Animace načítání

Stránka se připravuje...


Věstník MŽP ČR, částka 8/2017

Výzva č. 14/2017

k předkládání žádostí o poskytnutí podpory

v rámci Národního programu Životní prostředí

Ministerstvo životního prostředí (dále jen „MŽP“) vyhlašuje prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Fond“) Výzvu pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Výzva“) dle podmínek Národního programu Životní prostředí (dále jen „Program“).

Číslo Výzvy

14/2017

Prioritní oblast

5. Životní prostředí ve městech a obcích

Podoblast

5. 2 Udržitelná městská doprava a mobilita

Podporované aktivity

5. 2. A - Podpora alternativních způsobů dopravy - Bikesharing

Cíle Výzvy

Cílem Výzvy je zvýšení využívání cyklistické dopravy doprovázené snížením znečištění ovzduší ve městech pomocí zavádění komplexních systémů sdílení jízdních kol.

Oprávnění příjemci podpory

Statutární města, dopravní podniky a příspěvkové organizace vlastněné statutárním městem minimálně z 50 %, a právnické osoby definované ve čl. 3 Výzvy.

Termíny Výzvy

Projektové Žádosti je možné podat v období od 19.9.2017 do 31.1.2018

Období realizace

Podpořené projekty budou realizovány nejpozději do 20.12.2020

Výše podpory

Minimální výše podpory na jeden projekt činí 250 tis. Kč.

Maximální výše podpory na jeden projekt činí 5 mil. Kč.

Maximální výše podpory na jeden projekt činí 85 % z celkových způsobilých výdajů.

Alokace

20 mil. Kč

1. Popis podporovaných aktivit

Předmětem podpory jsou komplexní projekty v souladu s podporovanou aktivitou Programu:

Zavádění a rozšiřování systému sdílení jízdních kol (bikesharing) určených k jejich sezónnímu společnému sdílení na území statutárních měst ČR, a v odůvodněných případech rovněž v přilehlých obcích, skrze podporu nákupu nových jízdních kol, pořízení a instalace stojanů pro parkování jízdních kol, které budou součástí systému bikesharingu na území vybraného města.

Oblast možných podporovaných aktivit zahrnuje:

  • realizaci projektové přípravy;
  • nákup nových jízdních kol včetně potřebného příslušenství;
  • stavební práce spojené s instalací stojanů;
  • pořízení a instalaci stojanů pro parkování jízdních kol.

Podporované aktivity nelze podpořit jednotlivě, ale musí být součástí komplexního projektu zavádění a rozšiřování systému sdílení jízdních kol.

2. Cíl Výzvy

Hlavním cílem Výzvy je zvýšení využívání cyklistické dopravy doprovázené snížením znečištění ovzduší ve městech pomocí zavádění komplexních systémů sdílení jízdních kol.

Dále Výzva cílí na:

  • zvýšení podílu cyklistické dopravy na přepravních výkonech města;
  • zvýšení provázanosti jednotlivých dopravních módů;
  • zvýšení kapacity stojanů ve městě v rámci služby bikesharingu;
  • zvýšení kapacity stojanů ve městě nad rámec služby bikesharingu z důvodu začlenění ostatních cyklistů nad rámec bikesharingového systému;
  • snížení emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek ve městě.

3. Oprávnění příjemci podpory

O finanční podporu z prostředků Fondu mohou žádat následující subjekty:

  • statutární města;
  • dopravní podniky a příspěvkové organizace vlastněné městem minimálně z 50 %;
  • právnické osoby, s výjimkou organizačních složek státu a politických stran a hnutí dle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, v aktuálním znění, které oprávněným příjemcem nejsou.

4. Forma a výše podpory

Podpora je poskytována formou dotace z prostředků Fondu na základě Směrnice MZP č. 4/2015, v souladu s Národním programem Životní prostředí, v souladu s touto Výzvou a dále za podmínek stanovených v Rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí finančních prostředků (dále jen „Rozhodnutí“) a ve Smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Smlouva“).

Minimální výše podpory na jeden projekt činí 250 tis. Kč.

Maximální výše podpory na jeden projekt činí 5 mil. Kč.

Celková výše podpory na jeden projekt je omezena na 85 % z celkových způsobilých výdajů.

V případě naplnění definičních znaků veřejné podpory bude v rámci této Výzvy poskytována podpora v režimu pravidel pro veřejnou podporu, jejíž podmínky upravuje Směrnice MŽP č. 4/2015.

5. Termíny Výzvy

Termín pro předkládání Žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Žádost“) v rámci této Výzvy: Žadatelé předloží vyplněné projektové Žádosti v následujících termínech:

  • Zahájení příjmu projektových Žádostí: 19.9.2017
  • Ukončení příjmu projektových Žádostí: 31.1.2018 ve 14 hodin.

Žádosti doručené po tomto termínu nebudou přijaty k dalšímu zpracování.

6. Alokace prostředků pro Výzvu

Pro Výzvu je alokováno celkem 20 mil. Kč.

7. Období realizace

Podpořené projekty budou realizovány nejpozději do 20.12.2020.

8. Způsobilé výdaje

Jedná se o ty výdaje projektu, které zakládají nárok na čerpání podpory, tj. mohou být spolufinancovány v rámci této Výzvy z rozpočtu Fondu. Výdaje musí být skutečně, účelně, efektivně, oprávněně a nezbytně vynaložené a musí být vzniklé a uhrazené v období realizace projektu (tj. po zahájení projektu a před dokončením projektu), nejdříve však po dni akceptace Žádosti o poskytnutí dotace, s výjimkou výdajů na projektovou přípravu, které mohou být uznány jako způsobilé, pokud vznikly a byly uhrazeny nejdříve po vyhlášení této Výzvy. Výdaje musí zároveň vyhovovat pravidlům pro způsobilost výdajů podle relevantního typu veřejné podpory.

Daň z přidané hodnoty (DPH) může být způsobilým výdajem, pouze pokud příjemce plnění nemá nárok na odpočet daně na vstupu.

Způsobilé výdaje jsou:

a) projektová příprava do výše max. 10 % z celkových způsobilých výdajů;

b) nákup nových jízdních kol v hodnotě maximálně 20 tisíc Kč/jízdní kolo včetně povinného příslušenství;

c) stavební práce, včetně dopravy a dalších činností spojených s instalací stojanů;

d) pořízení stojanů na jízdní kola;

e) výdaje na publicitu dle čl. 14. 5 této Výzvy do výše max. 5 % z celkových způsobilých výdajů.

Pokud je žadatelem statutární město, jeho dopravní podnik nebo jiná příspěvková organizace vlastněná statutárním městem minimálně z 50 %, lze mezi způsobilé výdaje zahrnout také nákup služeb souvisejících s implementací a zprovozněním bikesharingu, a to na položky uvedené výše pod písm. a) až e); pro ostatní typy žadatelů tato výjimka neplatí.

9. Místo realizace projektu

Podpořeny budou projekty realizované na území statutárních měst ČR a v odůvodněných případech rovněž v přilehlých obcích.

10. Způsob podání Žádosti

Žádosti budou přijímány průběžně prvním dnem zahájení příjmu Žádostí do ukončení příjmu Žádostí dle čl. 5 této Výzvy. Žádost bude zpracovaná v českém jazyce v předepsaném formátu a předpokládaný rozpočet bude uveden v Kč.

Žádosti je nutné doručit prostřednictvím doručovatelských služeb nebo osobně do podatelny Fondu v uzavřených obálkách s označením:

Název žadatele

Adresa žadatele

IČO žadatele

Žádost o poskytnutí podpory z NPŽP podoblast podpory 5. 2. A - Podpora alternativních způsobů dopravy

Státní fond životního prostředí ČR

Odbor realizace Národních programů

Olbrachtova 2006/9

140 00 Praha 4

Žádosti mohou být předkládány také prostřednictvím datových zpráv (ID datové schránky: favab6q), přičemž datová zpráva musí být označena jako Žádost z NPŽP 5.2.A - Výzva č. 14/2017 a musí být opatřena platným elektronickým podpisem statutárního zástupce, respektive osoby jej zastupující.

Příjem Žádostí končí 31.1.2018 ve 14 hodin. Rozhoduje datum doručení na Fond, nikoliv datum předání poštovní přepravě. Později nebo jiným způsobem doručené žádosti nebudou přijaty do dalšího administrativního procesu.

Žádosti se předkládají v jednom vyhotovení ve formě originálu včetně příloh a zároveň elektronicky na nosiči CD. Elektronická verze Žádosti musí být zpracována v obvyklých formátech (Microsoft Word, Excel, PDF, případně Open Office).

11. Administrace Žádostí

Výzva je vyhlášena jako jednokolová soutěžní. Žádosti předložené Fondu podléhají kontrole úplnosti, formální správnosti a přijatelnosti. Je-li Žádost formálně úplná a je posouzena jako přijatelná z hlediska splnění podmínek Výzvy, je akceptována a následně předložena MZP k vypracování odborného posudku ve smyslu §4 odst. 3 zákona ČNR č. 388/1991 Sb., resp. čl. 4 odst. 2 Směrnice MŽP č. 4/2015 a postoupena do procesu hodnocení Fondem dle výběrových kritérií (viz čl. 13 této Výzvy). V případě potřeby může Fond požádat MŽP o součinnost při hodnocení Žádostí.

Administrace Žádostí, které nebudou v souladu s podmínkami Programu a Výzvy, bude ukončena.

Žádosti, které splní podmínky Programu a Výzvy, získají dostatečný počet bodů v rámci hodnocení a budou kryty disponibilní alokací Výzvy, budou následně předloženy k projednání Radě Fondu a k vydání Rozhodnutí.

12. Sledované indikátory

12.1 Indikátory výstupu

Plnění níže uvedených indikátorů je pro žadatele, resp. příjemce podpory závazné. V případě nenaplnění povinných indikátorů dojde ke krácení podpory.

Název indikátoru

Měrná jednotka

Počet využitelných jízdních kol ve městě v rámci projektu

ks

Počet využitelných míst ve stojanech ve městě v rámci projektu1

ks

12.2 Indikátory výsledku

Plnění následujících indikátorů je pro žadatele, resp. příjemce podpory nezávazné. Žadatel je povinen do 30.11.2021 předložit data vázaná za sledované indikátory v rámci ZVA, a to za ucelené období tří měsíců vybraných z rozmezí květen až říjen.

Název indikátoru

Měrná jednotka

Zvýšení podílu cyklistické dopravy na přepravních výkonech obce

%

Obrat jízdních kol pořízených v rámci projektu1

Počet průměrných výpůjček / jízdní kolo / měsíc

Počet přeprav/výpůjček v rámci projektu1

ks

Průměrně ujetá vzdálenost na jízdním kole pořízeném v rámci projektu1

km / jízdní kolo / měsíc

13 Kritéria pro hodnocení Žádostí

13.1 Výběrová kritéria

Žádosti budou po kontrole formální úplnosti a přijatelnosti předloženy MZP ke zpracování odborného posudku a dále budou hodnoceny Fondem na základě:

Hodnotící kritéria (maximální počet bodů)

Počet bodů

1. Schopnost a připravenost žadatele projekt realizovat

4

1.1 Zhodnocení znalostí žadatele v oblasti bikesharingu a organizačního zajištění projektu

* Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0-4*

Hodnotí se, zda:

  • organizační zajištění projektu zabezpečuje veškeré důležité oblasti jeho realizace (koordinace, odbornost, finanční řízení, PR a komunikace apod.),
  • odpovědnosti jednotlivých členů týmu jsou jasně vymezeny (publicita, vyúčtování, výběrová řízení), a to včetně externistů, v jejichž případě je důvod a způsob zapojení jasně popsán ve smyslu odbornosti, know-how či náplně práce v projektu.

2. Význam (relevance) projektu a uživatelská vstřícnost projektu

30

2.1 Potenciální významnost projektu při naplňování cílů Výzvy

*Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0 - 10*

Hodnotí se, zda projekt přispívá k naplňování jednotlivých cílů Výzvy v následujících oblastech:

  • podíl cyklistické dopravy na přepravních výkonech města,
  • provázanost jednotlivých dopravních módů,
  • kapacita stojanů ve městě v rámci služby projektu,
  • kapacita stojanů ve městě nad rámec služby bikesharingu z důvodu začlenění ostatních cyklistů nad rámec bikesharingového systému,
  • snížení emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek ve městě.

2.2 Způsobilost projektu naplňovat cíle příslušné strategie (místní/regionální/sektorové)

*Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0-4*

Kritérium sleduje, zda žadatel ve vztahu k projektu vychází z relevantních strategií (např. SPŽP, NPSE, Cyklostrategie 2020, SUMP atd.) a jejich obsahu:

  • projekt vychází z relevantních strategií na místní, krajské, národní či nadnárodní úrovni,
  • vazba mezi projektem a příslušnou strategií/opatřením je popsána tak, že je zřejmý jasný příspěvek projektu k naplňování strategie.

2.3 Zdůvodnění projektu a cílové skupiny, reálnost dosažení plánovaných aktivit

* Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0-8*

Kritérium hodnotí, zda:

  • je projekt zdůvodněn (podrobný popis výchozí situace vč. popisu situace, kterou by projekt měl pomoci řešit a přispět tak k dosažení cílů projektu),
  • projekt má popsanou cílovou skupinu (vymezení cílové skupiny, odhad možných uživatelů),
  • je dosažení plánovaných aktivit ve stanoveném termínu reálné,
  • je míra pokrytí služby v rámci měst dostatečná.

2.4 Inovativnost

* Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 3 body, za každé částečně splněné kritérium 2 bod.

0-6*

Kritérium hodnotí, zda:

  • projekt umožní plánování tras v návaznosti na další druhy dopravy (MHD, příměstské spoje),
  • projekt motivuje uživatele skrze dostupnost dat o jednotlivých jízdách i celkovém souhrnu jízd (statistiky - počet jízd, počet km, přepočet na uspořené emise).

2.5 Uživatelská vstřícnost

* Za úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za částečně splněné kritérium 1 bod.

0 - 2*

Kritérium hodnotí, zda:

  • je projekt uživatelsky přívětivý (jednoduchý systém registrace a přihlášení, možnost jednorázové hotové platby, flexibilita výpůjček, uživatelský komfort během jízdy, dbá na co největší bezpečnost uživatele apod.)

3.Koncept a ucelenost projektu, rizika a dlouhodobá udržitelnost projektu

12

3.1 Řízení rizik v rámci projektu

* Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 1 bod.

0 - 2*

Při hodnocení rizik projektu je třeba dbát na jasné vymezení potenciálních rizik projektu, ty totiž neznamenají větší rizikovost projektu, naopak znamenají větší šanci na jejich eliminaci. Hodnoceno bude zejména to, zda:

  • jsou popsána rizika v možných oblastech (finanční, řízení projektu, nastavení smluvních vztahů, atd.) a fázích realizace projektu, kde je to relevantní,
  • jsou akceptovatelným způsobem posouzena rizika z hlediska pravděpodobnosti a závažnosti a jsou navržena opatření k minimalizaci rizika.

3.2 Udržitelnost projektu

* Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0-10*

Kritérium se soustředí na hodnocení udržitelnosti projektu.

Bude hodnoceno, zda:

  • způsoby udržení projektu jsou adekvátní a realistické příliš se nespoléhají na proměnlivé vnější prostředí (např. politickou situaci, dotace aj.),
  • žadatel v rámci udržitelnosti usiluje o diverzifikaci zdrojů financování (zvýšení atraktivity a kapacity služeb, propagace služeb aj.),
  • žadatel má pro svou budoucí činnost v rámci projektu dostatečně zajištěnou spolupráci s dalšími strategickými partnery/městem apod.,
  • další provoz a investice do projektu není nadměrně zatěžující, jsou rámcově vyčísleny náklady na další provozování a je jasné, z čeho budou financovány,
  • bude žadatel předcházet krádežím, a jak bude probíhat údržba jízdních kol a stojanů pořízených v rámci projektu.

4. Rozpočet

14

4.1 Zhodnocení položek rozpočtu z pohledu jejich nezbytnosti a přiměřenosti výdajů

*Za každé úplně splněné kritérium obdrží projekt 2 body, za každé částečně splněné kritérium 1 bod.

0-14*

Kritérium se zaměřuje na správnost struktury rozpočtu, jeho přehlednost a přiměřené nastavení objemů položek

  • v rozpočtu jsou vyplněny všechny požadované listy,
  • jeho položky jsou srozumitelně formulované a zařazené do správných kapitol rozpočtu,
  • rozpočet vychází z plánovaných aktivit - jsou identifikovatelné,
  • z porovnání rozpočtu a rámcového popisu aktivit je jasné, že kvantifikace položek je úměrná náročnosti realizace aktivit,
  • rozpočet jako celek je nastaven hospodárně s ohledem na deklarované výstupy,
  • jednotkové ceny jsou uvedeny v relevantním formátu,
  • ceny odpovídají cenám obvyklým.

Celkem

60

Proces hodnocení žádostí v rámci podporované aktivity je zjišťován minimálně dvěma hodnotiteli Fondu dle výše uvedených hodnotících kritérií. Žádosti, které získají minimálně 30 bodů, budou seřazeny dle dosažené výše bodového ohodnocení, a to až do výše alokace. Žádosti, které nesplní minimální počet bodů, nebudou podpořeny. Pokud se výsledek obou hodnotitelů liší o více než 10 bodů, bude provedeno nové třetí, konečné (arbitrážní) hodnocení projektu, které provede třetí hodnotitel (hodnotitel Fondu). Žádosti budou seřazeny dle průměrné výše bodového hodnocení, respektive dle bodového hodnocení arbitra, od nejvyššího počtu po nejnižší.

14 Podmínky výzvy

14.1 Podmínky pro poskytnutí podpory

14.1.1 Žadatel - právnická osoba dle čl. 3, třetí odrážka, je povinen prokázat předchozí zkušenosti s provozováním systému bikesharingu. Podmínkou je úspěšná realizace minimálně jednoho bikesharingového projektu v ČR či zahraničí.

14.1.2 Žadatel je povinen předložit komplexní záměr zavádění a rozšiřování systému sdílení jízdních kol (bikesharing).

14.1.3 Jízdní kola, na které je žádána podpora, musí být vybavena povinným příslušenstvím dle přílohy č. 13 vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích doplněné o stojánek, košík, zvonek a blatníky.

14.1.4 Technické řešení stojanů pro parkování jízdních kol musí umožnit parkování všech základních druhů jízdných kol, v maximální možné míře omezit riziko poškození jízdního kola při parkování, umožnit zamčení rámu jízdního kola k pevné konstrukci lanovým nebo trubkovým zámkem, který je buď součástí stojanu nebo ve vlastnictví cyklisty nebo součástí bikesharingového kola.

14.1.5 Žadatel je povinen vybudovat minimálně 5 % pevně zabudovaných stojanů na jízdní kola dle normy ČSN 73 6056 ze všech stojanů pořízených v rámci bikesharingového projektu.

14.1.6 Žadatel je povinen do 30.11.2021 předložit data vázaná za sledované indikátory v rámci ZVA. U nezávazných indikátorů se jedná o data za ucelené období tří měsíců vybraných z rozmezí květen až říjen 2021.

14.1.7 Podpora je poskytována na základě Rozhodnutí a na základě řádně uzavřené Smlouvy.

14.1.8 Podklady ke Smlouvě dle čl. 14.3 bod b) musí být doloženy nejpozději do termínu uvedeného v Rozhodnutí (běžně ve lhůtě 12 měsíců od vydání Rozhodnutí).

14.1.9 Žadatel je povinen dodržet předepsaný způsob a termín podání Žádosti o poskytnutí podpory.

14.1.10 Žadatel je povinen při zadávacích řízeních pro výběr dodavatele služeb, stavebních prací či dodávek postupovat podle příslušného zákona o zadávání veřejných zakázek, v aktuálním znění. V zájmu zabezpečení řádné efektivity vynakládaných prostředků jsou Fondem stanoveny zvláštní požadavky na postup žadatele při výběru dodavatele, a to i nad rámec stanovený zákonem o veřejných zakázkách dle aktuálních pokynů pro zadávání veřejných zakázek, které jsou zveřejněny na www.sfzp.cz, sekce Národní program Životní prostředí - Dokumenty ke stažení - Pokyny pro zadávání veřejných zakázek. Specifické povinnosti relevantní pouze pro OPŽP 2014 - 2020 se na žadatele o poskytnutí podpory v rámci NPŽP nevztahují, např.: požadavky na označení výzvy k podání nabídky nebo oznámení výběrového řízení (popřípadě samostatné zadávací dokumentace) symbolem EU (vlajkou) spolu s odkazem na EU, odkazem na fond EU a odkazem na OPŽP, aj.

14.1.11 Žadatel je povinen dodržet limit pro požadovanou podporu na jeden předkládaný projekt.

14.1.12 Výši a strukturu financování předmětu podpory může Fond posoudit v rámci podání Žádosti a vyhodnocení bonity žadatele i ve spolupráci s dalšími poskytovateli finančních prostředků.

14.1.13 Veškeré výdaje projektu musí být podle zákona vedeny v účetnictví či daňové evidenci příjemce podpory (zákon č. 563/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Příjemce podpory je povinen všechny transakce související s projektem odděleně identifikovat od ostatních účetních transakcí s projektem nesouvisejících a je povinen vést analytickou evidenci s vazbou ke konkrétnímu projektu. Oprávněný žadatel musí být registrován v České republice.

14.1.14 Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen u relevantních aktivit zajistit udržitelnost projektu po dobu 5 let od uvedení systému sdílení kol do provozu.

14.1.15 Žadatel, resp. příjemce podpory, je povinen umožnit provedení kontroly realizovaných opatření na místě, včetně kontroly souvisejících dokumentů, osobami pověřenými Fondem, případně jiným příslušným kontrolním orgánem, a to do uplynutí lhůty 5 let od ukončení realizace projektu.

14.1.16 Jiné peněžní příjmy (dále jen „Příjmy“) účelově související se způsobilými výdaji, které se vyskytnou během realizace projektu a které s ním bezprostředně souvisejí, mohou být použity v rámci zajištění vlastních zdrojů, tedy ke kofinancování projektu. Příjmy je příjemce podpory povinen uvést ve formuláři Přehled čerpání (Příloha č. 4) tak, aby nejpozději při předložení závěrečné žádosti byly tyto Příjmy plně zohledněny.

14.1.17 Pokud poskytnutí podpory žadateli vylučuje nebo neumožňuje obecně závazný právní předpis, nelze podporu poskytnout.

14.1.18 Pokud příjemce podpory neplní smluvní podmínky, má Fond právo požadovat, aby ve lhůtě, kterou stanoví Fond, vrátil poskytnutou podporu či její část. Dle Smlouvy mají finanční prostředky poskytnuté Fondem charakter zálohy až do vyúčtování čerpaných prostředků provedeného fondem v rámci Závěrečného vyhodnocení akce (dále jen „ZVA“), které příjemci finanční prostředky definitivně přiznává.

14.1.19 V případě, že dojde v průběhu realizace opatření z prostředků Fondu do doby ZVA a definitivního přiznání podpory ke změně platnosti obecně platných právních předpisů nebo ke změně vlastnických vztahů, vyhrazuje si Fond právo přehodnotit přístup v jednotlivých případech, případně odstoupit od Smlouvy.

14.1.20 Na dotaci není právní nárok.

14.2 Čerpání podpory

14.2.1 Podpora je Fondem poskytována bezhotovostním převodem finančních prostředků v měně CZK na bankovní účet příjemce podpory uvedený ve Smlouvě.

14.2.2 Fond poskytne podporu pouze na úhradu způsobilých výdajů bezprostředně souvisejících s projektem. Výdaje musí být v souladu s pravidly této Výzvy a platné legislativy. Způsobilé výdaje jsou uvedeny v čl. 8 této Výzvy.

14.2.3 Podporu nelze poskytnout na projekty, které byly ukončeny před podáním Žádosti.

14.2.4 Podpora v rámci této Výzvy j e poskytována formou dotace.

14.2.5 Finanční prostředky uvolňuje Fond průběžně na základě předložených Žádostí o uvolnění finančních prostředků (Příloha č. 5) včetně příloh uvedených v čl. 13. 3. bod c). Žádosti o uvolnění finančních prostředků předkládá příjemce podpory společně s monitorovací zprávou (přesahuje-li doba realizace 6 měsíců) nebo průběžně za období 3 měsíců od zahájení realizace projektu. K žádosti o platbu může příjemce podpory předložit i neuhrazené faktury, jejich proplacení prokáže doložením relevantních dokumentů do 10 dnů od uvolnění finančních prostředků.

14.2.6 Fond je oprávněn uvolňovat pouze finanční prostředky na způsobilé výdaje.

14.3 Dokumenty předkládané žadatelem, resp. příjemcem podpory

Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen v jednotlivých fázích administrativního procesu

předkládat dokumenty a podklady požadované Fondem:

a) k Žádosti

  • Formulář Žádosti o poskytnutí podpory včetně podrobného rozpočtu projektu, který je jeho součástí (Příloha č. 1),
  • Podrobný popis realizace projektu (Příloha č. 2),
  • Dokumenty prokazující zvolení příslušné osoby do funkce statutárního zástupce (v případě územních a samosprávných celků výpis z usnesení zastupitelstva) a dokládající způsob jednání žadatele,
  • Kopie smluv s jinými subjekty a strategickými partnery dokládající budoucí spolupráci na projektu (v rámci doby udržitelnosti) - je-li to relevantní,
  • Doklad, který prokazuje, že statutární město, na jehož území se má projekt realizovat, je o tomto projektu informováno, v případě, že je žadatelem jiný subjekt než statutární město, dopravní podnik či příspěvková organizace vlastněná statutárním městem alespoň z 50 %,
  • Doklady, kterými se prokazuje zkušenost s provozováním systému bikesharingu dle bodu 14.1.1 výzvy (dokládají pouze pro žadatele právnické osoby dle čl. 3, třetí odrážky),
  • Seznam příloh.

b) ke Smlouvě

  • Kopie smlouvy o zřízení běžného účtu, v případě územních a samosprávných celků je vyžadována kopie smlouvy o vedení účtu u ČNB,
  • Kopie dokumentace k zadávacímu řízení, kopie uzavřených smluv a závazků; ve výjimečných a odůvodněných případech mohou být uzavřené smlouvy (objednávky apod.) doloženy v další fázi administrace, ale vždy před uvolněním finančních prostředků,
  • Relevantní rozhodnutí orgánů státní správy, pokud jsou pro realizaci projektu potřebná,
  • Doklady potvrzující zajištění vlastních zdrojů, včetně Komentáře, ve kterém žadatel specifikuje, z jakých zdrojů bude projekt financován (např. vlastní prostředky, úvěry, půjčky, dotace apod.). Ke komentáři žadatel dokládá relevantní doklady prokazující správnost uvedených údajů (např. výpis z účtu, vyznačení nákladů projektu ve schváleném rozpočtu žadatele, usnesení statutárního orgánu žadatele prokazující schválení rozpočtu daného projektu, uzavřená úvěrová smlouvy, příslib úvěru, vyjádření územně samosprávního celku o poskytnutí financí, rozhodnutí nebo smlouvu o poskytnutí dotace apod.),
  • Čestné prohlášení žadatele o podporu v režimu de minimis (Příloha č. 7) - je-li to relevantní,
  • Aktuální prohlášení o plátcovství DPH.

c) K Žádosti o uvolnění finančních prostředků

  • Formulář Žádosti o uvolnění finančních prostředků (Příloha č. 3),
  • Formulář Přehled čerpání (Příloha č. 4) opatřený vlastnoručním podpisem příjemce podpory,
  • Kopie faktur a ostatních účetních dokladů,
  • Kopie bankovních výpisů prokazující uhrazení faktur a účetních dokladů.

d) K ZVA

  • Formulář ZVA včetně vyhodnocení plnění indikátorů (Příloha č. 5),
  • a další dokumenty definované ve Smlouvě.

Fond je oprávněn si vyžádat další relevantní podklady a dokumenty, které se v průběhu projektového cyklu stanou nezbytnými pro jeho řádné vyhodnocení a dokončení.

14.4 Změny projektu

14.4.1 Příjemce podpory je povinen oznámit Fondu jakékoliv změny (identifikačních a kontaktních údajů, parametrů projektu, podmínek realizace projektu, skutečností a podmínek obsažených ve Smlouvě aj.) a to od předložení žádosti do ZVA.

14.4.2 Fond je povinen posoudit avizované změny a jejich soulad s podmínkami Programu a změnu dle posouzení buď odsouhlasí, nebo zamítne. Změna podmínek podléhá vždy souhlasu Fondu a může opravňovat Fond k odstoupení od Smlouvy či k uplatnění smluvních sankcí.

14.5 Publicita

14.5.1 Příjemce podpory odpovídá za informování veřejnosti o tom, že projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Fondu.

14.5.2 Příjemce podpory umožní pořízení fotodokumentace Fondem pověřenou osobou za účelem prezentace projektů podpořených z NPŽP.

14.5.3 Každý nástroj k naplnění publicity musí být označen povinným sdělením: „Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“ a logem Fondu a MZP, která budou viditelná a doplněná o odkaz na webové stránky www.sfzp.cz a www.mzp.cz.

14.5.4 V rámci této Výzvy je příjemce podpory povinen použít následující nástroje publicity:

  • Webové stránky, kde bude příjemce podpory informovat o realizaci projektu a spoluúčasti Fondu prostřednictvím povinného sdělení definovaného v čl. 14.5.3 Výzvy.
  • Alespoň 1 další způsob informování cílového skupiny a stakeholderů (veřejné správy a dalších organizací a institucí), jehož volba podléhá rozhodnutí příjemce podpory.
  • Logo Ekomob - které je ke stažení na webových stránkách SFŽP: https://www.sfzp.cz/ke-stazeni/169/16018/detail/logomanual-ekomob/.

15. Kontakty

Se svými dotazy mohou žadatelé kontaktovat pracovníky Odboru realizace Národních programů Fondu:

Ing. Michal Slezák, vedoucí Odboru realizace Národních programů,

tel.: +420 267 994 469, email: michal.slezak@sfzp.cz

Ing. Magda Růžičková, vedoucí Oddělení II,

tel.: +420 267 994 118, e-mail: magda.ruzickova@sfzp.cz

Přílohy:

1. Formulář Žádosti o poskytnutí podpory

2. Podrobný popis realizace projektu

3. Formulář Žádosti o uvolnění finančních prostředků ze SFŽP

4. Formulář Přehled čerpání

5. Formulář ZVA

V praze dne . srpna 2017

Mgr. Richard Brabec

ministr

1 Hodnoty se stanovují pouze z nových jízdních kol/stojanu pořízených v rámci podporovaných aktivit.