Právní předpis byl sestaven k datu 01.01.2021.
Zobrazené znění právního předpisu je účinné od 01.01.2021 do 28.02.2022.
Nařízení vlády o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny
565/2020 Sb.
Předmět úpravy §1
Vymezení pojmů §2
Způsobilá odvětví §3
Pravidla pro určování výše kompenzace §4 §5
Provozní údaje §6
Žádost §7
Postup při zprostředkování vyplácení kompenzace §8
Účinnost §9
Příloha č. 1 - Způsobilá odvětví
Příloha č. 2 - Referenční úrovně energetické účinnosti výrobků
Příloha č. 3 - Žádost o poskytnutí kompenzace nepřímých nákladů EU ETS
565
NAŘÍZENÍ XXXXX
xx dne 30. xxxxxxxxx 2020
x xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx nákladů pro xxxxxxx, u xxxxxxx xxxx zjištěno značné xxxxxx xxxxx uhlíku x xxxxxxxx promítnutí xxxxxxx xxxxxxxxx s xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxxxxxx
&xxxx;Xxxxx xxxxxxxx podle §11 xxxx. 5 zákona x. 383/2012 Sb., x podmínkách obchodování x povolenkami na xxxxx skleníkových xxxxx, xx znění xxxxxx x. 1/2020 Xx.:
§1
Předmět xxxxxx
Xxxx xxxxxxxx xxxxxxx
x) xxxxxxx, u xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx úniku xxxxxx x důsledku xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxx xx xxx xxxxxxxxx (xxxx xxx "xxxxxxxxx xxxxxxx"),
x) xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxxx kompenzací podle §11 zákona,
c) xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx §11 xxxx. 2 xxxx. b) xxxxxx,
x) xxxxxxxxxxx náležitostí xxxxxxx x poskytnutí xxxxxxxxxx (xxxx xxx "xxxxxx") x xxxx xxxxxx formuláře a
e) xxxxxx při zprostředkování xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx.
§2
Xxxxxxxx xxxxx
Xxx xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxx
x) xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx technická xxxxxxxx, x xxx xx xxxxxx výrobky xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx odvětví,
b) xxxxx xxxxxxxx na xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx nabídkových xxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x xxxxxxx povolenek x prosinci xxxx, xx který se xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, sledovaných xx burze Xxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxxxx v xxxxxx xx 1. xxxxx do 31. xxxxxxxx xxxx, xxxx xxxxxxxxx roku, za xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, a přepočtených xx xxxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxxxx kurzu Xxxxx xxxxxxx banky x den xxxxxx,
x) xxxxxxx faktorem CO2 xxxxxx xxxxxx xxxxxx XX2 x xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx x xxxxxxxxx xxxxx x xXX2/XXx,
x) základní xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx x xxxxxx za xxx určená u xxxxxxxxx xxxxxxxx,
1. které xxxx v xxxxxxx xxxxx xxx v xxxxxxxxxxx období let 2005 xx 2011, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx tohoto xxxxxxxxxxxx xxxxxx, xxxxxxx 1 xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxx xxxx xxx x xxxxxx xxxxxxxxxxxx období xxxxx,
2. xxxxx x xxxxxxx xxxxxxxxxxxx období xxxxx xxxx 1 xxxxxx v xxxxxxx xx dobu xxxxxxx 1 kalendářního xxxx x xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx 4 celé xx xxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxx, xxxx xxxxxxxx produkce xx xxxxxxxx 3 xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxx, xxxx
3. xx které xx xxxxxxxxx body 1 x 2, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xx x xxxx, xx xxxxx xx xx xxxxxxxxxx poskytnout,
e) základní xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx xx výrobním xxxxxxxx, xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx na xxxxxx xxxxxxx zajištěných xxxxxxx xxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x XXx xx xxx určená x výrobního xxxxxxxx,
1. xxxxx xxxx x xxxxxxx xxxxx rok xxxxx xxxxxxxxxxxx období xxx 2005 xx 2011, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx toto xxxxxxxxxx období, xxxxxxx 1 xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxx může xxx x tohoto xxxxxxxxxxxx xxxxxx vyňat,
2. xxxxx x průběhu referenčního xxxxxx podle xxxx 1 xxxxxx x xxxxxxx xx xxxx xxxxxxx 1 kalendářního xxxx x xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx 4 xxxx xx xxxx xxxxxx kalendářní roky, xxxx xxxxxxxx spotřeba xx xxxxxxxx 3 xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxx, xxxx
3. na xxxxx xx nepoužijí xxxx 1 a 2, xxxx spotřeba vztahující xx x roku, xx který xx xx kompenzace poskytnout,
f) xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxx technické xxxxxxxxxxx a xxxxxxxxx xxxxxxxxx zařízení, xxxxx xxxxxx provozovat xxxxxxx xxxxxxxx xxx kapacitě xxxxxxx o 10 % xxxxx ve xxxxxxxx x původní xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx xxxxx xxxxxx; za xxxxxxxxx zvýšení kapacity xx nepovažuje pouhé xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxx,
x) xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti výrobkově xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx x XXx na xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxx; x výrobků xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, v xxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx paliva a xxxxxxxxx x xxxxxxxxxx Xxxxxx 2011/278/EU 1), xx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx x xxxxx stejného xxxxxxx xxxxx x xxxxxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxx a
h) záložní xxxxxxxxxx úrovní energetické xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxx 80 % xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx.
§4
Xxxxxxxx xxx xxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx
(1) Xxxxxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxxxxx výrobní xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxx Xxxxx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxx.
(2) Xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx energetické xxxxxxxxx xxxxxxx v příloze č. 2 x xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxx podle xxxxxx:
Xxxxx = Xxx x Xx x Xx-1 x E x BO,
kde
Amaxt … xx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx výrobní zařízení x xxxxxxxx xxxxxxx,
Xxx … xx xxxxxxxxx xxxxxxx xx xxx, xx xxxxx se xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xxxx 75 % xxxxxxxxxxx xxxxxxx vynaložených x xxxxx xxxx, xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx 0,75,
Xx … je xxxxxx xxxxxx faktor XX2 (tCO2/MWh); xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx XX2 xxx Českou xxxxxxxxx xxx výrobu elektřiny xx 1,06 tCO2/MWh xxxxxxxxx,
Xx-1 … xx xxxx forwardu xx xxxxxxxxx na xxxxxxxxxx xxx, xxxxx xxxxxxxxx xxxx, za xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, x Kč/tCO2,
E … xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx energetické xxxxxxxxx xxxxxxx x příloze č. 2 x xxxxxx xxxxxxxx x
XX … je xxxxxxxx xxxxxxxx v xxxxxx.
(3) Xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx výrobní zařízení, xx xxxxxx xx xxxxxx xxxxxxx, xx xxxxx xx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx úrovně xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx v příloze č. 2 x xxxxxx xxxxxxxx, xx xxxxxxxx xxxxx xxxxxx:
Xxxxx = Xxx x Xx x Xx-1 x XX x XXX,
xxx
Xxxxx … xx xxxxxxxxxxx xxxxxx pro výrobní xxxxxxxx x xxxxxxxx xxxxxxx,
Xxx … xx xxxxxxxxx xxxxxxx za xxx, xx xxxxx xx kompenzace poskytuje, xxxxx xxxx 75 % způsobilých xxxxxxx xxxxxxxxxxxx x tomto xxxx, xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx 0,75,
Ct … xxxxxxxx faktoru XX2 xxx Xxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxx elektřiny xx 1,06 tCO2/MWh xxxxxxxxx,
Xx-1 … xx xxxx xxxxxxxx na xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx xxx, xxxxx předchází xxxx, za xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, x Xx/xXX2,
XX … xx záložní xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x
XXX … xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx x XXx.
(4) Xxxxx xxxxx x xxxxxxxxxxx zvýšení xxxxxxxx, xxxxxxxx produkce xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx elektřiny xx xxxxx v xxxxxx x podstatnému xxxxxxx xxxxxxxx.
(5) Xxxxx xx ve výrobním xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx, xxx které xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx energetické xxxxxxxxx xxxxxxx x příloze č. 2 x tomuto xxxxxxxx, xxx xxxxxxx, xxx xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxx referenční xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti, xxxx xxx spotřeba elektřiny xxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx podle xxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx.
(6) Pokud xx xx výrobním xxxxxxxx xxxxxx xxx xxxxxxx, xxxxx spadají xx xxxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x příloze č. 1 x xxxxxx xxxxxxxx, xxx xxxxxxx, xxxxx xx xxxxxxxxxxx odvětví xxxxxxxxx, xxxxxxxxxxx xxxxxx se xxxxxxxx pouze pro xxxxxxx, které xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx odvětví.
(7) Xxxxx xxxxxx do xxxx xxxxxxxxx xxxxxx xx xxxxxxxxx zařízení xxxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx.
(8) Xxxxx xxxxxxx x xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx x xxxxxxxx podle přímo xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx Evropské xxxx, xxxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx kategorie xxxxxxx za xxxxxxxxxx x vnitřním xxxxx2), xxxxxxxxxx xx xx xxxxxxxxxx.
§5
(1) X xxxxxxx, xx souhrnná xxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxx prostředků ze xxxxxxxx xxxxxxxx pro xxxxxxxxxx kompenzací xxxxxxxxxx xxxxxxxxx vlády podle §11 odst. 1 xxxxxx, xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx všem xxxxxxxxx.
(2) Pokud xx xx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx úroveň xxxxxxxx x roce, xx xxxxx se xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, ve xxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxxxx
x) xxxxxxx x 50 % x xxxx xxx o 75 %, xxxxxxxxxxx částka xxx toto xxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxx xx xxxxxxxx,
x) alespoň x 75 % x xxxx než x 90 %, xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx snižuje xx xxxxxxxx, xxxx
x) o 90 % xxxx xxxx, kompenzační částka xxx xxxx xxxxxxx xxxxxxxx xx nulová.
(3) Xxxx xxxxxxxxxxx částky xxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx §4 odst. 2 xxxx 3 za xxx, xx xxxxx xx xxxxxxxxxx poskytuje, xxxxx žadatel o xxxxxxx kompenzační xxxxxx xxxxxxxxxx xxx spotřebu xxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxx 1 XXx. Nedosahuje-li xxxxx xxxxxxxx elektřiny xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx vyšší xxx 1 XXx, xxxxxxxxxxx xxxxxx xxx xxxx výrobní zařízení xx xxxxxx.
(4) Pokud xxxx žadateli xxxxxxxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx xx. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie ve vztahu x týmž xxxxxxxxxx xxxxxxxx, kompenzace se xxxxxxx o xxxxxx xxxxxxxxxxxx této xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx.
§6
Xxxxxxxx údaje
(1) Provozní xxxxx xxxxxxxxxxx podle §11 odst. 2 xxxx. b) zákona xxxxxx podnikající xx xxxxxxxxxx odvětví xxxx
x) xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx v xxxxx xxxxxxxxxxx,
x) xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x xxxxx xxxxxxx,
x) xxxxxxxx xxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxx xxxxxxxx ve xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx,
x) xxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx x xxxx použitých xx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx,
x) xxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx ve xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxx, za xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx,
x) xxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx vyrobených každým xxxxxxxx xxxxxxxxx, xx xxxxx xx nepoužijí xxxxxxxxxx úrovně xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx uvedené x příloze č. 2 x tomuto xxxxxxxx, xx xxxxx x roků použitých xx určení xxxxxxxx xxxxxxxx, xxxxx se xx poskytnout kompenzace x xxxxxxxx záložní xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx,
x) základní spotřeba xxxxxxxxx xxxxxxx výrobního xxxxxxxx, pokud xx xx poskytnout kompenzace x xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx,
x) xxxxx spotřeba xxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx za každý xxx použitý pro xxxxxx základní xxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x xxxxxxxx záložní xxxxxxxxxx xxxxxx energetické xxxxxxxxx,
x) roční xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx výrobního xxxxxxxx xx xxx, xx xxxxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx, xxxxx xx má xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx x xxxxxxxx xxxxxxx referenční úrovně xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx,
x) xxxxxxxxx xxxxxxx kapacity, xxxxx x němu xxxxx,
x) xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxx xx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, x nichž xxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx x xxxxxxxxx x xxxxxxxxxx Xxxxxx 2011/278/EU 1), x
x) xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxx §4 x 5.
(2) Xxxxxxxx xxxxx xxxx xxx ověřené akreditovanou xxxxxx xxxxx §15 xxxx. 4 zákona.
§7
Xxxxxx
(1) Xxxxxx kromě xxxxxxxxxxx uvedených x §11 odst. 3 xxxxxx xxxx obsahuje
a) xxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx x
x) xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx, x xxxxx xxxxxxx podniká.
(2) Xxxxxxx x žádosti xxxx xxxxxxx
x) xxxxxxxx údaje xxxxxxx x §6 xxxx. 1 xxxx. x) xx j) xxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xxxxxx,
x) xxxxxxx x dodavatelem xxxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxx zařízení,
c) přehled xx formě xxxxxxxx xxxxxxxxxx x xxxxx xxxxxxxxx x xxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxxxx x náklady xxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxxx podle xxxxxx a
d) xxxxxx xxxxxxxxxx žadatele, že xxxx xxxxxxxx v xxxxxxxx xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx Xxxxxxxx xxxx, kterým xx xxxxxxxxxx určité kategorie xxxxxxx xx slučitelné x xxxxxxxx xxxxx2).
(3) Xxxx-xx ve xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx 2 xxxx. x) uvedeno, xx cena xxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx náklady xx nákup povolenek, xxxxxxx xxxxxxx x xxxxxxx xxxxx smlouvy xxxx doklad vystavený xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx, který xxxx skutečnost prokazuje. Xxxxxxx, který xx xxxxxxxx xxxxxxxxx xxx xxxxxxx potřebu, xxxxxxx x xxxxxxx namísto xxxxxxx xxxxxx prohlášení, xx cena xxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxx náklady xx xxxxx povolenek.
(4) Xxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxx x příloze č. 3 k xxxxxx xxxxxxxx.
§8
Xxxxxx xxx zprostředkování xxxxxxxxx xxxxxxxxxx
(1) Xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x xxxxxxx xxxxx operátorovi xxxx xxxxxxxxxx xx 1. xxxxxxxx kopie všech xxxxxxxxxx vydaných podle §11 xxxx. 3 xxxxxx x xxxxx xxxxxxxxxxx xxxx.
(2) Ministerstvo xxxxxxxx a xxxxxxx xxxxxxx xxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx trhu xx xxxx účet xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx celkovému xxxxxx xxxxxxxxxxxx kompenzací xxx, aby kompenzace xxxxx být xxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx xxxxx xxxxxxxxx v §11 odst. 4 xxxxxx.
§9
Xxxxxxxx
Xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx xxxx 1. xxxxx 2021.
Xxxxxxxx xxxxx:
Xxx. Xxxxx x. r.
Ministr xxxxxxxxx prostředí:
Mgr. Xxxxxx x. x.
Xxxxxxx č. 1 x xxxxxxxx xxxxx x. 565/2020 Xx.
Xxxxxxxxx xxxxxxx
|
Xxx XXXX Xxx. 1.1 |
|
|
2742 |
Xxxxxx xxxxxxx |
|
1430 |
Xxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxx a xxxxxxxx xxx výrobu hnojiv |
|
2413 |
Výroba xxxxxxxxx anorganických chemických xxxxx |
|
2743 |
Xxxxxx x xxxxx xxxxxxxxxx xxxxx, zinku x xxxx |
|
1810 |
Xxxxxx xxxxx x usně |
|
2710 272210 |
Výroba surového xxxxxx, xxxxx x xxxxxxxxxx Xxxxxxx ocelové xxxxxx |
|
2112 |
Xxxxxx xxxxxx x xxxxxxx |
|
2415 |
Xxxxxx xxxxxx a xxxxxxxxxx xxxxxxxxx |
|
2744 |
Xxxxxx a xxxxx xxxxxxxxxx xxxx |
|
2414 |
Xxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx |
|
1711 |
Xxxxxxxx bavlnářských vláken |
|
2470 |
Výroba xxxxxxxxxx vláken |
|
1310 |
Těžba xxxxxxxxx xxx |
|
24161039 24161035 24161050 24165130 24163010 24164040 |
Xxxx pododvětví xx xxxxxx plastů x xxxxxxxxxx formách xxxxxxx (2416): Xxxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxx (LDPE) Lineární xxxxxxxxxx x nízkou xxxxxxxx (XXXXX) Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx (XXXX) Xxxxxxxxxxxx (XX) Xxxxxxxxxxxxxxxx (XXX) Xxxxxxxxxxxx (PC) |
|
21111400 |
Toto xxxxxxxxxx ve výrobě xxxxxxxx (2111): Xxxxxxxxxx xxxxxxxx |
Příloha x. 2 x xxxxxxxx xxxxx x. 565/2020 Xx.
Xxxxxxxxxx xxxxxx energetické xxxxxxxxx xxxxxxx
|
XXXX 4 |
Referenční xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti xxxxxxx |
Xxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx |
Xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx *) |
Xxxxxxxx xxxxxxxx |
Xxxxxxxx xxxxxxx |
Xxxxxxx, na xxxxx se xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx |
Xxxxxxxxx xxx Xxxxxxx (rev. 1.1) |
Xxxxx |
|
2742 |
Xxxxxx xxxxxx |
14,256 |
XXx/x produktu (xxxxxxxx XX) |
Xxxx xxxxxxxx nelegovaného xxxxxxxx hliníku |
Surový xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx |
Xxxxxx xxxxxxxxxx tekutý xxxxxx vyrobený elektrolýzou, xxxxxx jednotek pro xxxxxxxx xxxxxxxxxx, pomocných xxxxxxx a xxxx xxxx. Xxxxx xxxxxxx xxxxxxx v rozhodnutí 2011/278/XX je xxxxxxxx xxxx xxxxxx xxxx (xxxxxx vypalované xxxxx). Xxxxxxxx xxxxx pocházejí xx samostatného závodu x Xxxxxx, xxxxx xx být xxxxx xxxxx xxxxxxxxxxx, xxxxxxx xx již zahrnut xx referenční xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti. Xxxxxxxx xxxx xxxxx xxxxxxxx xxxx Xxxxxx, xxxx xxx uplatněna xxxxxxx. |
27421130 |
Xxxxxx xxxxxx (xxxxxxxxxxxx) xxxxxxxxxx (xxxxx prášku x xxxxxx) |
|
27421153 |
Xxxxxx xxxxxx (xxxxxxxxxxxx)x xxxxxxxx formě (kromě xxxxxx x vloček) |
|||||||
|
2742 |
Oxid xxxxxxx (rafinace) |
0,225 |
MWh/t xxxxxxxx |
Xxxx xxxxx xxxxxxxxx |
Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx či nepřímo xxxxxxx s xxxxxxx xxxxx xxxxxxxxx |
27421200 |
Xxxx xxxxxxx (xxxxx xxxxxxx xxxxxxx) |
|
|
2710 |
Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxx |
0,036 |
XXx/x xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxx (lité) xxxxx |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx, xxxxxxxxxxxx žáruvzdorných xxxxxxxxx, pomocné xxxxxxx (xxxxxxx xxxxxxxxxxx) x xxxxxx zařízení xx xx xxxxxx xxxxxxxx xx surové oceli |
2710T122 |
Nelegovaná xxxx vyráběná xxxxx xxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxx |
|
|
2710X132 |
Xxxxxxxx ocel xxxx xxx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxx xxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxx |
|||||||
|
2710X142 |
Xxxxxxxxxxxx x xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxx než x xxxxxxxxxxxx pecích |
|||||||
|
2710 |
Uhlíková xxxx xxxxxxxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx pecích |
0,283 |
tCO2/t xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx xx odlití |
Ocel xxxxxxxxxx xxxx xxx 8 % xxxxxxxx legovacích xxxxx x xxx xxxxx xxxxxxxx znečišťujících xxxxx, jež xxxxxxx xxxxxxx na xxxxxxx, xxx xx xxxxxxxxxx xxxxxx kvalita xxxxxxx x xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx. |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx nepřímo xxxxxxx x xxxxxxxxx jednotkami - xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxx - xxxxxxxxxx metalurgie - xxxxxxxx x xxxxxx - xxxxxxxxx xxxxxxxx - odprašovač - xxxxxxxx xxxxx - xxxxxxxxx forem xxx xxxxxx xxxxxx - xxxxxxxxx xxxxx x - xxxxxxxxx xxxxx |
2710X121 |
Xxxxxx xxxx: xxxxxxxxxx ocel vyráběná x elektrických xxxxxx |
|
(xx xxxxxxx xxxxxxx 10 % xxxxxxxxxx) |
2710X131 |
Xxxxxx ocel: xxxxxxxx ocel xxxx xxx xxxxxxxxxxxx vyráběná x elektrických xxxxxx |
||||||
|
2710X141 |
Xxxxxx xxxx: nerezavějící a xxxxxxxxx xxxx vyráběná x elektrických xxxxxx |
|||||||
|
2710 |
Xxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx pecích |
0,352 |
tCO2/t xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxxx xxxxx |
Xxxx xxxxxxxxxx 8 % xxxx více xxxxxxxx xxxxxxxxxx prvků xxxx xxx xxxxxxx x xxxxxxxxx, xxx xx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxx xxxxxxx a xxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx přímo či xxxxxxx xxxxxxx x xxxxxxxxx xxxxxxxxxx - xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxx - sekundární xxxxxxxxxx - xxxxxxxx x xxxxxx - xxxxxxxxx spalovač - xxxxxxxxxx - xxxxxxxx xxxxx - xxxxxxxxx forem xxx xxxxxx ingotů - xxxx xxx xxxxxx xxxxxxxx - xxxxxxxxx xxxxx x - xxxxxxxxx xxxxx. Xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxx FeCr x xxxxxxxxxxx nádoby xx xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx. |
2710X121 |
Xxxxxx ocel: xxxxxxxxxx xxxx vyráběná x xxxxxxxxxxxx xxxxxx |
|
(xx základě xxxxxxx 10 % xxxxxxxxxx) |
2710X131 |
Xxxxxx xxxx: xxxxxxxx xxxx xxxx než xxxxxxxxxxxx xxxxxxxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxx |
||||||
|
2710X141 |
Xxxxxx xxxx: xxxxxxxxxxxx a xxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx x xxxxxxxxxxxx xxxxxx |
|||||||
|
2710 |
XxXx |
8,540 |
XXx/x xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxxxxx FeSi-75 |
FeSi-75 |
Všechny xxxxxxx xxxxx spojené s xxxxxxxx xxxx. Pomocná xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx. |
27102020/ 24101230 |
Xxxxxxxxxxxx - 75 % xxxxx XX |
|
2710 |
Xxxxxxxxxxxxxx FeMn |
2,760 |
MWh/t xxxxxxxx |
Xxxx konečného xxxxxxxxxxxxxxxx XxXx |
Xxxxxxxxxxxxxx FeMn |
Všechny procesy xxxxx xxxxxxx s xxxxxxxx pecí. Xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxx. |
27102010 |
Xxxxxxxxxx (xxxxx BREF) |
|
2710 |
SiMn |
3,850 |
MWh/t produktu |
Tuna xxxxxxxxx XxXx |
Xxxxxxxxxxxxx x xxxxxx xxxxxxx xxxxxx, xxxxxx SiMn, SiMn x xxxxxx xxxxxxx xxxxxx, SiMn x xxxxx xxxxxx obsahem xxxxxx x XxXxXx |
Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xxxxxxx x provozem xxxx. Xxxxxxx zařízení xxxxxx xxxxxxxx. |
27102030 |
Xxxxxxxxxxxx xxxxx XxXxXx |
|
2413 |
Xx2 |
2,461 |
XXx/x xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxx |
Xxxxx |
Xxxxxxx procesy xxxxx či nepřímo xxxxxxx s xxxxxxxxx xxx xxxxxxxxxxx, xxxxxx xxxxxxxxx zařízení xxxx xxxxxxxxx xxxxxx. |
24131111 |
Xxxxx |
|
2413 |
Xx xxx |
11,870 |
XXx/x xxxxxxxx |
Xxxx kovu Si |
Křemík xxxxxx 90-99,99 % |
Všechny xxxxxxx xxxxx xxxxxxx x provozem pecí. Xxxxxxx xxxxxxxx nejsou xxxxxxxx. |
24131155 |
Xxxxxx obsahující méně xxx 99,99 % xxxxxxxxxxxx xxxxxxx |
|
2413 |
Xxxxxxxxxx polykrystalický xxxxxx |
60,000 |
XXx/x produktu |
Tuna hyperčistého xxxx Xx |
Xxxxxx xxxxxx &xx; 99,99 % |
Xxxxxxx xxxxxxx přímo xx xxxxxxx xxxxxxx s xxxx, včetně xxxxxxxxx xxxxxxx. |
24131153 |
Xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx 99,99 % hmotnostních xxxxxxx |
|
2413 |
XxX |
6,200 |
XXx/x xxxxxxxx |
Xxxx 100 % XxX |
Xxxxxx xxxxxxx x xxxxxxxx 100 % |
Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx nepřímo xxxxxxx x xxxx, včetně xxxxxxxxx xxxxxxx. |
24135450 |
Xxxxxxx, xxx xxxxxxxx xxxxxxxxxx |
|
2414 |
Xxxxxxxx xxxxx xxxxxx hodnoty |
0,702 |
tCO/t produktu |
Tuna xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxx (xxxx acetylenu, xxxxxxxx, xxxxxxxxx, xxxxxxxxx, xxxxxxx a xxxxxx) |
Xxxx xxxxxxxxxx xxxxx xxxxxx xxxxxxx (HVC), xxxxxxxxx xxxxxxxx hmotností xxxxxxxxx, xxxxxxxx, xxxxxxxxx, xxxxxxxxx, xxxxxxx x xxxxxx, x výjimkou XXX x doplňkové xxxxxx (xxxxxx, ethylenu, jiných XXX) xxxxxxx xxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx 30% hmotnostních xxxx xxxxxxxxxx xxxxx x xxxxx XXX, plynných xxxxxxxxx hmot, xxxxxx x kapalných xxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx 50 % xxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxxx. |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx x výrobou chemických xxxxx xxxxxx xxxxxxx, xxxx xxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxx x koncentrovaným xxxxxxx xxxxxxxxx XXX v xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx xxxxx (xxxxxx X4, xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxx), xxxxx xxxxxxxx C4 (zařízení xx xxxxxx butadienu), xxxxxxxxxxx X4, hydrogenace xxxxxxxxxxx xxxxxxx x xxxxxxxx xxxxxxxxxxxx látek x jejich logistika/skladování xxx běžný xxxxxx. |
Xxxxxxx xxxx Xxxxxxx xxx XXXX 2414. |
|
|
24141120 |
Xxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx |
|||||||
|
24141130 |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx; xxxxxxx |
|||||||
|
24141140 |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx; xxxxxx (xxxxxxxx) |
|||||||
|
24141150 |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx; xxxxx (xxxxxxx) x xxxx xxxxxxx |
|||||||
|
24141160 |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx; xxxx-1,3-xxxx x xxxxxxx |
|||||||
|
24141190 |
Xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx (xxxxx etylenu, xxxxxx-xxxxxx, xxxx-1,3- xxxxx x isoprenu) |
|||||||
|
24/2014122 3 |
Xxxxxx |
|||||||
|
2414 |
Xxxxxxxxxx xxxxx |
0,030 |
xXX2/x xxxxxxxx |
Xxxxxx tuna XX2 |
Xxxx aromatických látek xxxxxxxxx xx xxxxxxxx xxxxxx CO2 (CO2 xxxxxxxx tonnes, XXX) |
Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx spojené x xxxxxxx jednotkami při xxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx - xxxxxxxxxxxx rafinace xxxxxxxxxxx xxxxxxx - xxxxxxxx xxxxxxx/xxxxxxx/xxxxxx (XXX), - TDP - XXX - xxxxxxxxxxx xxxxxx - xxxxxxxx X-xxxxxx - výroba xxxxxx x - výroba cyklohexanu. |
24141213 24141223 24141225 24141243 24141245 24141247 24141260 24141270 24141290 24147320 24147330 24147340 |
|
|
2414 |
Uhlíkové xxxx |
1,954 |
xXX2/x xxxxxxxx |
Xxxx xxxxxxx xxxx (xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx, &xx; 96 %) |
Pecní xxxx. Xxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti xx xxxxxxxxxx xx xxxx xxxxxxx xxx xxxxxxxxx plynu x xxxxxx xxxxxxxx. |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx přímo xx xxxxxxx spojené x xxxxxxx pecních xxxx x xxxx xxxxxxxx xxxxxx, xxxxxx x xxxxxx. |
24131130 |
Xxxxx (xxxxxxxx saze x xxxx formy xxxxxx, x. x.) |
|
2414 |
Xxxxxx |
0,527 |
xXX2/x xxxxxxxx |
Xxxx styrenu (xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxx) |
Xxxxxxx styrenu (vinylbenzen, xxxxx CAS: 100-42-5) |
Zahrnuje xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx nepřímo xxxxxxx x xxxxxxx - styrenu x - meziproduktu xxxxxxxxxxxx (x xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxx frakce při xxxxxx xxxxxxx). |
24141250 |
Xxxxxx |
|
2414 |
Xxxxxxxxxxx/ ethylenglykoly XX / XX |
0,512 |
xXX2/x xxxxxxxx |
Xxxx v xxxxxxxxxxxxx XX (XXX), které xxxx xxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxx EO (xxxxxxxxxx ), jež obsahuje xxxxx hmotnostní jednotka xxxxxxxxxxx glykolu. |
Referenční xxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx pro xxxxxxxxxxx/ xxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxx výrobky - xxxxxxxxxxx (XX, xxxxxx xxxxx) - xxxxxxxxxxxxxxxxx (MEG, xxxxxxx xxxxxxxx + kvalita xxxxxx (vysoce xxxxx) - xxxxxxxxxxxxxxx (XXX) - xxxxxxxxxxxxxxxx (XXX) Xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxxxx x xxxxxxxxxxxxx XX (EOE), xxxxx xxxx xxxxxxxxxx xxxx množství XX (xxxxxxxxxx), xxx xxxxxxxx xxxxx hmotnostní xxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxx. |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx xxxxx xx xxxxxxx xxxxxxx s xxxxxxxxx jednotkami xxxxxx XX, xxxxxxx XX x xxxxx glykolů. |
24146373 |
Oxiran (xxxxxxxxxxx) |
|
24142310 |
Xxxxxxxxxxxxx (xxxxxxxxx) |
|||||||
|
24146333 |
2,2-Xxxxxxxxxxx (dietylenglykol, xxxxx) |
|||||||
|
2743 |
Xxxxxxxxxxxxxx xxxxxx zinku |
4,000 |
MWh/t xxxxxxxx |
Xxxx xxxxx |
Xxxxxx xxxxx |
Xxxxxxx xxxxxxx xxxxx či xxxxxxx spojené x xxxxxxxxx xxx elektrolytickou xxxxxx zinku, včetně xxxxxxxxx xxxxxxx. |
27431230 |
Xxxxx surový (xxxxxxxxxxxx) nelegovaný (xxxxx xxxxxx x vloček) |
|
2743125 |
Slitiny xxxxx xxxxxx (neopracované) (xxxxx xxxxxx x xxxxxx) |
|||||||
|
2415 |
Xxxxxxx |
1,619 |
xXX2/x produktu |
Tuna vyrobeného xxxxxxxx dávaná jako (xxxxx) xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xx 100% čistotou. |
Amoniak (XX3), xxxxx xx xx vyrobených xxxxxx |
Xxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxx přímo xx xxxxxxx spojené x xxxxxxx amoniaku x meziproduktu xxxxxx. |
24151075 |
Xxxxxxx (xxxxxx) xxxxxxx |
Xxxxxxxxxxx x xxxxxxx:
*) X výrobků, x xxxxx je xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxxxx účinnosti xxxxxxx x xXX2/x xxxxxxxx, xxxx xxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx elektřiny a xxxxx.
Příloha x. 3 x nařízení xxxxx x. 565/2020 Xx.



Xxxxxxxxx
Xxxxxx xxxxxxx x. 565/2020 Sb. xxxxx xxxxxxxxx xxxx 1.1.2021.
Xx xxxxx tohoto právního xxxxxxxx jsou xxxxxxxxxx xxxxx x doplnění xxxxxxxxxxx xxxxxxx předpisem x.:
40/2022 Xx., kterým xx xxxx nařízení xxxxx x. 565/2020 Xx., o xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxx xxx xxxxxxx, x xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxx uhlíku x xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxx xxxxxxxxxxxx plynů xx xxx xxxxxxxxx
x xxxxxxxxx xx 1.3.2022
202/2022 Xx., xxxxxx xx xxxx xxxxxxxx xxxxx x. 565/2020 Sb., x xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx kompenzací xxxxxxxxx xxxxxxx pro xxxxxxx, u xxxxxxx xxxx xxxxxxxx značné xxxxxx xxxxx xxxxxx x důsledku promítnutí xxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxx xxxxxxxxxxxx xxxxx xx xxx xxxxxxxxx, xx xxxxx xxxxxxxx xxxxx x. 40/2022 Xx.
x xxxxxxxxx xx 1.7.2022
450/2022 Xx., xxxxxx xx mění nařízení xxxxx č. 565/2020 Xx., o podmínkách xxxxxxxxxx kompenzací xxxxxxxxx xxxxxxx pro xxxxxxx, x xxxxxxx xxxx xxxxxxxx xxxxxx xxxxxx xxxxx xxxxxx x xxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxxx xxxxxxxxxxxx plynů do xxx xxxxxxxxx, ve xxxxx pozdějších xxxxxxxx
x xxxxxxxxx xx 1.1.2023
Xxxxx xxxxxxxxxxxx právních xxxxx xxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx x odkazech není xxxxxxxxxxxxx, xxxxx xx xxxx xxxxxx derogační xxxxx xxxxx uvedeného xxxxxxxx předpisu.
1) Xxxxxxxxxx Komise 2011/278/EU ze xxx 27. xxxxx 2011, xxxxxx se xxxxxxx xxxxxxxxx pravidla xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xx emise xxxxxx x xxxx Unii xxxxx xxxxxx 10x xxxxxxxx Xxxxxxxxxx parlamentu x Rady 2003/87/ES.
2) Xxxxxxxx Xxxxxx (XX) č. 651/2014 xx xxx 17. června 2014, kterým se x xxxxxxx x xxxxxx 107 x 108 Smlouvy xxxxxxxxxx xxxxxx xxxxxxxxx podpory xx slučitelné s xxxxxxxx trhem, v xxxxxxx xxxxx.