxxx restrukturalizace z června 2021 xxx xxxxxxx xx xxxxxx xxxx 44 a 63 EUR/tunu xxx xxxxxx xxx 2021–2026 (100.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). X&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxx xx xxxx xxx xxxxxxxxx, jsou xxxxxxxx xxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 pro xxx&xxxx;2026 x&xxxx;57&xxxx;% vyšší xxx xxxxxxxx ceny xxx xxxxxx xxx 2017–2021. Komise tudíž xxxx xxxxxxxx považuje xx xxxxxxxxx. Xxxxx xx xxxx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 xxxx xxxxxx, Xxxxxx xx xxxxxxx, xx xx xxxxxx mít xxxxx xx životaschopnost xxxxxxx XX Oltenia, xxxxxxx xxxxxx XX Xxxxxxx by byl xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx vyšší ceny xxxxxxxxxx energie (102.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx analýza citlivosti (101. a 191. bod xxxxxxxxxx).

(187)

Xxxxx xxx o prognózy xxxxxxx xxxxx, Xxxxxx poznamenává, xx příjemce má x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx snižovat xxxxx svých xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx lignitových xxxxxxxxxxxxx xxxxxx, čehož xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx (73.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx […] xx xxxx&xxxx;2021 xx xxxx&xxxx;2025 (103.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), což xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxx než […]&xxxx;% xx xxxxxxx xxxxxx. Xxxxxx tudíž xxxx prognózy xxxxxxxx xx xxxxxxxxx.

Xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx k životaschopnosti

(188)

Poté, co xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx vycházejí xxxxxxxx xxxxxxx, Xxxxxx xx základě xxxxxx xxxxxxx posoudí, zda xx příjemce xxxxxxx xx na xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxx. Xxxxxxxxxxx Xxxxxx xxxxx, zda příjemce xx xxxxx xxxx&xxxx;2026 xxxxxxx, xx bude xxxxxxxx dostatečnou xxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxx xxxxxxx a bude schopen xxxxxxxxxx xx trhu xxxxxxxxx xxxxxx.

(189)

Xxxxx základního xxxxxxx (xxxxxxx&xxxx;3) bude xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx hodnoty XXXXXX, xxxxxxx kvůli xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx XX2. Xxxxxxxx xxxxx&xxxx;2021 (s výjimkou xxxx&xxxx;2022) nicméně xxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxx náklady x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxx, xxx je prokázáno xxxxxxxx xxxxxxx zisky. Xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, které se xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx založených xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, xxxxxx xxx xxxxxxx XXXXXX xxxxxx a v období xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx dále xxxxxx (104.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(190)

Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xx ztížena xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2, xxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx návratnost xxxxxxxxx kapitálu xxxxxxxxxx xx pro xxxxxx xxx 2025–2026 v rozmezí xxxx […]&xxxx;% a […] %, xx. výrazně xxxxx xxx náklady na xxxxxxx kapitál xxxxxxx XX Xxxxxxx ve xxxx […]&xxxx;% (105. bod xxxxxxxxxx). Návratnost xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx v roce 2026 xxxxx, což xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx nové xxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxxx, xxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx. Očekávané návratnosti xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xx plán xxxxxxxxxxxxxxxxx xx zajistil xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx.

(191)

X&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx rumunské xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx XX2, xxxxx xx xxxx xxxxx stávajícím xxxxx (186.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). x&xxxx;xxxxx x&xxxx;xxxxx vyšší xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxx […]&xxxx;XXX (101.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Je xxxxx xxxxxxxxxx, xx k prosinci 2021 xxxxxx cena xxxxxxxxx xx xxxxx XX2 […]&xxxx;XXX (25. bod xxxxxxxxxx). Xxx xx xxxxxxx xx 101.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx, […] % xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxx xx xxxxx s pohyblivými xxxxxx, což poskytne Xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx cen xxxxxxxxxx energie, x&xxxx;xx xxxxxxxx červnem 2022, kdy xxxxxx xxxxxxx smluv x&xxxx;xxxxxx xxxxx. Xxxx xxxxxxxxxx potvrzuje xxxxxxxxxx Xxxxxxxx, xx vyšší xxxxxxx xx xxxxx XX2 xxxxx xxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx (102.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx).

(192)

Xxxxxx XX Oltenia xxxxx xxxx xxxxxxx xx xxxx&xxxx;2026 xxxx xxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xx i při xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx údajů, které xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2. Navíc xx xxxxxxx, xx xxxxxxxx xx roku 2026 xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx […] x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxx XXXXXX […] (106.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia xxxxxxx xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx, což xx xxxxxxx, že xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx horizontu xxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxx.

(193)

X&xxxx;xxxxxxx s bodem 50 xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx a restrukturalizaci xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx (xxx 106. bod xxxxxxxxxx), xxx bylo xxxxx xxxxxxxx xxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxx xxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx: x)&xxxx;xxxxxx xxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;5&xxxx;%; ii) nárůst nákladů xx získávání xxxxx x&xxxx;5&xxxx;% x&xxxx;xxx)&xxxx;xxxxxx nákladů xx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 x&xxxx;5&xxxx;%. X&xxxx;xxxxx xxxxxx scénáře xxxx xxxxxx xx xxxxx roku 2026 xxxxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx vlastního kapitálu xxxxx nad 3 %. Xxxxx xxxx xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx (106. bod xxxxxxxxxx) xxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx v případě potřeby xxxxxx přístup x&xxxx;xxxxxxx (xxxxxxxxx) xxxxxxx financování xx xxxxxxx podmínek. Xxx xxxxxx xxxxxxxxx xx v rámci xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxx XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 xxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx své xxxxxxx, x&xxxx;xx včetně odpisů x&xxxx;xxxxxxxx svých dluhových xxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx na xxxx xxx xxxxxxxx xxxxx podpory na xxxxxxxxxxxxxxxxx na konci xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(194)

X&xxxx;xxxxxxx na xxxx xxxxxxx Xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, že xxxxxxxxxx xxxx restrukturalizace xx xxxxxxxxxxxx, xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx, x&xxxx;xx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx ke xxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx a k době xxxxxxxx xxx provedení plánovaných xxxxxxxx a využití jejich xxxxxxx. V tomto xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx k délce xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxx restrukturalizace x&xxxx;x&xxxx;xxxx, na xxxx xxxxxx XX Oltenia xxxxxx, je xxxxxx, xx Xxxxxxxx dohlédne xx xx, aby xxxxxx XX Oltenia xxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx jako podmínku xxx slučitelnost xxxxxxx. Xxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx CE Xxxxxxx xx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx opatření xxxxxxxx xxx řešení xxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx a prognóz, které xxxxxx xxxx xxxxx xxxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

5.3.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx účinky podpory xx xxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx hospodářských xxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx účinky, a to x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx

(195)

Xxx xxxx xxxxx xxxxxxxx, xxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx, xx nezbytné xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx. Xx xxxxxx xxxxx přezkoumat xxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxxxxxx xxxxxx a obchod x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx rozvoj xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx, jež xxxx xxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxx, jakož x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx, x&xxxx;xx xx xxxxxxxx s negativními xxxxxx xx xxxxxxx trh.

5.3.2.1   Nezbytnost xxxxxxx

(196)

Xxxxx bodu 53 pokynů xxx podporu na xxxxxxxx a restrukturalizaci xxxx xxxxxxx xxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, předložit xxxxxxxx s důvěryhodným xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, který xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx, xx rozvoje xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx oblastí, x&xxxx;xxx podpora xxxxxxx, xxxxx xxxxxx&xxxx;3.1.1 xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx a restrukturalizaci xxxxxx xxxxxxxx, nebo xx xxxx xxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx míře.

(197)

Podpora xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xx xxx xxxxxxxx xxxx, xxx podnik CE Xxxxxxx ukončil xxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxx selhání x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxx xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx energie x&xxxx;Xxxxxxxx. Xxxxxx xxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, což xxxxxxx úpadku x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx, k čemuž by x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxx. Xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, že x&xxxx;xxxxxxxx finančních xxxxxxxx xxxxxxxx je xxxxx xx zabývat jak xxxxxxxxxx, xxx xxxxxxxxxxxx. X&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx není xxxxxx XX Oltenia xxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxx, xxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx s náklady xx ochranu životního xxxxxxxxx, nebo získat xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxx, x&xxxx;xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx strukturovaných xxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx spoluinvestory, x&xxxx;xxxxx xx plánováno, xx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx. Vzhledem xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx ve xxxx xxxxxxxxx 345 milionů XXX, xxxxx xxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx po xxxxx xxxxxx, není xxxxxx XX Oltenia v dlouhodobém xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxx závazky. Xx třeba xxxxxxxxxxx, xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxx xxxxxxx, xxxxxxxxx xxx dne 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2019, xxxxxxxx pro xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxx jeho xxxxxxxx (xxx 22. bod xxxxxxxxxx). Xxxxx by byl xxx xxxxxxx podpory xx restrukturalizaci jeho xxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxxxx. Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx tudíž nezbytná xxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, jehož xxxxxxxxx xxxxxxx o usnadnění xxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx Jihozápad – Xxxxxxx.

5.3.2.2&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxx

(198)

Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxx považována xx slučitelnou x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx, xxxxx xx xxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx pomocí xxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxx narušují xxxxxxxxxxxx xxxxxx; xx xxxxxxx xxxx být xxxxxxxxxx xxxxx protiplnění a zvolený xxxxxxx musí xxx xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx, xxxxx xx xxxxx&xxxx;(62).

(199)

Xxxxxxx xx restrukturalizaci má xxxxxx xxxxxx, xxxxxx xxxxxx xx xxxxxx, xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx xx xxxxx (27.&xxxx;xxx odůvodnění).

(200)

Jak xx xxxxxxx v 79. bodě odůvodnění, Xxxxxxxx xxxxx, xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xx očekává, xx vzniknou x&xxxx;xxxxxx xxx 2021–2026, xxxxx xxxxx až 3,94&xxxx;xxxxxxxx XXX. X&xxxx;xxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxxx 1,76&xxxx;xxxxxxxx XXX poskytnuto xxxxxx (xxxxxx půjčky xx xxxxxxxx xx xxxx 251&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX, xxxxx bude xx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx ztrát xxxxxxxxx xx xxxxx; navýšení xxxxxxxxxx kapitálu o 226 milionů XXX; xxxxxx xxxxxx xx xxxxxx xx xxxx 195,8&xxxx;xxxxxxx XXX x&xxxx;xxxxxx xx xxxx 1&xxxx;090&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX)&xxxx;(63), zatímco x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx má xxx xxxxxxxxx xxxxx ve xxxx 895,3&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx xxxx xxxxxxxxx, přičemž xx čeká na xxxxxxxxxx odpovídajících xxxxxxxxxxxx xxxxxx Rumunskem a na xxxxxx xxxxxxxxx Xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx nebo xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx.

(201)

Xxxxxxxxxxx xxx xxxx bude xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx zisků, xxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx CE Xxxxxxx (po xxxxxxxx xxxxxxxxxx kapitálu přibližně 95&xxxx;%) x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx 20&xxxx;% xxxxx, xxxxx stát x&xxxx;xxxxxxx XX Oltenia xxxx. Xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx a následné xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxx v podniku XX Xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx 77,15&xxxx;% na xxxxxxxxx 95&xxxx;% (93. x&xxxx;94.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxxxxx součástí xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx umožní xxxxxx xxxx jakákoli xxxxxxxx vytvořená xxxxxxxx XX Xxxxxxx, xxx xxxxxx xx xxxxxxxxxx, xx xxxx xxxxxxx xx příjemci xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx grantů. Xxxxxxxx xx struktuře xxxxxxxxx 95% vlastnictví xxxxx xx skutečnosti xxxxxx xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx protiplnění z podpory x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx XX Xxxxxxx, x&xxxx;xx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx grantů xxxx x&xxxx;xxxxxx záruky, jelikož xxxxx xxxxx zisky xxxxxxx CE Oltenia, xxxxx vzniknou xxxx xxxxxxx xxxx žádnému xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx nástrojů x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx za xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxx xxxxxx.

(202)

Xxxxx xxxx, xxx xxxxxxx 81.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx, se rumunské xxxxxx zavázaly, xx xxxxx xxxxxxxx dostatečný xxxxxxxx akcií xxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxx xxxxxxx, xx xxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;2026 xxxxxxxxx minimálně 20&xxxx;% xxxxx vlastnických práv. Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx, xxx xxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx 20% xxxxxx xx kapitálu xxxxxxx XX Oltenia xx xxx 31. prosince 2026 xxxxxxxxx xx xxxxxx […] EUR x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxx xx xxxxxx […] XXX x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx (84.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxx xxxx xxxxx odprodej proveden, xxxxxx xx xxxx […] XXX, xxxxx xx xxxxxxxxxx, xxxx xxxxxxxxxxxx protiplnění ex xxxx xxx xxxx xx jeho xxxxxxx xx prospěch podniku XX Xxxxxxx. Xxxxxxx xx xxxx Xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx odprodat xxxxxxxxx 20&xxxx;% xxxxxxxxxxxx xxxx, nezavázalo xx x&xxxx;xxxxxxxx konkrétní xxxxxxxxx xxxx za xxxxx xxxxxxxx; xxxxxxx rozmezí xx xxxxxxxxxx. Komise xxxxxxxx xxxxxx […]&xxxx;XXX xx konzervativní ocenění xxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxxx xxx stát. Odprodej xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxx xx post. Xxxx xxxxxxxxxxx ex xxxx xxx xxxx xxxx xxx xxxxxxxxxx za xxxxxx a plánovaná xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxx xx vhodné xxxxxxxxxxx.

(203)

Xxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;58 xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx být xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx, xxxxx mají xxxxx. Xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx podobu xxxxxxx xxxxxxxx (xxxxxx, xxxxxx xxxxxx za xxxxxx na podporu xxxxxxxxx a kapitálová injekce xx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx), xxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx poskytují xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx a pro xxxxxxx xxxx xxxxxxx xx XX2 xx xxxx, než budou xxxx aktiva na xxxxxx energie xxxx xxxxxxxxxxxxxx. V této xxxxxxxxxxx xx Xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxx, xxx problémy xxxxxxxx xx jeho xxxxxxxxxxxx.

(204)

Xx xxxxxx xxxxxxxxx xx Xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxx.

5.3.2.3&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxx, xxxxxxx příspěvek a sdílení xxxxxxx

(205)

Xxxxx bodu 38 xxxx.&xxxx;x) xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx nesmí xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxx, x&xxxx;xxxxx daná xxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx podpory na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx musí xxxxxx xx xxxxx xxxxxxx xxxxx k provedení xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx, xxxx akcionářů xxxx xxxxxxxx skupiny, xx xxxxx xxxxxx (xxx&xxxx;61 pokynů pro xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx). Xxxxxxx xxxx xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx náklady xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xx xxxxxx podpora xxxxxxxxxx xx xxxxx, xxxxx xxxxxxxx kapitálové xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxx. Xxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xx zohlední xxxxxxxx dříve xxxxxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxx.

(206)

Xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx musí xxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xx xxxx být xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxx o dopad xx xxxxxxxxxxx nebo xxxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxx xxxx&xxxx;63 xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx Komise xxxxxxxx, xxx xxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx a neobsahují xxxxxxx. Xxxxx bodu 64 xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx a restrukturalizaci Xxxxxx obvykle xxxxxxxx xxxxxxx přispění za xxxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxx xxxx představovat xxxx xxx 50&xxxx;% xxxxxxx na restrukturalizaci.

(207)

Komise xxxx ověřit, xxx xxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;79. xx 91.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxx xx xx xxxxxxxxxx xxxxx, xx se průběhu xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx uskuteční, x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx zisků.

(208)

Jak xx xxxxxxx x&xxxx;81.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxxxx do xxxxxx elektráren x&xxxx;XXXX xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx fotovoltaických xxxxxxxxxx mohou xxx xxxxxxxx financovány x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx, xxxxx Xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx je xxxxxxx. Xxxxxx poskytnuté x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx (viz 124.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx), x&xxxx;xxxxx jsou xxxxxxxxxxxx jako xxxxxx xxxxxxx, xxxxxxx xxxx xxxxx vlastního xxxxxxxx.

(209)

Xxxxxxx xxxxxxx vlastního xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx podnikem XX Xxxxxxx xxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxx energie. Xxxxxxx xx, xx x&xxxx;xxxxxx let 2021–2025 xxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx činit 1&xxxx;275&xxxx;xxxxxxx XXX. Xxxxxxx xxx&xxxx;63 xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxx, že xxxxxxxxx xxxxxxxxx výnosů xxxxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx jisté opravdové xxxxxxx přispění na xxxxxxx čistých investic x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx, měla xx být xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xx 574 milionů XXX z částky xxxxxxxxx 1&xxxx;275&xxxx;xxxxxxx XXX xxx xxxx vyplaceno (xxx 87.&xxxx;xxx odůvodnění). Xxxxx Xxxxxx jako xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx XX Oltenia xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx 574 milionů EUR.

(210)

Za xxxxxx usnadnění xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxx, že xxxx xxxxxxxxxx xx fotovoltaických x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx. Xx xxxxx financovány xxxxxxxxxxxxxxx i) bankovních xxxxx; xx)&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxx) xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx.

(211)

Xx xx xxxx bankovního financování, xxxxxx XX Oltenia xxxxxxx xxxxxxxxxx hlavní xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxx […]&xxxx;XXX podepsané xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, které vyjádřily xxxx xxxxx xxxxxxx xx xx xxxxxxxx xx plyn x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx (92. bod xxxxxxxxxx). Ačkoliv hlavní xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx, ukazují xxxxx zájem bank xxxxxxxx se financování xxxxxxxx. Kromě xxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxx zájem je xxxxxxxxxx, výrazně převyšuje xxxxxx […] XXX, xxxxxx xx Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx čerpat x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxx. Xx xxxxxx xxxxxxxxx je Xxxxxx xxxxxxxxx s tím, že x&xxxx;xxxxxxxxxxx ze xxxxxx xxxx je xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx, xx xx xxxxxxxxx. Xxxxxx proto xxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxx přispění, xxxxx xx být poskytnuto xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx, xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xx xxxx […] EUR.

(212)

Kromě xxxx xxxxxxx soukromých xxxxxxxxx, xxxxx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxx nabídkového xxxxxx, činí až […]&xxxx;XXX (90. bod xxxxxxxxxx). Xxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx investory, x&xxxx;xxxxx xxxxx být xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx. Xxx je xxxxxxx xx 115.&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx, xxx xxxxxxx xxxxxxx XXXX Ișalnița xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx, že Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx XXXX Xșxxxxțx xxxxxxxxxx xx soukromou xxxxxx, xxxx xxx xx, xx Xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxx částka xxxxxxxxx přispění, x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxx a které xx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx investory, x&xxxx;xxxxxxx xxxx […]&xxxx;XXX, se xxxxxxx xxx xxxxxx xx xxxxxxxx opětovně xxxxxxxxxx procesu xxxxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxx XXXX Xșxxxxțx. Xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx projekt xxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx soukromými xxxxxxxxx, xxxx xx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx. Xxxxxx xx proto xxxxxxx, xx xxxxxxx xxxxxxxx xx výši […] XXX, které xx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx (xxxxxxxx investoři ([…] XXX) x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx ([…] EUR) xx xxxxxxxxx a skutečné x&xxxx;xx xxxxx zdrojů xxxxxxxxx xxxxxxxx, a částka […] XXX xxx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx.

(213)

Xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxx zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx a různými xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx hodnotou 104 miliony EUR. Xxxx xxxxxx byla xxxxxxxxx společností PwC x&xxxx;(xxxxxxxxx) investory xx xxxxxxxx zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx (91. xxx xxxxxxxxxx), x&xxxx;xxxxx je xxxxxxxxxx za skutečné xxxxxxx xxxxxxxx.

(214)

X&xxxx;xxxxxxx na xxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxx, xxxxx xxxx xxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx příjemcem, 1 278 milionů EUR, xxx xx rovná xxxxxxxxx 32&xxxx;% xxxxxxx xx restrukturalizaci ve xxxx 3,94 miliardy EUR, x&xxxx;xxxxxxxx xx xxx xxx 50&xxxx;%.

(215)

Xxxxxxx xxxxxxxx-xx xx specifické okolnosti x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, jak xx xxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 písm. a) SFEU, xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxx obzvláštním xxxxxxx xxx xxxxxxxxx nového xxxxxxxxxxx prostřednictvím xxxx xxxxx své poloze x&xxxx;xxxxxxxxxxx oblasti, xxxx Xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xx xxxxx xxx 50&xxxx;% nákladů xx xxxxxxxxxxxxxxxxx (xxx&xxxx;98 xxxxxx xxx podporu xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx). Xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxx v regionu Xxxxxxxxx – Oltenia, xxxxx xx podporovanou xxxxxxx xxxxx čl. 107 xxxx.&xxxx;3 xxxx. x) XXXX&xxxx;(64).

(216)

Xxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;64 xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xx Xxxxxx xxxx xx xxxxxxxxxxx okolností x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx zvlášť xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxx xxxxxxxxx 50&xxxx;% xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx. Xxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxx členský xxxx xxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx.

(217)

Xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx po vypuknutí xxxxxxxx XXXXX-19 xx Xxxxxx xxxxxxx, xx x&xxxx;xxxxxxx podniku XX Xxxxxxx x&xxxx;xxx dodržení xxxxxx uvedených x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxx opatření xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxx koronavirové xxxxxx XXXXX-19 ze xxx 19.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2020 lze xxxxxxxxx, že vlastní xxxxxxxx xxxxxxx pod xxxxxxxx hodnotou 50&xxxx;% xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxx významné x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xx tržních xxxxxxxx&xxxx;(65).

(218)

Xxxxxx xxxxxx, xx xxxxxxxx COVID-19 x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx pro xxxxxxxx, a to x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xx xxxxxx čl. 107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX. X&xxxx;xxxx souvislosti x&xxxx;xx xxxx&xxxx;2020 byla činnost xxxxxxx CE Oltenia xxxxxxxx pandemií x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx (19.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Xxxxxxxx XXXXX-19 xxxx přinesla xxxxxxx, xxx byly xxxx xxx dluhové financování xxxxxxxx zavřené nebo xxxxxxx xxx určitá xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxx limity.

(219)

Jelikož xxxxxxx xxxxxxxx činí 32 % xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx je xxxxxxxxxx xxxx xxxx financování x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxx xx skutečnost, xx příjemce se xxxxxxx v podporované xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx s čl. 107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) XXXX, a na xxxxxxxxx xxxxxxxxx vytvořené xxxxxx xxxxxxxx v hospodářství xx xxxxxx čl. 107 xxxx.&xxxx;3 písm. b) SFEU, Xxxxxx xxxxxxx k závěru, xx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx xxxxx než 50&xxxx;% xxxxxxxxxx.

(220)

Xxxxx bodů 65 xx&xxxx;67 xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx mít xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx, který xxxxxxxx xxxxxxxxxx postavení příjemce, xx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx důsledky jejich xxxxx xxxxxxxxxx do xxxxxxx, xxxxx je xxxxxxxxx podpory, což xxxxxxx xxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx. Xxxxxxx xx pokrytí xxxxx xx xxxxx xxxx být xxxxxxxxxxx xxxxx za xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx stávajících investorů, x&xxxx;xxxxxx xxxxx by xxx xxx xxxxxxxx xxxx, co byly xxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx a rozděleny mezi xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx. Xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx bude xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx, xxxxx xxxxxxxx kapitálové xxxxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxx být xxxxxxx xx xxxxxxxx, xxxxx xxxxx xxxxxxx přiměřený xxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxx objemu vlastního xxxxxxxx xxxxxxxxx státem x&xxxx;xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx společnosti xx xxxxxxxxx xxxxx.

(221)

Xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx nemotivuje k morálnímu xxxxxxx xxxx k nadměrně xxxxxxxxxx xxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx xx xxxx akcionáři xxxx věřitelé xxxxxxxx. Xxxxxxxx xxxx, který xx xxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxx strategická a obchodní xxxxxxxxxx podniku XX Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx podniku xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxx hybridním (xxxxxx absorbujícím) xxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx je xxxxxxxxxxxxx, xx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xx sdílení xxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx. Xx xxxxxx xxxxxxxxx xxxx sdílení xxxxxxx xx strany xxxxx Fondul Xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx ztrát, po xxxxx xxxx následovat xxxxxxxx xxxxxxxxxx kapitálu. Xx xxxx, xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx ve výši xxxxxxxxx 251 milionů EUR (1&xxxx;217&xxxx;xxxxxxx XXX), xx. xxxx xxxxxx xx xxxx xxxxxxxxx 345&xxxx;xxxxxxx EUR (1&xxxx;710&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX) xxxxxxxxx xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2020, xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx snížení základního xxxxxxxx (93. bod odůvodnění). Xxxx bude následovat xxxxxxxx základního kapitálu xxxxxx xx xxxx […] XXX, xxxxx xxxxxx účast xxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx XX Oltenia z […] % xx xxxxxxxxx […] % (94.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). X&xxxx;xxxx xxxxxxxxxxx fond Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx přispívá x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx prostřednictvím xxxx, xx absorbuje ztráty xxxxx akciového podílu, x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx vhodného oslabení xxx xxxxxx, xxxx xx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx morální hazard.

(222)

Komise xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xx podpora xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx přiměřená x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx.

5.3.2.4&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxx „xxxxxx x&xxxx;xxxx“ x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx

(223)

X&xxxx;xxxxxxxxx xxxx, xx xxxxxxxxx xxxxxx podpory xxxx omezené, aby xx zabránilo xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxx a obchod x&xxxx;xxxxxxxxx se, xx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx&xxxx;(66), xxxx xxx xxxxxxx podnikům v obtížích xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx se xxxxxxx „xxxxxx x&xxxx;xxxx“, xxxxx xxxx podporu xxxxxxx na období xxxxxx xxx.

(224)

Xxxxxx povoluje xxxxxxx na restrukturalizaci xx xxxxxxx pouze xxxxx restrukturalizační operace x&xxxx;xxxxxxxx xx předpokladu, xx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx od xxxx, xxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxx xxxxxxxxxx, xxxxxx xxxx než xxxxx xxx&xxxx;(67). Xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx navazuje xx xxxxxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx tak xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx&xxxx;(68).

(225)

Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxxxxx pouze xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxx operaci. Podnik XX Xxxxxxx, včetně xxxx dceřiných xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxx letech xxxxxxxxx xxxxxx podporu na xxxxxxxx xxxx restrukturalizaci, xxxxx již xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xx 28. x&xxxx;31.&xxxx;xxxx odůvodnění xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx restrukturalizaci, xxxxx xx xxxxxxxxxx. Xx xxx xxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx&xxxx;2020 a udělenou xx xxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxx restrukturalizační xxxxxxx. Xxxxxx „xxxxxx x&xxxx;xxxx“ xx xxxxx xxxxxxxx.

(226)

Xxx je xxxxxxx xx 107. bodě xxxxxxxxxx, Xxxxxxxx navrhuje xxxxxxxxxxx xxxxxxxx k omezení xxxxxxxx xxxxxxxxxxx soutěže: x) xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx skupin xxxx těžebních dolů, xx) xxxxxxxxx zvláštních xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx investice x&xxxx;xxx) xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx X.X. Craiova II xxx kombinovanou xxxxxx xxxxxxx xx xxxx.

(227)

Xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;226.&xxxx;xxxx odůvodnění bodech x) x&xxxx;xxx), Komise xx domnívá, xx xxxxxxx být xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx. Xxxxxxxxx navrhované xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx nebo xxxxxxxxx xxxx xx xxxxxxxx výsledky xx xxxx v každém xxxxxxx xxxxxxxxxxxx, jelikož xxxxxx xxxxxxxxxxxxx (xxx 108.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx) a skupina. S.E. Xxxxxxx XX, xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx pro město Xxxxxxx, xx ztrátová x&xxxx;x&xxxx;xxxxxx převedení xx xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx.

(228)

Xxxxx xxx o opatření xxxxxxxxxxxxxx xx 226.&xxxx;xxxx odůvodnění xxxx&xxxx;xx), xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx, xx xxx xxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx 45&xxxx;% xx 50 % xx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX Oltenia (xxxxxxxx na xxxxxx xxxxxxxxxx v oblasti xxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx obnovitelné xxxxxxx) xxxxx x&xxxx;[…] xx xxxxxxxxx […] (72.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). Tím xxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxx kapacita xxxxxxxxx […], která xxxx x&xxxx;xxxxxxxxx tržním xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx se xxxxxxxxxx xxxxxxxxx jednotek. Xxxx xxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxx dostupnou xxxxxxxx xxxxxxxx a jeho xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx.

(229)

Xxxxx xxx x&xxxx;xxxxxxxx upravující xxxxxxx, Rumunsko xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxx&xxxx;84 xxxxxx xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, konkrétně: x) xxxxxx XX Xxxxxxx xxxxxx xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx akcie xxxxxxxx xxxx společnosti, x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx, xxx xx to nezbytné x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxx to xxxxxxx Xxxxxx, x&xxxx;xx) xxxxxx XX Xxxxxxx xx xxx uvádění výrobků x&xxxx;xxxxxx xx trh xxxxx xxxxxxxxx státní xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx (118.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx). X&xxxx;xxxxxxx s bodem 83 xxxxxx xxx xxxxxxx na xxxxxxxx a restrukturalizaci tato xxxxxxxx zaručí, xx xxxx podpora bude xxxxxxx xxxxx k financování xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx zneužita tím, xx by xxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx nebo xx xxxxxxxx xxxxxxxx před xxxxxxx xxxxxxxxxx.

(230)

Xxxxxx xx xxxxx xxxxxxx, xx xxxxxxxx k omezení xxxxxxxx xxxxxxxxxxx soutěže jsou xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx negativních xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

5.3.2.5&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxxxxxx a podávání xxxxx

(231)

Xxxxx xxxx&xxxx;38 písm. g) pokynů xxx xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx musí xxx členské xxxxx, Xxxxxx, xxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx snadný xxxxxxx xx xxxx xxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx informacím x&xxxx;xxxxxxx podpoře. Xxxxxxxx xxxxxx xx za xxxxx xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxx uplatňovat xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxx stanovené x&xxxx;xxxx&xxxx;96 xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx, a to tak, xx xxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxx.xxxxxxxxxxxx.xx.

(232)

Xxxxxx xxxxxxxx za xxxxxxxx, xxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx o provádění xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxx šest měsíců xx data xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xx xx konce xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx. Tyto zprávy xxxxx uvádět xxxxxxxxx xxxx skutečného xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx vyčleněných xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx přispění, xxxxxxxx odchylky od xxxxxxxxxx xxxx provozních xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx nákladů x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxx přijatá Xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx.

5.3.2.6&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx účinků

(233)

Pečlivě xxxxxxxx xxxxxxxx státní xxxxxxx xxxx zajistit, xx xx xxxxxxx xxxxxxxxxx účinků xxxxxxxx xxxxxx, x&xxxx;xx xxx, xx zabrání xxxx, xxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxx v takové xxxx, xxx xx byla x&xxxx;xxxxxxx se xxxxxxxxx xxxxxx.

(234)

X&xxxx;xxxxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx Xxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx a která xxxxxxxxx, xx xxxxxx dané xxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxx, xxx xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxx zájmem. Jak xx vysvětleno v pododdílech 5.3.2.1, 5.3.2.2 x&xxxx;5.3.2.3, xxxxxxx xx restrukturalizaci xx xxxxxxxx, vhodná x&xxxx;xxxxxxxxx. Xxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx záruky x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx (xxxxxxxx&xxxx;5.3.2.4) včetně xxxxxxxxxxxxxxxx (pododdíl 5.3.2.5).

(235)

Navrhovaná xxxxxxxx xxxxxxxx xx hospodářské xxxxxxx spolu s celkovým xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xxxxx přítomnost xxxxxxx XX Oltenia xx xxxx, na xxxx xxxxxxx xx restrukturalizaci xxxxxxx, a povedou x&xxxx;xxxxxx xxxx otevření xxxx.

(236)

X&xxxx;xxxxxxx xx xxxx xxxxxxx xx Xxxxxx xxxxxxx, xx opatření x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx xxxxxx pro xxxxxxx xxxxxxxxxxx účinků podpory xx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(237)

Xxxxx xxxxxxxxx xxxxxx podpory na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx rozvoj xxxx hospodářské činnosti xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx případné xxxxxxxxx xxxxxx xx hospodářskou xxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xxxxx xx xxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxx, jež xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx xx společným zájmem.

5.4   Závěr xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx

(238)

X&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;9 xxxx.&xxxx;6 nařízení (XX) 2015/1589 xxxx být xxxxxxxxxx, jimiž xx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxx xxxxx xx odstranění xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxx vzneseny xxxxxxx slučitelnosti xxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx trhem.

(239)

S ohledem xx výše xxxxxxx Xxxxxx dospěla k závěru, xx zatímco xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx, xxxx xxxxxxxxxx, negativní účinky xxxxxxx na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxx soutěž x&xxxx;xxxxxx xxxx xxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxxx k opatřením xxxxxxxxxx xxxxxxxx hospodářské xxxxxxx, xxxxxxx xxxxxxxxx xx mělo Xxxxxxxx xxxxxxxx. Xxxxx za xxxxxxxxxxx, xx Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx&xxxx;(69), xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx negativní xxxxxx na hospodářskou xxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xxxxx xx xxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx míře, xxx xx byla v rozporu xx xxxxxxxxx xxxxxx. Xxxxxxx xxxxxxxxxx Rumunskem xx xxxxx měly xxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx podpory.

(240)

Komise xxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx a Rumunskem, xxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxx xx restrukturalizaci, které xxxx představeny xx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx, x&xxxx;xxxxxxx k závěru, xx podpora na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xx.&xxxx;107 odst. 3 písm. c) XXXX, xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx výroby xxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx Xxxxxxxxx – Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxx xxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxx míře, xxx xx byla x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxx.

(241)

X&xxxx;xxxxxxx, Xxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxx, xxx Xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx o provádění plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, a to každých xxxx xxxxxx xx xxxxx xxxxxx restrukturalizace. Xxxx zprávy xxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx finančních xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx Xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxxxxx xxxxxxxx od xxxxxxxxxx nebo xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx, omezování x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx nebo přijatá Xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx.

6.&xxxx;&xxxx;&xxxx;XXXXX

(242)

Xxxxxx xxxxxxxx, xx Xxxxxxxx xxxxxxxxxxx provedlo xxxx xxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxx xx.&xxxx;108 xxxx.&xxxx;3 XXXX. Komise xxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx, xx podpora na xxxxxxxxxxxxxxxxx xx slučitelná x&xxxx;xxxxxxxx xxxxx v souladu x&xxxx;xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 písm. c) XXXX,

XXXXXXX TOTO XXXXXXXXXX:

Xxxxxx&xxxx;1

Xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx xxxxxx Complexul Xxxxxxxxx Xxxxxxx X.X. (xxxx jen „XX Xxxxxxx“), xxxxxx Rumunsko xxxxxxxx provedlo v podobě xxxxxx, xxxxxx xxxxxx xx půjčku, xxxxxxxxxx xxxxxxx a přeměny xxxxxx xx xxxxx v celkové xxxx 2 658,1 milionu EUR, xx xxxxxxxxxx s vnitřním xxxxx xx xxxxxx xx.&xxxx;107 xxxx.&xxxx;3 xxxx.&xxxx;x) Xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx Xxxxxxxx xxxx, xxxxx xxxxx splněny xxxxxxxx stanovené x&xxxx;xxxxxx&xxxx;2.

Xxxxxx&xxxx;2

1.&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xx xxxx xxxxxxxx, xx xxxxxx XX Oltenia v rámci xxxxxxxx plánů uvedených x&xxxx;xxxxxxxxxxx xxxxx restrukturalizace, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxx období xxxxxxxxxxxxxxxxx, plně provede xxxxxxxx xxxxxxxx v plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxx i související xxxxxxxx xxxxxxxxx narušení xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxxxxxx:

x)

xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx rezerv x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx kapacit xxxx lety 2023 x&xxxx;2026, aniž by xxx bylo dotčeno xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx plánu pro xxxxxxx a odolnost Xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx; kapacity, xxxxx Xxxxxxxx xxxxxxx vyřadí x&xxxx;xxxxxxx, musí být xxxxxx xxxx kapacity xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx národního xxxxx xxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx;

x)

xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx;

x)

xxxxxxxx xxxxxxxxx emisí XX2 xxxxx s investicemi xx snížení xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxxx;

x)

xxxxxxx základního xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx základního xxxxxxxx;

x)

xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xx spoluinvestory;

f)

podpis finančních xxxxx x&xxxx;xxxxxxx;

x)

xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Xxxxxxx;

x)

xxxxxxxxx xxxxxxxx dceřiné xxxxxxxxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx, xxxxx bude xxxxxxxx ze xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx energetických xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx aktiv xxxxxxx XX Oltenia, jež xxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xx xxxx nebo xxxxxxxxxxx zdroje, x&xxxx;xxxxx xx xxxx xxxxxxxxxx.

2.&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xx xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2026 xxxxxxx alespoň 20 % xxxxx akciového xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx XX Xxxxxxx.

3.&xxxx;&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xx xxxx Xxxxxx xxxxxxxxxx pravidelné zprávy x&xxxx;xxxxxxxxx plánu xxxxxxxxxxxxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxx xxxx xxxxxx od xxxx xxxxxxx tohoto xxxxxxxxxx xx xx xxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2026. Xxxx zprávy xx xxxx xxxxxx xxxxxxxxx data skutečného xxxxxxxxx finančních xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx státem x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx příjemce, splnění xxxxxxxx stanovených v tomto xxxxxxxxxx, xxxxxxxx xxxxxxxx xx finančních xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx, xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxx Xxxxxxxxx xxxx případně xxxxxxxxx.

Článek 3

Do dvou xxxxxx xxx xxx oznámení xxxxxx rozhodnutí informuje Xxxxxxxx Xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx souladu x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxx.

Xxxxxx&xxxx;4

Xxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxx Xxxxxxxx.

X&xxxx;Xxxxxxx dne 26.&xxxx;xxxxx 2022.

Xx Komisi

Margrethe XXXXXXXX

xxxxxx Xxxxxx


(1)&xxxx;&xxxx;Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;94, 19.3. 2021, x.&xxxx;10.

(2)&xxxx;&xxxx;Xxxx výměny xxxxxxxx xxx 29. června 2020, kdy Xxxxxxxx předem oznámilo xxxxx xxxxx restrukturalizace, x&xxxx;xx xx oznámení xxxxxxxxxx xxxxxx x-xxxxx, xxxxxxxxx xxxxxxx během xxxxx- x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxx a předběžnou xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xx xxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(3)&xxxx;&xxxx;Xxx xxxxxxxx xxx xxxxx 1.

(4)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx x.&xxxx;1 x&xxxx;xxxxxxx xxxxxx v Evropském xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;17, 6.10.1958, s. 385/58).

(5)  Dopisem ze xxx 29. prosince 2021.

(6)  Fond Fondul Xxxxxxxxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxx x.&xxxx;247 ze xxx 22.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2005 jako xxxxxxxxxx pro xxxxx, xxxxxxx xxxxxxx byl xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx vyvlastněn, x&xxxx;xxxxxxxx xx xxx byly xxxxxxx akcie xxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx. Xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx hlasovacích xxxx xxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxxxx ke xxx 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 xx xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx (40,58&xxxx;%) xxxx xxxxxxxx osoby (21,84&xxxx;%), xxxxx Xxxx of Xxx York Mellon (18,2&xxxx;%), xxxxxxxxxx institucionální xxxxxxxxx (15,76&xxxx;%) nebo xxxxxxxx xxxxx (3,51&xxxx;%) x&xxxx;xxxxxxxxxxxx veřejných financí (0,11&xxxx;%).

(7)&xxxx;&xxxx;Xxxxx od xxxxxxxxx XXXXXXXXXX XXXXXXXX XX XXXXXXXXXX x&xxxx;xxxxxxxxx xx xxxxxx xxxx://xxxxxxxxxx.xxxxx.xx:8077/xxxxx-xxxxxx/#/xxxxx/xxxxxx/xxxxx-xxxxx

(8)&xxxx;&xxxx;xxxxx://xx.xxxxxx.xx/xxxxxxxx/xxxxxxxxxxx/xxxx/xxx00010/xxxxxxx/xxxxx?xxxx=xx

(9)&xxxx;&xxxx;Xxxx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxx xxxx Gorj je xxxxxxxxxx externími konzultanty xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx. Xxxx Xxxx je xxxxxxx ovlivněna xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx XX Xxxxxxx (x&xxxx;xxxxxx xxxxxxx).

(10)&xxxx;&xxxx;Xxxxxx xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx fosilní xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx s obsahem xxxx xxxxx 60 xx 70 procent. Xxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxx xxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxxxxxx hospodářských xxxxxxxx (NACE) xxxxx xxxx, xxxxxxxxx xxxx XXXX 0510 (uhlí) x&xxxx;0520 (xxxxxx).

(11)&xxxx;&xxxx;X&xxxx;xxxxxx xxxxx xx březen 2021: Xxxxxx Xxxxxxxxxxx Națională xx Xxxxxxxxxxxx xx Xxxxxxxx Xxxxxxxx, 2021&xxxx;1xx xxxxxxx, xxxxx://xxx.xxxx.xx/xx/xxxxx/xxxxxxxxxx/2021-1xx-xxxxxxx-xxxxxxxxxx

(12)&xxxx;&xxxx;„Xxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx CE Xxxxxxx xx ceny související x&xxxx;xxxxxxxxxx xxxxx, xxxxxxxxxxxx xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxx xxx bilaterální smlouvy xxx xxxxxx let 2019–2030“ xxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx XXXXX v roce 2020, x&xxxx;xx xx xxxxxx xxxxxxxxxxxx energetiky.

(13)  OPCOM xx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx trhu x&xxxx;xxxxxx a elektrickou xxxxxxx, xxxxx řídí a spravuje xxxx xxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx energií, xxxx xxxxxxxxx mezidenní xxx, xxxxxxxxxxx xxx, organizovaný xxxxx xxx xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx (XXXX-XX) x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx (XXXXXX), xxxxxxxxxxx xxx.

(*1)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxx.

(14)&xxxx;&xxxx;Xxx zpráva Xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxx „Dopad xxxxxxxx XXXXX-19 xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx“: xxxxx://xxx.xxx.xxx/xxxxxxx/xxxxx-19-xxxxxx-xx-xxxxxxxxxxx

(15)&xxxx;&xxxx;Xxxxxx xxxx xxx rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx v poznámce xxx xxxxx 17 xxxxx xx xxx 29.&xxxx;xxxxx&xxxx;2020 1&xxxx;XXX = 0,20904&xxxx;XXX.

(16)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 ze 7&xxxx;XXX xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2017 xx 20&xxxx;XXX xx povolenku v roce 2018 x&xxxx;xx xxxx xxx 27&xxxx;XXX xx povolenku x&xxxx;xxxx&xxxx;2019.

(17)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx Komise xx xxx&xxxx;24.&xxxx;xxxxx&xxxx;2020 X(2020) 1068 xxxxx ve xxxx XX.56250 (2020/X) – Xxxxxxxx – Xxxxxxx xx xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxx Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx Xxxxxxx XX (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;112, 3.4.2020, s. 1) (xxxx xxx „xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx na xxxxxxxx“).

(18)&xxxx;&xxxx;Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;249, 31.7.2014, x.&xxxx;1.

(19)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx a Rady 2003/87/XX xx xxx 13.&xxxx;xxxxx&xxxx;2003 x&xxxx;xxxxxxxxx systému xxx xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx xx xxxxx skleníkových xxxxx x&xxxx;Xxxx a o změně směrnice Xxxx 96/61/XX (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;275, 25.10.2003, x.&xxxx;32) (xxxx xxx „xxxxxxxx 2003/87/XX“).

(20)&xxxx;&xxxx;xxxxx://xxxxxxxxxxxxxxxx.xxx/xxxxxxxxx/xxxxxx

(21)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxxxx xxxx xx zvláštní xxxxxx xxxxxxx financování xx podporu Xxxxxxxxx, Xxxxx, Xxxxxxxx, Xxxxxxxxxx, Xxxxxxxx, Xxxxx, Xxxxxxxx, Xxxxxx, Xxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxx xxxxxxxx ke xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, x&xxxx;xx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx. Xxx xxxxxx xxxxxxxx 2003/87/XX.

(22)&xxxx;&xxxx;Xxxxxx kurz xxxxxxx xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx činí 1 XXX = 0,2020&xxxx;XXX, x&xxxx;xx ke xxx 21.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021.

(23)&xxxx;&xxxx;45. xxx odůvodnění xxxxxxxxxx o zahájení řízení.

(24)  47. xx 49. xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx o zahájení xxxxxx.

(25)&xxxx;&xxxx;53. xxx odůvodnění xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx řízení.

(26)  50. xxx odůvodnění xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(27)&xxxx;&xxxx;52. xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(28)&xxxx;&xxxx;56. až 60. xxx odůvodnění rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(29)&xxxx;&xxxx;63. bod xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx o zahájení xxxxxx.

(30)&xxxx;&xxxx;64. xxx odůvodnění xxxxxxxxxx o zahájení xxxxxx.

(31)&xxxx;&xxxx;65. xxx xxxxxxxxxx rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(32)&xxxx;&xxxx;66. xxx xxxxxxxxxx rozhodnutí x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(33)&xxxx;&xxxx;Xxxx EEB xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx xxx 15.&xxxx;xxxxx&xxxx;2021.

(34)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx Xxxxxxxxx Xxxxxxx x&xxxx;XxxxxxXxxxx xxxxxxxxxx své xxxxxxxxxx dne 15. dubna 2021.

(35)  Organizace Xxxxxxxxxx předložila xxx xxxxxxxxxx xxx 19.&xxxx;xxxxx&xxxx;2021.

(36)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxx (EU) 2015/1589 xx xxx 13.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2015, xxxxxx se xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx k článku 108 Xxxxxxx o fungování Xxxxxxxx xxxx (Xx xxxx. X&xxxx;248, 24.9.2015, x.&xxxx;9).

(37)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxxxxxxxx parlamentu x&xxxx;Xxxx 2010/75/XX ze xxx 24.&xxxx;xxxxxxxxx&xxxx;2010 x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxx (xxxxxxxxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxxx) (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;334, 17.12.2010, x.&xxxx;17).

(38)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx Xxxxxx – Xxxxxx pro xxxxxx xxxxxxx v oblasti xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx na xxxxxx 2014–2020 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;200, 28.6.2014, x.&xxxx;1).

(39)&xxxx;&xxxx;Xxxx xx xxxx xxxxxxx (xx)xxxxxxx xxxxxx referenčního dokumentu x&xxxx;XXX (XXXX) xxx xxxxx spalovací zařízení xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxx xxxxxxx. Jak xxxxx xxxx EEB, xxxxxxxx xxxxx xxxxxxx xxxxxx omezené xxxxxxx xxxxxxxx se xxxxxx XXx.

(40)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxxxxxx dvora xx xxx 22. září 2020, Xxxxxxxx x. Xxxxxx, X-594/18 P, XX:X:2020:742, xxxx&xxxx;20, 44–45, 100 x&xxxx;119.

(41)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx předložené Xxxxxxxxx xxx 8.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2021.

(42)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxx rozhodnutí Xxxx xx dne 3.&xxxx;xxxxxxxxx&xxxx;2021 x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx xxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx Xxxxxxxx (xxxxx xxxxxxxxxxxx).

(43)&xxxx;&xxxx;Xxx 24.&xxxx;xxxxx&xxxx;2022 Xxxxxxxx znovu xxxxxxxxx xxxxxxx týkající xx xxxxxxxxx plánu xxx xxxxxxx a odolnost, xxxxx xxx o vyřazení xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx energii xxxxxxxxxx xx xxxx x&xxxx;xxxxxxx (xxxxxx a černé xxxx), x&xxxx;xxxxxxxxxx, že xxxxxxxxx xxxxxxxx, jakož x&xxxx;xxxxxxxx postupného xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxx, xxxxx xxxxxxxx xxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxx, xxxxx xxxx dokončen xx druhém xxxxxxxxx xxxx&xxxx;2022, xxx xx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxx.

(44)&xxxx;&xxxx;Xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx x.&xxxx;780/2006 x&xxxx;xxxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx.

(45)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx xx skládá x: x) xxxxxx x&xxxx;xxxxxx 2&xxxx;% xxxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxx xxx 2021–2030 x&xxxx;xxxxx xxxxxxx EU xxx xxxxxxxxxxx s emisemi (XX XXX) x&xxxx;xx) xxxxxxx xxxxxxxxx xx vybraných xxxxxxxxx xxxxx (Xxxxx xxxxxxxxx, Xxxxxxxxxx, Xxxxx, Xxxxxxxx x&xxxx;Xxxxxxxxx).

(46)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx […].

(47)  Sdílené xxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx […].

(48)&xxxx;&xxxx;[…] xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx XXXX xxx 9.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021. […] xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx podmínky xxxxxxxx xx financování xxxx fotovoltaických xxxxx xxx 10.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021.

(*2)&xxxx;&xxxx;Xxxxxx restrukturalizace xxxxxxxx xxxxxx xx xxxx&xxxx;2021 do xxxx&xxxx;2026. Xxxxx xxxxxxxx se xxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx (xxxx&xxxx;2027 x&xxxx;2028) jsou x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxx ilustraci.

(49)  […].

(50)  Rozsudek Xxxxxxxx xxxxx xx xxx 20.&xxxx;xxxx&xxxx;2017, Komise x. Xxxxxxx Košice, X-300/16 X, EU:C:2017:706, bod 59; xxxxxxxx Xxxxxxxx xxxxx xx xxx 5.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2012, Xxxxxx x. XXX, X-124/10 P, XX:X:2012:318, xxxx 78, 79 a 103.

(51)  Rozsudek Xxxxxxxx xxxxx xx xxx 11.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;1996, XXXX x&xxxx;xxxxx, X-39/94, XX:X:1996:285, bod 60; rozsudek Soudního xxxxx xx xxx 29.&xxxx;xxxxx&xxxx;1999, Xxxxxxxxx x. Xxxxxx, X-342/96, XX:X:1999:210, xxx 41.

(52)  Rozsudek Xxxxxxxx xxxxx ze xxx 4.&xxxx;xxxxxx&xxxx;2015, Xxxxxx x. XXX, X-15/14 P, XXXX:XX:X:2015:362, xxx&xxxx;60.

(53)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxxxxxx xxxxx xx xxx 22.&xxxx;xxxx&xxxx;2020, Xxxxxxxx x. Xxxxxx, X-594/18 X, XXXX:XX:X:2020:742, body 18 xx 20.

(54)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Soudního xxxxx xx xxx&xxxx;22.&xxxx;xxxx&xxxx;2020, Xxxxxxxx x. Xxxxxx, X-594/18 X, ECLI:EU:C:2020:742, xxx&xxxx;19.

(55)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx Komise – Xxxxxx xxx xxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx xx xxxxxx 2014–2020, bod 16, xxxxx stanoví, xx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx energetiky x&xxxx;xxxxxxxxx prostředí xxxxx xxxxxxxxxx podnikům v obtížích, xxx xx pro xxxxx těchto pokynů xxxxxxxx xxxxxx Společenství xxx státní xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx.

(56)&xxxx;&xxxx;40. xxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(57)&xxxx;&xxxx;17. x&xxxx;33.&xxxx;xxx odůvodnění xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxx xx xxxxxxxx.

(58)&xxxx;&xxxx;Xxx xx.&xxxx;2 xxxx.&xxxx;x) xxxxxxxx Komise 2006/111/XX xx dne 16. listopadu 2006 x&xxxx;xxxxxxxxxxxx finančních xxxxxx xxxx členskými xxxxx x&xxxx;xxxxxxxxx xxxxxxx x&xxxx;x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx uvnitř xxxxxxxxxxxx xxxxxxx (Úř. věst. L 318, 17.11.2006, x.&xxxx;17).

(59)&xxxx;&xxxx;41. xxx odůvodnění xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx.

(60)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxx Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x&xxxx;Xxxx (XX) 2019/943 xx xxx 5. června 2019 x&xxxx;xxxxxxxx xxxx x&xxxx;xxxxxxxxxx (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;158, 14.6.2019, x.&xxxx;54).

(61)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx, 59.&xxxx;xxx xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx pod xxxxx 17.

(62)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxx xxxxxx, 59. bod odůvodnění x&xxxx;xxxxxxxx xxx čarou 17.

Xxx&xxxx;38 xxxx. x) x&xxxx;xxxx 54 x&xxxx;58 xxxxxx pro xxxxxxx xx záchranu a restrukturalizaci.

(63)  To xxxxxxxx xxxxxx xxxxx xx xxxx 241&xxxx;xxxxxxx&xxxx;XXX xx xxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx CO2 xxx xxx&xxxx;2020, xxxxx xxx xxx xxxxxxxxx, x&xxxx;xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(64)&xxxx;&xxxx;Xxx xxxxxxxxxx Komise xx xxx 20.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2021 v SA.100199 (2021/X) – Xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxx Xxxxxxxx (1.&xxxx;xxxxx&xxxx;2022 – 31.&xxxx;xxxxxxxx&xxxx;2027), dosud xxxxxxxxxxxx.

(65)&xxxx;&xxxx;Xxxxxxx Xxxxxx – Xxxxxxx xxxxx pro opatření xxxxxx xxxxxxx na xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxx šíření xxxxxxxxxxxx xxxxxx XXXXX-19 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;91X, 20.3.2020, s. 1), xx xxxxx sdělení Xxxxxx X(2020) 2215 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;112X, 4.4.2020, x.&xxxx;1), X(2020) 3156 (Úř. věst. C 164, 13.5.2020, x.&xxxx;3), X(2020) 4509 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;218, 2.7.2020, x.&xxxx;3), X(2020) 7127 (Úř. věst. C 340I, 13.10.2020, x.&xxxx;1), X(2021) 564 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;34, 1.2.2021, x.&xxxx;6) x&xxxx;X(2021) 8442 (Xx.&xxxx;xxxx.&xxxx;X&xxxx;473, 24.11.2021, x.&xxxx;1), xxxx&xxxx;3 x&xxxx;14x.

(66)&xxxx;&xxxx;Xxx&xxxx;38 xxxx.&xxxx;x) xxxxxx xxx xxxxxxx xx záchranu x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(67)&xxxx;&xxxx;Xxxx 70 a 71 xxxxxx xxx podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(68)&xxxx;&xxxx;Xxx&xxxx;72 xxxx.&xxxx;x) xxxxxx pro podporu xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.

(69)&xxxx;&xxxx;Xxx&xxxx;122 xxxxxx pro xxxxxxx xx xxxxxxxx x&xxxx;xxxxxxxxxxxxxxxxx.