Animace načítání

Stránka se připravuje...


Věstník MŽP ČR, částka 8/2017

Výzva č. 13/2017

k předkládání žádostí o poskytnutí podpory

v rámci Národního programu Životní prostředí

Ministerstvo životního prostředí (dále jen „MŽP“) vyhlašuje prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Fond“) Výzvu pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Výzva“) dle podmínek Národního programu Životní prostředí (dále jen „Program“).

Číslo Výzvy

13/2017

Prioritní oblast

6. Environmentální prevence

Podoblast

6. 1. Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

Podporované aktivity

6. 1. F - Národní síť EVVO - podpora denních a pobytových výukových programů a školení

Cíle Výzvy

Cílem této Výzvy je zlepšit znalosti a dovednosti žáků v environmentální oblasti a v oblasti udržitelného rozvoje prostřednictvím ozdravných pobytů.

Oprávnění příjemci podpory

Mateřské školy, lesní mateřské školy, základní školy, poskytovatelé služby péče o dítě v dětské skupině.

Termíny Výzvy

Žádost je možno podat od 4.9.2017 do 30.11.2017.

Období realizace

Podpořené pobyty budou realizovány v období:

říjen 2018 - duben 2019 a/nebo říjen 2019 - duben 2020.

Výše podpory

Maximální výše podpory na jednoho žáka a den činí 350 až 400 Kč (dle délky pobytu).

Maximální výše podpory na jedno předškolní zařízení či základní školu činí 300 000 až 400 000 Kč (dle délky pobytu).

Alokace

40 mil. Kč

1. Popis podporovaných aktivit

V rámci této Výzvy je podporována aktivita Programu 6. 1. F - Národní síť EVVO1 - podpora denních a pobytových výukových programů a školení.

Předmětem podpory je zajištění realizace ozdravných pobytů s ekologickým výukovým programem pro žáky, kteří navštěvují předškolní zařízení a základní školy v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Ozdravné pobyty musí být realizovány v oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší.

Definice pojmů v rámci této Výzvy:

Žák

Žákem se pro účely této Výzvy rozumí nejen žák základní školy, ale i dítě navštěvující předškolní zařízení.

Ekologické výukové programy (dále jen „EVP“)

EVP se rozumí výchovně vzdělávací lekce, jejímž smyslem je obohatit vzdělávání na všech stupních škol o environmentální rozměr. Cílem EVP je důraz na ekologické myšlení a jednání a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí. Děje se tak prostřednictvím interaktivních, tvořivých a kooperativních metod úměrně zkušenostem příslušné věkové kategorie cílové skupiny. EVP zahrnují obsah ekologický (v odborném smyslu slova), environmentální, biologický nebo ochranářský (zabývající se ochranou přírody a krajiny). Důležitými principy při tvorbě programů tak jsou návaznost na rámcové vzdělávací programy, návaznost na oblasti kompetencí a rámcové cíle EVVO2, odborná správnost, respektování vývojových potřeb dětí, názornost, hravost, spolupráce.

Ozdravné pobyty

Ozdravnými pobyty jsou v rámci této Výzvy myšleny minimálně 5 denní pobyty (tj. na 4 noci), které se musí konat v oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší (definice níže). Čím delší pobyt bude, tím bude prokazatelnější jeho ozdravný účinek.

Nedílnou součástí ozdravného pobytu je vícedenní EVP, kde kromě vzdělávací lekce navíc probíhá intenzivní kontakt s přírodou.

Ozdravné pobyty vychází z myšlenky, že vícedenní dobře připravený sled vzdělávacích aktivit vedený odbornými lektory ve vhodném prostředí může přinést větší vzdělávací dopady než jednodenní programy nebo běžná školní výuka. Pobyty spojené s nevšedními zážitky a častým kontaktem s přírodou často znamenají pro jejich účastníky významnou životní zkušenost, která formuje jejich vztah k přírodě a ochotu pečovat o životní prostředí.

Je vhodné, aby provozovatelé zařízení, ve kterých se ozdravné pobyty budou konat, zároveň ukazovali šetrnost k životnímu prostředí i ve svém provozu - např. důsledně třídili odpady,

využívali obnovitelné zdroje energie, využívali lokální produkty při přípravě stravy apod.3

Oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší

Oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší je pro účely této výzvy území, na kterém 36. nejvyšší denní koncentrace suspendovaných částic PM10 v pětiletém průměru kalendářních let 2011 až 2015 překročila denní imisní limit 50 µg/m3. V příloze č. 6 této výzvy je seznam katastrálních území, která splňují stanovenou definici oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší. Mapa s vyznačením těchto oblastí je dostupná na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu4.

Oblast s vyhovující kvalitou ovzduší

Oblast s vyhovující kvalitou ovzduší je pro účely této výzvy území, na kterém 36. nejvyšší denní koncentrace suspendovaných částic PM10 v pětiletém průměru kalendářních let 2011 až 2015 nepřekročila 40 µg/m3. V příloze č. 7 této výzvy je seznam obcí, které splňují stanovenou definici oblasti s vyhovující kvalitou ovzduší. Mapa ČR s vyznačením těchto oblastí je dostupná na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu4.

2. Cíl Výzvy

Cílem této Výzvy je zlepšit znalosti a dovednosti žáků v environmentální oblasti a v oblasti udržitelného rozvoje prostřednictvím ozdravných pobytů.

3. Oprávnění příjemci podpory

O finanční podporu z prostředků Fondu mohou žádat:

  • školské právnické osoby dle §124 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů - mateřské školy, lesní mateřské školy a základní školy;
  • poskytovatelé služby péče o dítě v dětské skupině dle §3 zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů.

4. Forma a výše podpory

Podpora je poskytována formou dotace z prostředků Fondu na základě Směrnice MŽP č. 4/2015, v souladu s Národním programem Životní prostředí, v souladu s touto Výzvou a dále za podmínek stanovených v Rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí podpory (dále jen „Rozhodnutí“) a ve Smlouvě o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR (dále jen „Smlouva“).

Maximální výše podpory na jednoho žáka a den činí:

- u pobytů na 4-8 nocí: 350 Kč,

- u pobytů na 9 a více nocí: 400 Kč.

Dnem se rozumí den, v kterém proběhl minimálně 6 hodinový EVP. Délku realizovaného EVP v den příjezdu a odjezdu lze sčítat.

Maximální výše podpory na jedno předškolní zařízení či základní školu činí:

- u pobytů na 4-8 nocí: 300 000 Kč,

- u pobytů na 9 a více nocí: 400 000 Kč.

Maximální výše podpory nesmí být vyšší než celkové způsobilé výdaje projektu5, tzn. celkové způsobilé výdaje spojené s realizací ozdravných pobytů.

5. Termíny Výzvy

Termíny pro předkládání Žádostí o poskytnutí podpory (dále jen „Žádost“) v rámci této

Výzvy:

Zahájení příjmu Žádostí: 4.9.2017

Ukončení příjmu Žádostí: 30.11.2017 ve 14:00 hod.

6. Alokace prostředků pro Výzvu

Pro Výzvu je alokováno celkem 40 mil. Kč.

7. Období realizace

Ozdravný pobyt se uskuteční v období od 1. října 2018 do 30. dubna 2019 a/nebo od 1. října 2019 do 30. dubna 2020.

8. Způsobilé výdaje

Jedná se o ty výdaje projektu, které zakládají nárok na čerpání podpory, tj. mohou být spolufinancovány v rámci této Výzvy z rozpočtu Fondu. Výdaje musí být skutečně, účelně, efektivně, oprávněně a nezbytně vynaložené a musí být vzniklé a uhrazené v období realizace projektu (tj. po zahájení projektu a před ukončením projektu), nejdříve však po dni akceptace Žádosti o poskytnutí dotace.

Daň z přidané hodnoty (DPH) může být způsobilým výdajem, pouze pokud příjemce plnění nemá nárok na odpočet daně na vstupu.

Způsobilé výdaje jsou:

  • výdaje na ubytování žáků;
  • výdaje na stravování žáků;
  • výdaje na zajištění hromadné přepravy žáků;
  • výdaje na zajištění EVP (např. na služby či lektorné spojené se zajištěním programu, na pomůcky, které jednoznačně a prokazatelně souvisí s environmentální výchovou atp.).

9. Místo realizace

Všechny podpořené ozdravné pobyty budou realizovány na území České republiky. Místo konání ozdravného pobytu se musí nacházet v oblasti s vyhovující kvalitou ovzduší, definované touto Výzvou.

10. Způsob podání Žádostí

Žádosti budou přijímány průběžně počínaje prvním dnem zahájení příjmu Žádostí do ukončení příjmu Žádostí (viz čl. 5 této Výzvy). Žádost bude zpracovaná v českém jazyce v předepsaném formátu a předpokládaný rozpočet bude uveden v Kč.

Žádost je nutné doručit prostřednictvím doručovatelských služeb nebo osobně do podatelny Fondu v uzavřených obálkách s označením:

Název žadatele

Adresa žadatele

IČO žadatele

Žádost o poskytnutí podpory z NPŽP podoblast podpory 6. 1. F - Národní síť EVVO (OZDRAVNÉ POBYTY)

Státní fond životního prostředí ČR

Odbor realizace Národních programů

Olbrachtova 2006/9

140 00 Praha 4

Žádosti mohou být předkládány také prostřednictvím datových zpráv (ID datové schránky: favab6q), přičemž datová zpráva musí být označena jako Žádost z NPŽP - 6. 1. F - Výzva č. 13/2017 a musí být opatřena platným elektronickým podpisem statutárního zástupce.

Příjem Žádostí končí 30.11.2017 ve 14:00. Rozhoduje datum doručení na Fond, nikoliv datum předání poštovní přepravě. Později nebo jiným způsobem doručené Žádosti nebudou přijaty do dalšího administrativního procesu.

Žádosti se předkládají v jednom vyhotovení ve formě originálu včetně příloh a zároveň elektronicky na nosiči CD. Elektronická verze Žádosti musí být zpracována v obvyklých formátech (Microsoft Word, Excel, PDF, případně Open Office).

11. Administrace Žádostí

Výzva je vyhlášena jako jednokolová, nesoutěžní. Žádosti budou administrovány průběžně, a to v pořadí v jakém byly doručeny na Fond. Podpořeny budou pouze úplné a formálně správné Žádosti, které splní požadavky dané Směrnicí MŽP č. 4/2015, Programem a touto Výzvou, maximálně však do výše disponibilní alokace Výzvy (rozhoduje datum přijetí na Žádosti na Fond).

Žádosti podléhají kontrole úplnosti a formální správnosti a poté kontrole přijatelnosti. Kontrolou přijatelnosti se rozumí posouzení věcné správnosti a vyhodnocení splnění podmínek Programu a Výzvy. Je-li Žádost formálně úplná a je posouzena jako přijatelná z hlediska splnění podmínek pro přijetí Žádosti, je akceptována a předána MZP (odboru finančních a dobrovolných nástrojů) ke zpracování odborného posudku ve smyslu §4 odst. 3 zákona ČNR č. 388/1991 Sb., resp. čl. 4 odst. 2 Směrnice MŽP č. 4/2015. O akceptaci Žádosti je žadatel Fondem písemně informován.

Administrace Žádostí, které nebudou v souladu s podmínkami Programu a Výzvy, bude ukončena.

Žádosti, které byly akceptovány a budou kryty disponibilní alokací Výzvy, budou následně předloženy k projednání Radě Fondu a k vydání Rozhodnutí.

12. Sledované indikátory

Přehled indikátorů sledovaných v podoblasti podpory 6. 1. F je uveden v následující tabulce:

Název indikátoru

Měrná jednotka

Počet hodin realizovaných EVP

počet normohodin6

Celkový počet účastníků EVP

počet účastníků

Plnění indikátorů je pro žadatele, resp. příjemce podpory závazné, v případě nenaplnění indikátoru z více než 90 % dojde ke krácení podpory.

13. Podmínky Výzvy

13.1 Podmínky pro poskytnutí podpory

13.1.1 Každý žadatel může podat pouze jednu žádost. Žádost není omezena počtem žáků, celkovým počtem realizovaných ozdravných pobytů ani počtem realizovaných ozdravných pobytů na jednoho žáka v rámci celého období realizace (viz čl. 7 této Výzvy).

13.1.2 Minimální délka každého ozdravného pobytu musí zahrnovat 4 noci.

13.1.3 Ozdravné pobyty musí být realizovány v oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší (viz čl. 1 této Výzvy).

13.1.4 EVP zajistí organizace, která se zabývá environmentálním vzděláváním (dále jen „organizace“), nebo kvalifikovaný lektor (koordinátor EVVO nebo učitel s praxí v oblasti EVVO).

13.1.5 EVP musí naplňovat cíle EVVO dle Státního programu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty a environmentálního poradenství na léta 2016 - 20257.

13.1.6 EVP musí probíhat minimálně 6 hodin denně, vyjma dne příjezdu a odjezdu. Délku realizovaného EVP v den příjezdu a odjezdu lze sečíst do jednoho dne.

13.1.7 Část EVP musí probíhat ve venkovním prostředí.

13.1.8 Část EVP musí být věnována problematice ochrany ovzduší.

13.1.9 Pokud EVP realizuje organizace zabývající se environmentálním vzděláváním, musí být uvedena na portálu www.ekocentra.cz jako organizace realizující EVP.

13.1.10 Žadatelem zvolená organizace musí mít v zakládací listině organizační složky, ve statutu nebo v obdobném dokumentu uvedenu environmentální výchovu, vzdělávání nebo osvětu (nebo jejich ekvivalent) jako hlavní činnost.

13.1.11 Žadatelem zvolená organizace v průběhu posledních 10 let minimálně 2 roky realizuje aktivity v oblasti EVVO - tzn., realizuje EVP, pořádá akce s EVVO tématikou (povinně doloží Výroční zprávou, nepovinně např. tištěnou nabídkou služeb, odkazem webových stránek apod.).

13.1.12 Pokud žadatelem zvolená organizace získala dotaci v rámci Výzvy č. 9/2016 k předkládání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Národního programu Životní prostředí, žadatel nemusí dokládat dokumenty dle bodů 13.1.9 - 13.1.11. Výše uvedené podmínky lze tímto považovat za splněné.

13.1.13 Pokud EVP realizuje kvalifikovaný lektor, musí absolvovat, nejpozději do začátku ozdravného pobytu, Specializační studium pro koordinátory EVVO8.

13.1.14 Pokud kvalifikovaný lektor neabsolvuje Specializační studium pro koordinátory EVVO, musí se nejpozději do začátku ozdravného pobytu zúčastnit školení o přípravě a realizaci ozdravných pobytů, které bude realizovat subjekt pověřený MŽP9. O konání školení bude příjemce podpory informován ze strany MŽP.

13.1.15 Podpora je poskytována na základě Rozhodnutí a na základě řádně uzavřené Smlouvy. V zájmu zabezpečení řádné efektivity vynakládaných prostředků jsou Fondem stanoveny zvláštní požadavky na postup žadatele při výběru dodavatele, a to i nad rámec stanovený zákonem o zadávání veřejných zakázek dle aktuálních pokynů pro zadávání veřejných zakázek, které jsou zveřejněny na www.sfzp.cz, sekce Národní program Životní prostředí - Dokumenty ke stažení - Pokyny pro zadávání veřejných zakázek. Specifické povinnosti relevantní pouze pro OPŽP 2014 - 2020 se na žadatele o poskytnutí podpory v rámci NPŽP nevztahují, např.: požadavky na označení výzvy k podání nabídky nebo oznámení výběrového řízení (popřípadě samostatné zadávací dokumentace) symbolem EU (vlajkou) spolu s odkazem na EU, odkazem na fond EU a odkazem na OPŽP, aj.

13.1.16 Podklady ke Smlouvě dle čl. 13.3 bod b) musí být doloženy nejpozději do termínu uvedeného v Rozhodnutí (zpravidla ve lhůtě 12 měsíců od vydání Rozhodnutí).

13.1.17 Při zadávacích řízeních pro výběr dodavatele služeb či dodávek bude žadatel postupovat podle příslušného zákona o zadávání veřejných zakázek v platném znění.

13.1.18 Žadatel je povinen dodržet limity pro požadovanou podporu na jednu předkládanou Žádost.

13.1.19 Výši a strukturu financování předmětu podpory může Fond posoudit v rámci podání Žádosti a vyhodnocení bonity žadatele i ve spolupráci s dalšími poskytovateli finančních prostředků.

13.1.20 Jiné peněžní příjmy (dále jen „Příjmy“) účelově související se způsobilými výdaji, které se vyskytnou během realizace projektu a které s ním bezprostředně souvisejí, mohou být použity v rámci zajištění vlastních zdrojů, tedy ke kofinancování projektu. Příjmy je příjemce podpory povinen uvést ve formuláři Přehled čerpání (Příloha č. 3) tak, aby nejpozději při předložení závěrečné žádosti byly tyto Příjmy plně zohledněny. V případě, že příjmy dosažené v souvislosti s projektem převýší míru spolufinancování příjemce podpory, bude horní limit dotace zkrácen o vzájemný kladný rozdíl.

13.1.21 Veškeré výdaje projektu musí být podle zákona vedeny v účetnictví či daňové evidenci příjemce podpory (zákon č. 563/1991 Sb., v platném znění). Příjemce podpory je povinen všechny transakce související s projektem odděleně identifikovat od ostatních účetních transakcí s projektem nesouvisejících a je povinen vést analytickou evidenci s vazbou ke konkrétnímu projektu. Oprávněný žadatel musí být registrován v České republice.

13.1.22 Žadatel, resp. příjemce podpory, je povinen umožnit provedení kontroly realizovaných opatření na místě v době realizace projektu. Kontrolu souvisejících dokumentů je žadatel povinen umožnit osobám pověřeným Fondem případně jiným kontrolním orgánům do uplynutí doby 5 let od ukončení realizace projektu.

13.1.23 Aktivity podpořené v rámci této Výzvy nesmí být organizovány s úmyslem dosažení zisku.

13.1.24 Pokud poskytnutí podpory žadateli vylučuje nebo neumožňuje obecně závazný právní předpis, nelze podporu poskytnout.

13.1.25 Pokud příjemce podpory neplní smluvní podmínky, má Fond právo požadovat, aby ve lhůtě, kterou stanoví Fond, vrátil poskytnutou podporu či její část. Dle Smlouvy mají finanční prostředky poskytnuté Fondem charakter zálohy až do vyúčtování čerpaných prostředků provedeného fondem v rámci Závěrečného vyhodnocení akce (dále jen „ZVA“), které příjemci finanční prostředky definitivně přiznává.

13.1.26 V případě, že dojde v průběhu realizace opatření z prostředků Fondu do doby ZVA a definitivního přiznání podpory ke změně platnosti obecně platných právních předpisů nebo ke změně vlastnických vztahů, vyhrazuje si Fond právo přehodnotit přístup v jednotlivých případech, případně odstoupit od Smlouvy.

13.1.27 Na dotaci není právní nárok.

13.2 Čerpání podpory

13.2.1 Podpora je Fondem vyplacena bezhotovostním převodem finančních prostředků v Kč na bankovní účet příjemce podpory uvedený ve Smlouvě.

13.2.2 Fond poskytne podporu pouze na úhradu způsobilých výdajů bezprostředně souvisejících s projektem. Výdaje musí být v souladu s pravidly této Výzvy a platné legislativy. Způsobilé výdaje jsou uvedeny v čl. 8 této Výzvy.

13.2.3 Podporu nelze poskytnout na projekty, které byly ukončeny před podáním Žádosti.

13.2.4 Podpora v rámci této Výzvy je poskytována formou dotace.

13.2.5 Finanční prostředky uvolňuje Fond průběžně, a to na základě předložených Žádosti o uvolnění finančních prostředku (Příloha č. 4) včetně příloh uvedených v čl. 13. 3. bod c).

13.2.6 Fond je oprávněn uvolňovat pouze finanční prostředky na způsobilé výdaje.

13.3 Dokumenty předkládané žadatelem, resp. příjemcem podpory

Žadatel, resp. příjemce podpory je povinen v jednotlivých fázích administrativního procesu

předkládat dokumenty a podklady požadované Fondem, a to v originále nebo úředně ověřené

kopii dokumentů, není-li stanoveno jinak.

a) k Žádosti

  • Formulář Žádosti o poskytnutí podpory (Příloha č. 1);
  • Popis realizace projektu (Příloha č. 2);
  • Doklad, ze kterého je patrná právní osobnost žadatele (zřizovací listina/stanovy organizace/ jiný registr - ne starší než 3 měsíců);
  • Doklad o jmenování statutárních zástupců žadatele;
  • Doklad prokazující dostatečné zajištění vlastních zdrojů do celkové výše nákladů na realizaci akce - formou čestného prohlášení (originál).

V případě realizace EVP organizací zabývající se environmentálním vzděláváním je nutné dále doložit:

  • Doklad, ze kterého je patrná právní osobnost žadatelem vybrané organizace, včetně uvedení EVVO (nebo ekvivalentu) jako hlavní činnosti10 - např. - výpis z příslušného veřejného rejstříku (ne starší 3 měsíců) či jiného registru, zřizovací listina, stanovy organizace (netýká se územních samosprávných celků);
  • Dokument prokazující, že žadatelem zvolená organizace již minimálně 2 roky realizuje aktivity v oblasti EVVO12 - Výroční zprávy, tištěné nabídky služeb, odkaz webových stránek atd.

V případě realizace EVP kvalifikovaným lektorem je nutné dále doložit:

Doklad, že lektor absolvoval Specializační studium pro koordinátory EVVO (s uvedením, kde studium absolvoval) a přehled dosavadní činnosti lektora v oblasti EVVO11;

V případě, že ke dni podání Žádosti nemá lektor doklad o absolvování Specializačního studia pro koordinátory EVVO, musí žadatel uvést dosažené vzdělání lektora, přehled jeho dosavadní činnosti v oblasti EVVO a délku jeho praxe v oblasti EVVO. Současně žadatel předloží čestné prohlášení, že lektor nejpozději do začátku ozdravného pobytu absolvuje Specializační studium pro koordinátory EVVO (dle čl. 13. 1. 13), případně školení o přípravě a realizaci ozdravných pobytů (dle čl. 13. 1. 14).

b) ke Smlouvě

  • Kopie dokladu o vedení účtu žadatele;
  • Kopie dokumentace k zadávacímu řízení včetně uzavřených smluv;
  • Aktuální prohlášení o plátcovství DPH, včetně aktuálního prohlášení k nároku či záměru uplatnit odpočet DPH na vstupu.

c) k Žádosti o uvolnění finančních prostředků

  • Formulář Žádosti o uvolnění finančních prostředků (Příloha č. 4),
  • Formulář Přehled čerpání (Příloha č. 3) opatřený vlastnoručním podpisem příjemce podpory,
  • Kopie faktur a ostatních účetních dokladů do výše požadované podpory,
  • Kopie bankovních výpisů prokazující uhrazení faktur a účetních dokladů.

d) k ZVA

  • Formulář ZVA (Příloha č. 5),
  • Další dokumenty definované ve Smlouvě.

Fond je oprávněn si vyžádat další relevantní podklady a dokumenty, které se v průběhu projektového cyklu stanou nezbytnými pro jeho řádné vyhodnocení a dokončení.

13.4 Změny projektu

13.4.1 Příjemce podpory je povinen oznámit Fondu jakékoliv změny (identifikačních a kontaktních údajů, parametrů projektu, podmínek realizace projektu, skutečností a podmínek obsažených ve Smlouvě aj.), a to od předložení Žádosti do ZVA. Budou- li změny realizovány bez souhlasného stanoviska Fondu a dojde-li v důsledku změny k nesplnění podmínek Výzvy, nebude podpora poskytnuta, resp. příjemce může ztratit nárok na poskytnutou podporu, resp. její část.

13.4.2 Fond je povinen posoudit avizované změny a jejich soulad s podmínkami Programu a změnu dle posouzení buď odsouhlasí, nebo zamítne.

13.5 Publicita

13.5.1 Příjemce podpory odpovídá za informování veřejnosti o tom, že projekt byl realizován za finanční spoluúčasti Fondu.

13.5.2 Příjemce podpory umožní pořízení fotodokumentace Fondem nebo MŽP pověřenou osobou za účelem prezentace projektů podpořených z NPŽP.

13.5.3 Volba relevantních prostředků a opatření pro zajištění publicity projektu podléhá rozhodnutí příjemce podpory, přičemž každý nástroj k naplnění publicity musí být v souladu s Grafickým manuálem12 Národního programu Životní prostředí, zejména musí být označen povinným sdělením: „Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“ a logem Fondu a MŽP, která budou viditelná a doplněná o odkaz na webové stránky www.sfzp.cz a www.mzp.cz.

13.5.4 V rámci této Výzvy jsou příjemci podpory povinni informovat o realizaci projektu prostřednictvím stávajících webových stránek, které budou rozšířeny o zprávy týkající se realizovaného projektu. Tyto stránky či zprávy na nich uveřejněné musí obsahovat povinné sdělení dle bodu 13.5.3 této Výzvy.

14. Kontakty

Se svými dotazy mohou žadatelé kontaktovat pracovníky call centra Fondu, a to na telefonním čísle 800 260 500 (pracovní dny od 7:30 do 16:00), případně prostřednictvím e-mailové adresy: dotazy@sfzp.cz.

Kontaktní osoby pro tuto Výzvu jsou:

Ing. Michal Slezák, vedoucí Odboru realizace Národních programů,

tel.: +420 267 994 469, email: michal.slezak@sfzp.cz

Bc. Lenka Vinterová, vedoucí Oddělení koordinace, podpory NP a Rady fondu,

tel.: +420 267 994 422, e-mail: lenka.vinterova@sfzp.cz

Přílohy:

1. Formulář Žádosti o poskytnutí podpory

2. Popis realizace projektu

3. Formulář Přehled čerpání

4. Formulář Žádosti o uvolnění finančních prostředků ze SFŽP

5. Formulář ZVA

6. Přehled oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší (seznam katastrálních území, která splňují stanovenou definici oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší)

7. Přehled oblastí s vyhovující kvalitou ovzduší (seznam katastrálních území, která splňují stanovenou definici oblasti s vyhovující kvalitou ovzduší)

V Praze dne 2.8.2017

Mgr. Richard Brabec

ministr

1 Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

3 Viz informační web „Zelené úřadování“ o ekologickém provozu institucí, organizací a kanceláří. Projekt je pod záštitou MŽP. (www.zeleneuradovani.cz)

4 http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/ozko/15petileti/png/index_CZ.html (z nabídky vybrat požadovaný kraj a poté veličinu „částice PM10, 36. max. 24hod. průměr“)

5 Projektem se rozumí ucelený soubor aktivit financovaných z programu, které směřují k dosažení předem stanovených a jasně definovaných měřitelných cílů. Projekt je realizován v určeném časovém horizontu podle zvolené strategie a s daným rozpočtem.

6 Normohodina tj. účastníkohodina je standardizovaná jednotka v oblasti EVVO, pro účely nabídky a vykazování výukových programů. Představuje hodinu (60 min.), po kterou je jeden účastník přítomen na vzdělávací akci.

8 Informace o organizacích specializovaných na environmentální vzdělávání (střediscích ekologické výchovy) či kvalitních specializačních studiích pro koordinátory EVVO je možné získat na e-mailu: miroslav.novak@mzp.cz a jitka.burianova@mzp.cz. Více informací ke střediskům ekologické výchovy: www.ekopobyt.cz, www.ekocentra.cz, http://www.certifikace-sev.cz/.

9 Termíny školení budou vypsány v průběhu let 2018 a 2019.

10 Není třeba dokládat v případě, že SEV získalo dotaci ve výzvě č. 9/2016 z NPŽP.

11 V případě, že kvalifikovaný lektor absolvuje Specializační studium pro koordinátory EVVO až po předložení Žádosti o poskytnutí podpory, doloží doklad o absolvování ke Smlouvě, nejpozději však k Žádosti o uvolnění finančních prostředků.

12 Grafický manuál Národního programu Životní prostředí je k dispozici na www.sfzp.cz sekce Národní program Životní prostředí - Dokumenty ke stažení - Obecné dokumenty.